Binali Yıldırım'dan Sarraf davası yorumu: Sanık tanığa dönüştü

Başbakan Binali Yıldırım, Rıza Sarraf'ın ABD'de yargılandığı dava hakkında açıklamalarda bulundu. Yıldırım, "Davanın tarafları orada baskı altında tutulmakta, ülkemiz ve menfaatlerimiz aleyhine ifade vermeye zorlanmaktadır. Sanık olarak açtığınız dosya daha duruşma başlamadan tanığa dönüşmüştür" dedi.

Binali Yıldırım'dan Sarraf davası yorumu: Sanık tanığa dönüştü

Başbakan Binali Yıldırım, ABD’de tutuklu olarak yargılanan işadamı Rıza Sarraf’ın (Reza Zarrab) davası hakkında konuştu. Davadaki delillerin hukuki olmadığını söyleyen Yıldırım, “Davanın tarafları orada baskı altında tutulmakta ülkemiz ve menfaatlerimiz aleyhine ifade vermeye zorlanmaktadır” dedi. Davadaki “İran’a yönelik yaptırımları delme” iddiasını eleştiren Yıldırım, “Bazıları kendileri ambargo koydukları ülkeler ile rahat rahat ticaret yapacaklar. Aynı ülke ile Türkiye ticaret yapacak, bu suç olacak. Buna kargalar güler. Daha yakın zamanda İran ile Amerika uçak satışı konusunda prensip anlaşmasına vardılar” diye konuştu.

‘Küresel lobiler kaybetti, Türkiye kazandı ‘

Başbakan Binali Yıldırım, Hilton Bomonti Otel’de düzenlenen “Türkiye Ekonomi Zirvesi”nde konuştu. Küresel ekonomik krizin Türkiye ekonomisine olan etkisine değinen Yıldırım, “Son birkaç yıla baktığımızda Türkiye’ye giydirilmeye çalışılan ateşten gömlekleri ekonomimize kalıcı zararlar vermeden bertaraf edebildik. Türkiye üzerinde bir takım emellerini gerçekleştirmek için gayret gösteren küresel siyaset lobileri kaybetti, Türkiye ve milletimiz kazandı” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasının ardından “algı operasyonlarına” başlandığını söyleyen Yıldırım, “Darbenin hemen arkasından, değerlendirme kuruluşları birbiri ile anlaşmış gibi Türkiye’nin notunu düşürdüklerini açıkladılar. Arkasından döviz ve Türk parası üzerinde bir dalgalanma yaşadı. Bütün bu gelişmeler sonrası Türkiye ekonomisi 2016 yılının 3’üncü çeyreğinde 4.9 küçülmüş ama yıl sonu itibariyle beklediğimiz büyüme oranının biraz altında yüzde 3.2 büyüme ile tamamlamıştı” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler