Bin 154 hasta tutukludan 402’sinin durumu ağır

İHD’nin verilerine göre, cezaevlerinde bin 154 hasta tutukludan 402’sinin durumu her geçen gün ağırlaşıyor. Kanayan bir yaraya dönüşen tutukluların durumuna karşı devletin tüm kurumları "üç maymunu" oynuyor.

Bin 154 hasta tutukludan 402’sinin durumu ağır

Adalet Bakanlığı’nın 2 Kasım 2017 verilerine göre, 386 cezaevinde 228 bin 993 tutuklu/ hükümlü bulunuyor. Cezaevlerinde yaşanan baskı, darp ve işkence iddialarına her geçen gün bir yenisi eklenirken, hasta tutukluların sayısı kanayan bir yaraya dönüştü. Birçok girişime rağmen tahliye edilmeyen hasta tutuklular ya içeride hayatını kaybediyor ya da ölümden birkaç gün önce tahliye ediliyor. Tutukluların tahliyesi içini sadece Adli Tıp Kurumu (ATK) yetkili kılınırken, kurumun ağır işleyen bürokratik işlerinden kaynaklı “Cezaevinde kalamaz” raporunun alınması mucizeye dönüşüyor.

İnsan Hakları Derneği Hapishane Komisyonu’nun 1 Mart 2018 verilerine göre cezaevlerinde aralarında ATK'nin 11 defa "Cezaevinde kalamaz" raporu verdiği ve yüzde 92 engellilerinde de olduğu 402’si ağır olmak üzere bin 154 siyasi hasta tutuklu bulunuyor. 

Mezopotamya Ajansı'ndan Ahmet Kanbal'ın haberine göre, cezaevlerine göre 402 ağır hasta tutuklunun tam listesi şöyle: 

Adana 

* Abdülhekim Demir: Adana/Karaisalı K1 Tipi Kapalı Cezaevi. Bağırsak ve mide kanseri, Hepatit B hastası.

* Cumali Yavuz: Adana/Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp hastası (3 kez ameliyat olmuş) ve felçli. En son sevk edildi. Sevk yeri tespit edilemedi. 

* Cemal Yanku: Adana/Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi. Yüzde 80 engelli raporu vardır. İki elini de kullanamıyor arkadaşlarının yardımı ile yaşayabiliyor.

* Kemal Özelmalı: Adana/Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernice Korsakoff hastası.

* Ünal Yaşar: Adana/Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi. Boyun fıtığı, omurgasında kemik zedelenmesi, omuz ve kollarında kemik kayması nedeniyle ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor. 

* Sultan Özer: Adana/Karataş Kadın Kapalı Cezaevi. Kalp yetmezliği mevcut. Cezaevindeyken 3 kere kalp krizi geçirmiş. By-pass olmuş. Ayrıca diyabet, tansiyon ve astım hastalıkları var. Akciğerlerde yüksek derecede enfeksiyon bulunmuştur.  

* Şemsettin Kalkan: Adana/Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi. KOAH hastası sürekli cihaz kullanıyor ve nefes sorunu var.

* Mehmet Zeki Aktaş: Adana/Ceyhan Kapalı Cezaevi. Bel fıtığından iki defa ameliyat olmuş, ihtiyaçları arkadaşları tarafından karşılanıyor.

Adıyaman

* Numan Baran: Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevi. Psikolojik sorunları var. ( 5-6 kez Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine yatırıldı.) 

Amasya

* Nuri Polat: Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi. Tüberküloz hastası, belden aşağısı felçli ve öz bakımını yapamıyor. 

Ankara 

* Ayşe Topçu: Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevi. Ciğerinde ve sırtında şarapnel parçaları var.

* Dilber Tanrıkulu: Ankara/Sincan Kadın Kapalı Cezaevi. Bacak ve baldırına saplanan şarapnel parçaları nedeniyle üç kez ameliyat edilmiş. Tedavisi aksarsa bacağını kaybetme riski var.

* Demet Resuloğlu: Ankara/Sincan Kadın Kapalı Cezaevi. Hipertansiyon, kalp yetmezliği, şeker, troid ve romatizma hastalıkları mevcut.

* Feride Arbuz: Ankara/Sincan Kadın Kapalı Cezaevi. Kanser riski nedeniyle rahim ve sol göğsü alınmış.

* Kazım Avcı: Ankara/Sincan Kapalı Cezaevi. Sevk edildiği cezaevi tespit edilemedi. 1955 doğumlu. Kalp ve şeker hastası. Yüzde 68 engelli.

* Miktat Algül: Ankara/Sincan 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp kapakçıkları çürümüş, damar tıkanması, şeker, tansiyon ve hepatit B hastası.

* Necdet Duman: Ankara/Sincan (Sevk edildiği cezaevi tespit Edilemedi). Yaralı olarak tutulduğu için kolu yüzde 80 kullanılamaz hale gelmiştir. Tedavisi hâlâ yapılmamaktadır. 

* Pınar Tikit: Ankara/Sincan Kadın Kapalı Cezaevi. Beyindeki kist, bulunduğu alana baskı yapıp, beynin çalışmasını etkileyerek inme benzeri sorunlara neden olabiliyor. Baş ağrısı ve sara nöbetleri geçiriyor. Kist şu an 8cm, 10 cm olduğunda ameliyat zorunlu.

* Serdar Polat: Ankara/Sincan (Sevk Edildiği Hapishane Tespit Edilemedi). Çatışmada elini kaybetmiş. Kollarını da kullanamıyor. Bu nedenle tek başına günlük ihtiyaçlarını karşılarken oldukça zorlanıyor.

* Sebahat Çetinkaya: Ankara/Sincan Kadın Kapalı Cezaevi. Kronik kalp rahatsızlığı ve yüksek tansiyonu var. Kalp damarları tıkalıdır. Numune Hastanesi’nde anjiyo ve devamında kalp ameliyatı olması gerektiği söylenmiş kendisine ancak kabul etmemiş.

* Sinem Işık: Ankara/Sincan Kadın Kapalı Cezaevi. Cezaevine girmeden önce meme kanseri teşhisi konulmuş ve bir süre kemoterapi görmüş. Tedavisi devam ederken cezaevine konulmuş.

* Yasin Demir: Ankara/Sincan (Sevk edildiği cezaevi tespit edilemedi). Hepatit B hastası, hepatit C sınırında.

Ağrı 

* Ahmet Gövez: Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası.

* İsmail Karataş: Ağrı/Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi. Bel fıtığı, epidemi kisti, astım, düzensiz çalışan böbrek rahatsızlığı, anemi rahatsızlıkları mevcuttur. Bacağı sürekli incelmekte, yarasında oluşan iltihap geçmiyor, bağırsaklarının 70 cm.si ameliyatla alınmış.

* İbrahim Yaşar: Ağrı M Tipi Kapalı Cezaevi. Kolunda ve sırtından 13 ameliyat geçirmiştir. Vücudunda toplam 400 dikiş bulunmaktadır. Bağırsağı ameliyat ile bir miktar kesilmiş ve alınmıştır.

* Resul Özbey: Ağrı/Patnos L Tipi Kapalı Cezaevi. Verem hastası.

Antalya 

* Abdülkerim Yakut: Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi. Bacakları felçden dolayı tutmuyor, koltuk değnekleri ile yaşamını idame ediyor. Yüzde 60 fiziksel engelli ve böbreklerinde taş var.

 

* Abdülkadir Günsel: Antalya/Kepez E Tipi Kapalı Cezaevi. Tüm vücut foksiyonu kaybı var. Yüzde 92 engelli ve tekerlekli sandalyeye bağımlı yaşıyor. İhtiyaçlarını kendi karşılayamıyor.

* Yücel Balyeci: Antalya/Alanya L Tipi Kapalı Kapalı Cezaevi. Ateşli silah yaralanması nedeniyle sağ dizinde ve ayağında hasar var. Sağ dizinde ve ayak bileğinde kontraktör ve kireçlenmeye bağlı olarak meydana gelen eklem aralığında daralma, mobilazasyon kısıtlığı, diz de ani kilitlenme,  ağrı, şişlik gibi sorunlar yaşıyor.

* Delil Alak: Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi. Sağ bileği eline kadar kesik sadece küçük parmağı var. Vücudunda ve gözlerinin içinde cam parçaları var.

* Ercan Tarıkçı: Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi. Crohn (kronik ve iltihabi bağırsak hastalığı) hastası. 16 çeşit ilaç ve 2 çeşit mama kullanıyor.

* Mehmet Tekin: Antalya/Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi. Beyinde tümör var ve her geçen gün büyüyor.

* Ömer Açar: Antalya/Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp hastası. Kalbi yüzde 30 çalışıyor, anjiyo olmuş, bypass olması gerekiyor ancak riskli diye yapılamıyor. 

* Devrim Ayık: Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi. Crohn hastası. Ağızdan makata kadar olan bölgelerde iltihaplanma var. İnce bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği noktada 40 cm bağırsağı alınmış. Bütün bağırsaklara apse ve ülser yayıldığı için ameliyat edilmiş. Sağ gözü görmüyor, sol gözü az görüyor. Rahatsızlığı üzerine yeniden hastanede tedavi altına alındı. 

Antep 

* Adnan Yalçın: Antep L Tipi Kapalı Cezaevi. Bel fıtığı, hepatit B, kolon kanseri.

* Abdülaziz Özdemir: Antep L Tipi Kapalı Cezaevi. Prostat kanseri, böbrekte kist, kronik iltihaplanma, disk kayması. Ayrıca omurgada kronik ağrı.

* Cevdet Derse: Antep H Tipi Kapalı Cezaevi. Akciğerin üç ayrı yerinde metal yabancı cisim tespit edilmiştir.

* Hüseyin Aydemir: Antep E Tipi Kapalı Cezaevi. Belden aşağısı felçli, ayakları tutmuyor. Raporu bulunmaktadır. 

* İnayet Mete: Antep L Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp ameliyatı olmuş sık sık kriz geçiriyor. Ayrıca Siroz, sinir tahripleri, damar tıkanıklığı, bel fıtığı hastalıkları var. Dönem dönem vücudunun her tarafında yaralar çıkıyor.

* İsmail Tüzün: Antep L Tipi Kapalı Cezaevi. Vücuduna saplanmış 13 şarapnel parçası var.

* İsmet Demir: Antep L Tipi Kapalı Cezaevi. Boğazında kitle var.

* İzzet Turan: Antep L Tipi Kapalı Cezaevi. Ankilozan- Spondilit, mide ülseri, böbrek yetmezliği, bel fıtığı hastalıkları mevcut.

* İsmet Ayaz. Antep L Tipi Kapalı Cezaevi. Kanser ve yüzde 70 omurilik erimesi hastalıkları var. Yüzde 50 engelli.

* Mahmut Özdemir: Antep H Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası; yaşamını tek başına sürdüremiyor.

* Mehmet Özen: Antep H Tipi Kapalı Cezaevi. Her iki ayağı dizden kesik.

* Serkan Dursun. Antep L Tipi Kapalı Cezaevi. Her iki bacağı da dizden itibaren kesik.

* Sıddık Güler: Antep L Tipi Kapalı Cezaevi. (1940 doğumlu) Kalp hastası. 

* Şemsettin Kargılı: Antep L Tipi Kapalı Cezaevi. Böbrek kanseri. Travma sonrası stres bozukluğu, majör depresyon ve dissosiyatif bozukluk tanıları konulmuş. Psikiyatri servisinde tedavi görmeli.

* Tahir Demiralp. Antep L Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası. Kendisine ve çevresindekilere zarar vermeye meyilli.

* Zeki Karataş: Antep L Tipi Kapalı Cezaevi. Bağırsak kanseri ve tek böbrekle yaşıyor.

Balıkesir 

* Aydın Nas: Balıkesir/Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Yüzde 95 görme engelli. İhtiyaçlarını kendi karşılayamıyor.

* Ayhan Kavak: Balıkesir/Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Ankilozan Spondilit (AS), yüksek tansiyon, bel fıtığı, kemik erimesi, astım, guatr rahatsızlıkları var. 

* Amber Kürtgözü Bakıray: Balıkesir/Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi. Kanser teşhisi konularak ameliyat edilmiş.

* Abdülhalim Kırtay: Balıkesir/Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi. 1948 doğumlu. Kasık fıtığı patladı. En son tedavi için kaldırıldığı hastanede ameliyat edilerek, tekrar cezaevine götürüldü. 

* Cengiz Eker: Balıkesir/Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp hastası, 3 damarı tıkalı. Anjiyo olmuş, 2 damarına stent takılı. Reflü, gastrit var. Ayrıca akciğerinde üç yara tespit edilmiştir. Nefes almakta zorlanıyor.

* Cahit Yaşar:  Balıkesir/Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Bacağının biri kesik protez kullanmakta ayrıca kol ve parmaklarını kullanamamakta.

* Celalettin Cenap Aracı: Balıkesir/Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Hepatit B, akciğerde su toplanması, lenf nodülü iltihaplanması, karaciğer (ameliyat olmuş), safrakesesi ve astım rahatsızlıkları var. 

* Eyyüp Sari: Balıkesir/Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi, hafıza kaybı, sinüzit hastalıkları var.

* Ercan Atak: Balıkesir/Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Cilt kanseri, hepatit B hastalıkları mevcut.

* Filit Tiltay: Balıkesir/Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp, hipertansiyon hastası. Sırt, bel ve sağ bacakta sorunları var.

* Habil Emen: Balıkesir/Bandırma 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Belinde ağır fıtık, omurgasında disk ameliyatı olmuş.

* İzzettin Tekman: Balıkesir/Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Gözaltındayken iki bacağına 6 kurşun sıkılması sonucu diz kapakları işlevsiz hale getirilmiş. Mide ve iç kanama geçirmiştir. Ayrıca hemoroit ve yüksek tansiyon hastasıdır.

* İhsan Dönmüş: Balıkesir/Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Akciğer kanseri.

* İsmail Güven: Balıkesir/Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Şeker, tansiyon, mide rahatsızlığı, prostat var.  Beyin ve mide ameliyatı olmuş. Böbrek ve akciğerde kist var.

* İsmail Arslan: Balıkesir/Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. 1952 doğumlu. Solunum ve beslenme sorunu var.

* Mehmet Polat: Balıkesir/Kepsut L Tipi Kapalı Cezaevi. Ateşli silah yaralanması nedeniyle akciğerinin bir kısmı alınmış, sonrasında her hangi bir tedavi uygulanmamış.

* Musa Kaya: Balıkesir/ Burhaniye T Tipi Kapalı Cezaevi. Kafasında şarapnel parçaları var.

* Metmeh Ali Taşlı: Balıkesir/Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Omuzlarında şarapnel parçaları var. Bu nedenle omuzlarını hareket ettirmekte zorlanıyor. Durumu gittikçe kötüleşiyor.

* Mehmet Kutli: Balıkesir /Kepsut L Tipi Kapalı Cezaevi. Behçet hastalığı, derin ven trombozu toplardamar pıhtılaşması ve bacaklarda sürekli şişme, ayrıca vertigo rahatsızlığı var.

* Medeni Kaya: Balıkesir/ Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası. Ayrıca kalp ve damar tıkanıklığı var. 

* Mustafa Kolakan: Balıkesir/ Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Troid, guatr ve kemik erimesi hastalıkları var.

* Mehşet Sırımsı: Balıkesir/Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Beyin ve sinüs kanalında kist, epilepsi, böbrek ve ürolojik rahatsızlıkları mevcuttur.

* Nesip Tarım: Balıkesir/Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Hepatit B hastası. Üst solunum yolu enfeksiyonu ve akciğer iltihaplanması var. Ayrıca gastrit ve ülser hastalıkları mevcut. 

* Ömer Dorudemir: Balıkesir/Bandırma T Tipi Kapalı Cezaevi. Ateşli silahla yaralanmış. Omurgaya isabet eden kurşun hayati risk nedeniyle çıkartılamıyor. Rutin kontrol gerekiyor.

* Sedat Şaylan: Balıkesir/Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Belden aşağısı felç yüzde 83 engelli. Yaşamını tek başına idame ettiremiyor.

* Sait Kızar: Balıkesir/Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Mesane kanseri ve prostat hastalığı mevcut.

* Şehmus İlhan: Balıkesir/Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası, nörolojik rahatsızlıkları var. Ayrıca bilinç kaybı yaşıyor. 

Batman

* Mehmet Ali Kaya: Batman M Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası. Ciddi derecede psikolojik rahatsızlığı var. 

* Yusuf Yalçın: Batman M Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası. 

Bayburt

* Laleş Çeliker: Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi. Göğüs kanseri.

* Meryem Abi: Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi. İleri düzeyde behçet hastası. 

Bolu 

* Abdulvahap Kavak: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernice Korsakoff ve kalp hastası.

* Adem Artıkboğa: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası.

 

* Bahattin Solhan: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası. Beyin ödemi var. Bel ve boyun fıtığı, romatizma ve nefes darlığı hastalıkları var.

* Burhan Güneş: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Bel, boyun ve kasık fıtığı, bağırsak sendromu, ülser, astım, reflü, alerjik rinit, hemoroit hastalıkları var.

* Dursun Gümüşay: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Atipik (BTA) pisikoz (anti sosyal kişilik bozukluğu) hastalıkları var. Ayrıca yüzde 80 engelli.

* Deniz Şahin: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Karaciğerde 4 cm ve böbrekte 2 cm kist var. Ayrıca burnunda et ve kemik olduğundan burun ameliyatı olmalı. Sağ omzunda yırtılma olduğundan omuzdan ameliyat olması gerekiyor.

* Erol Zavar: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Mesane kanseri. Birçok kez ameliyat olmuştur.

* Erdal Oğuz: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Böbrekte kist, hepatit B, kronik bronşit, sinüzit, migren, işitme kaybı, el ve ayaklarda fonksiyon kaybı ve karaciğer hastalıkları mevcut.

* Ercan Ağın: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Başında ve kaburgalarında şarapnel parçaları var, ameliyat edilemiyor.

* Görgün Demir: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Çölyak hastası. Süreklik halsizlik, kemiklerde zayıflama ve kıkırdak erimesi sorunları yaşamakta.

* Hasan Alkış: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Sol gözde görme kaybı, kolesistektomi, behçet hastalığı ve nörolojik tutulumu var. Açık kalp ameliyatı olmuş. Kalp yetmezliği var. Hipertansiyon hastası, iki defa felç geçirmiştir. Behçet hastalığı sol göze ve beyin damarlarına atmıştır. Ayrıca yüzde 43 engelli raporu var.

* Hayati Kaytan: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Beynindeki tümör nedeniyle ameliyat olup radyoterapi tedavisi görmüş. Sağ el sakat, sol omuzda kurşun yarasından kaynaklı sıkıntı, kar yanığından sol ve sağ ayak parmakları kesik, bel ve boyun fıtığı var. Ayrıca yüzde 60 engelli raporu var.

* Kemal Gömi: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Ağır şizofren, Adli Tıp Kurumu 11 kez hapishanede kalamayacağına dair rapor verdiği halde bırakılmıyor. Tek başına hücrede tutuluyor.

* Kenan Karaaslan: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Beyinde şarapnel parçası var. Bel ve boyun fıtığı, kronik migren, romatizma, mide, bağırsak ve göz hastalıkları var.

* Refik Sünkür: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Kalbinde pil takılı ve ritim bozukluğundan dolayı anjiyo yapılmış. Sol kolu dirseğinden (yaralanmadan kaynaklı) 15 cm.lik kemik kaybı var. Ayrıca troid, mide ülseri, reflü, bel ve boyun fıtığı hastalıkları var.   

* Rıdvan Tanış: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi, kalp, astım, mide ülseri, böbrek ve migren hastalıkları var.  

* Ramazan Kıran: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Beyinde kist var. Migren, sinüzit, boyun fıtığı, reflü hastalıkları var. Bağırsaklarla ilgili iyileşip, tekrarlayan bir hastalığı var. Hemeroid, el ve bacak bileklerinde romatizma var. Magnezyum eksikliğine bağlı kaslarda kramp var.

* Serdal Sayak: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Silikozis hastası.  Yeterli tedavi yapılmıyor.

* Serhat Öztürk: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Karaciğer hemogin, uyku apnesi, kas spazmı ve vertigo hastasıdır.

* Sertaç Sapmaz: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Gece körlüğü var. Vücudunda kurşuna bağlı yaralar var. Bağırsak yırtığı nedeniyle kolortami torbası taşıyor.

* Tuncer Bakırhan: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Mide ve bağırsak (alkalin gastrit) hastası ve aşırı kilo kaybı yaşamakta.

* Yıldırım Demir: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Sağ gözü görmüyor. Prostat büyümesi yüzde 15’e ulaşmış. Midesinde gastrit -reflü, kronik bronşit, işitme kaybı, dizlerinde meniscus yırtığı, bel fıtığı ve hemoroid hastalıkları mevcuttur. Beş kez anjiyo yapılmış yüzde 22 engellidir. 

* Abdulhamit Babat: Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp hastası ve anjiyo olmuş. Şeker, tansiyon, migren hastalıkları ve gözlerde sorun var. 

Bitlis

* Erkan Nasırlıoğlu: Bitlis E Tipi Kapalı Cezaevi. Kısmi felç. İhtiyaçlarını karşılayamıyor. Psiko sorunları da var.

Burdur

* Sebahattin Bulut: Burdur E Tipi Kapalı Cezaevi. Kalbinin sadece yüzde 35’i çalışıyor. Kulaklarında işitme kaybı var. Ayrıca hipertansiyon, romatizma ve eklem ağrısı var.

Bursa 

* İdris Başaran: Bursa/Nilüfer H Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp hastası. Üç kez kriz geçirmiştir. Kronik bronşit, astım, epilepsi, boyun ve bel fıtığı, mide kanaması, ailesel Akdeniz ateşi (AAA)hastalıkları var. Bağırsak ve guatrdan ameliyat olmuş, 2006 da kısmi felç geçirmiş güç kaybı sürüyor.

* Saime Avşin: Bursa/Yenişehir Kadın Kapalı Cezaevi. Tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdürüyor. Ciddi derecede ağrıları var.

Çanakkale

* Yakup Nışlı: Çanakkale E Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp, yüksek tansiyon, kolesterol, solum bozukluğu ve nefes darlığı var.

Çorum

* Abdurrahman Özbey: Çorum L Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası.

Denizli 

* Mehmet Şirin Tekmenuray: Denizli D Tipi Kapalı Cezaevi. Gırtlak kanseri. Akıntı (kan) ve öksürük var.

* Mehmet Yalçın: Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi. 1956 doğumlu. Kalp ameliyatı olmuş, tansiyon, şeker ve astım hastası. 

* Ömer Şamlı: Denizli T Tipi Kapalı Cezaevi. Hastalıklara bağlı el ve ayak parmaklarında kopmalar var. Yemek borusu darlığı rahatsızlığı var. Akciğeri yüzde 35 kapasiteyle çalışıyor. Ciddi mide rahatsızlığı, kanamalı hemoroid ve hipertansiyon hastası. 

Diyarbakır 

* Aydın Elverdi: Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi. Yüzde 91 kronik böbrek yetmezliği nedeniyle böbrek nakli yapılacak, ayrıca yüksek tansiyon ve astım rahatsızlıkları var.

* Eşref Yaşa: Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi. 2015’de geçirdiği kalp krizi sonucu felç olmuş ve konuşamamaktadır.

* Halil Güneş: Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi. Osteoserkom (kemik kanseri), akciğerde modül, ağır derecede uyku apnesi, travma sonrası stres bozukluğu, travmatik epilepsi, her iki gözde glokom, boyunda fıtıklar ve böbreklerde taş var.

* Halit akın: Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası. 

* Hasan Cabadak: Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi. Kalbinde pil takılı kalp hastası.

* Kenan Gezer: Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi. Siroz, tedavi edilmediği için hastalığı ilerlemiş, hayati tehlike sınırında.

* Makbule Özbek: Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi. 1955 doğumlu. Böbrek, hipertansiyon, şeker, kolesterol hastası.

* Mehmet Emin Özkan: Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi. 1942 doğumlu. Demans, troit ve kalp yetmezliği hastalıkları.

* Mehmet Sarı: Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası, 2 kez intihar girişiminde bulunmuş.

* Rıdvan Tekcanlı: Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi. “A Tipik Psikoz” teşhisi konulmuş ve yüzde 90 oranında zihinsel engelli.

* Semire Direkçi: Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi. Başında şarapnel parçaları mevcut.

* Songül Tamir: Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi. Beyninde tümör olduğu için ameliyat olmuş ve kafasına tel takılmış.

* Şehmuz Demirel: Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi. Protez mitral kapak mevcuttur. Ayrıca epilepsi ve konsartoz hastası.

* Ümit Aslan: Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi. Siroz hastası. 

Düzce 

* Selami Keleş: Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp hastası ve tanısı konmayan bir hastalıktan aşırı kilo kaybı var. İhtiyaçlarını kendi karşılayamıyor.

* Sinan Tutmaz: Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi. Yüz felci geçirmiş. Yüz ve göz sinirleri hasarlı, kulak zarı patlak. Ayrıca sol eli kopmuş. 

Edirne 

* Ahmet Hame: Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi. Geçirdiği (2 kez) iç kanama sonucunda kafasında hasar oluşmuştur. Sürekli nöbet geçiriyor. Tek kalamıyor.

* Bekir Şimşek: Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernice Korsakoff hastası. Bacağında mermi var. İnfazının hastanede tamamlanabileceğine dair raporu var. 

* İmam Aksoy: Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi. Ağır şizofreni hastası.

* Murat Aktaş: Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi. Cilt kanseri.

* M. Aytunç Altay: Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi. Vertigo hastalığı ileri derecede, baş dönmesi, dengesizlik, görme bozukluğu, kulakta çınlama var. 23 yıldır hücrede tutuluyor.

* Selmani Özcan: Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernicke Korsakoff Sendromu var.

* Selman Akpınar: Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi. Ağır psikolojik bunalım geçiriyor.

* Serdar Aslan: Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi. Beyinde lezyoni böbreklerde kist var. Ayrıca astım ve hepatit B hastası. 

* Taylan Balatacı: Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi. Ölüm orucuna bağlı olarak wernicke korsakoff sendromu var. Kronik bağırsak enfeksiyonu, midesinde gastrit ve iltihaplanma, sol ayağında da ayak düşmesi var. Astım hastası ayrıca göz bozukluğu da mevcut.

* Zafer Yıldız: Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi. Beyincik uzaması mevcut. 

Elazığ 

* Ahmet Doğan: Elazığ 1 Nolu Kapalı Cezaevi. Diyalize giriyor. Yüzde 90 engelli ve yüksek tansiyon hastası.

* Abdurrahman Dinç: Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası.

*Faruk Rüzgar: Elazığ E Tipi Kapalı Cezaevi. Yüksek şeker nedeniyle felç, yatalak durumda, yüzde 81 engelli.

* Gürbüz Topçu: Elazığ 1 Nolu Kapalı Cezaevi. Yaralı olarak tutuklanmış, sol gözü hiç görmüyor, sol kol ve bacağı hareket etmiyor ve iç organlarında da hasar var.

* Mehmet Dursun: Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi. Trafik kazası sonucu beyin kanaması geçirmiş, bu kanama beyinde ciddi hasar bırakmış. İhtiyaçlarını tek başına karşılayamamakta, ayrıca zihinsel engelli.

* Mehmet Kutlu: Elazığ Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası.

* Nihat Bakırtaş: Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi. Yarı yatalak, sağ bacağında 1 kurşun var, iltihaplanma, şişme idrar torbasında yırtılma olduğu için şişkinlik ve iç akıntı sürekli mevcut.

* Serdar Macit: Elazığ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Omurilik felçlisi, tuvalet ihtiyacı sonda ile giderilebiliyor. Ayrıca sürekli yatmaktan kaynaklı yaralar oluşmuş.

* Seniha Sürer: Elazığ 2 Nolu Kadın Kapalı Cezaevi. (1958 doğumlu) Kalp, zehirli guatr, tansiyon rahatsızlığı var sürekli ilaç kullanıyor. Biopsi yapıldı; ancak patoloji sonucu daha alınamadı.

* Yavuz Yavuz: Elazığ 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Beynindeki tümör ameliyatla alınmış. (Ayda bir düzenli olarak iğne yapılması gerekli). Ayrıca çölyak hastası.

Erzincan 

* Barış Yiğit: Erzincan T Tipi Kapalı Cezaevi. Zihinsel engelli.

* Baki Bakır: Erzincan T Tipi Kapalı Cezaevi. 12 kez anjiyo olmuştur. Şeker, tansiyon, astım hastalıkları ve yüzde 72 engelli.

* Cihan Yaşar: Erzincan T Tipi Kapalı Cezaevi. Ateşli silahla bacağından ve karnından yaralı olarak tutuklanmıştır. Ameliyatı tam yapılmadığı için yürüyememektedir. İhtiyaçlarını kendi karşılayamıyor.

Erzurum 

* Aziz Bağlan: Erzurum/Oltu T Tipi Kapalı Cezaevi. 1949 doğumlu. Kalp, tansiyon, kolesterol, bir gözünde yüzde 80 görme kaybı var.

* Ebubekir Yulu: Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi. Kısmi felç, sağ böbrekte kist, bağırsaklarda daralma, gastrit, reflü, prostat hastalıkları var.

* Mustafa Ömer Polat: Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi. (Sevk edildiği yer tespit edilemedi). Doğuştan kalbinde iki delik var, açık kalp ameliyatı olmuş, kalbindeki deliklerden biri dikilmiş, birine yama yapılmış. Kronik astım ve tansiyon hastası. Sırtında kambur, göğsünde de şişkinlik var. Felç kalma riski nedeniyle ameliyat olamıyor.  Yüzde 100 iş göremez raporu bulunmakta.

* Mehmet Emin Sosin: Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi. (Sevk Edildiği Hapishane Tespit Edilemedi). Kalp, şeker, yüksek tansiyon, vücudunda uyuşma, ağrı gibi sorunlar yaşıyor.

* Mehmet Durgun: Erzurum H Kapalı Kapalı Cezaevi. Yüzde 80 oranında felçli.

* Mistefa Sileman: Erzurum H Tipi Kapalı Kapalı Cezaevi. Lenf kanseri. Ağır yaralı olarak tutulmakta ve tedavi edilmemektedir. 

* Zafer Aslan: Erzurum F Tipi Kapalı Kapalı Cezaevi. Şarapnel parçaları nedeniyle bacağının kesilmesi gerekiyor.

Eskişehir 

* Cemil İvrendi: Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi. 2009’da kalp kapakçığı ameliyatı olmuştur. Sürekli coumadin ilacı kullanmaktadır. Yüksek tansiyon hastası. Sağ bacağındaki yumru nedeniyle ameliyat olmuş ancak yara kapanmamıştır.

* Ejder Uzunoğlu: Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası.

* Ömer Odabaş: Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi. Gastriti var. Hipertansiyon hastası. Ayrıca anksiyete bozukluğu var. Gözlerinde görmeyle ilgili sorunlar var. Vücudunda yüzde 67 fonksiyon kaybı olduğunu belirten raporu var.

* Uğur Özlük: Eskişehir H Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası. 2 kez intihar girişiminde bulunmuş.

Giresun 

* Fikret Güzelaydın: Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi. Beyinde tümör var. Akciğerde damar sönmesi, bel ve boyun fıtığı, dengesiz tansiyon, mide rahatsızlıkları var. Ayrıca anjiyo olmuştur ve göz problemi var.

* İzzettin Sevilgen: Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi. Bel fıtığı, astım, bronşit, kolesterol hastalıkları var.

* Mansur Tekin: Giresun E Tipi Kapalı Cezaevi. Beyinde tümör var, bu nedenle sık sık bayılıyor.

Gümüşhane

* Mehmet Bakır Yılmaz: Gümüşhane E Tipi Kapalı Cezaevi. Tutuklanmadan önce beyin travması geçirmiş, boyun, kol, işitme ve konuşmada ileri derecede hasar var.

Hatay 

* Ersin Demirkol: Hatay/İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi. Behçet ve kalp damar hastalıkları mevcut.

* Mecit Yalçın: Hatay/İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofren

İstanbul 

* Ali Haydar Yıldız: Metris R Tipi Kapalı Cezaevi. 2012 yılında omuriliğine kurşun isabet etmesi nedeni ile belden aşağısı felç, yatağa bağımlı yaşıyor.

* Abdullah İçli: İstanbul/Ümraniye T Tipi Kapalı Cezaevi. Üç kez kalp krizi geçirmiştir. 2016’da kalp ameliyatı oldu.

* Aziz Bayın: İstanbul/Maltepe 2 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası. İlaç kullanmadığında kendisine ve çevresine zarar vermektedir.

* Barbaros Usta: İstanul/Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi, Narkolepsi (Gündüz aşırı uyku), febrilkonvulziyonlar (ateşli kasılma nöbetleri) hastalıkları bulunuyor.

* Bekir Toksöz: İstanbul/Silivri 3 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Diyaliz, kalp ve yüksek tansiyon hastası.

* Burhan Kartal: İstanbul/Maltepe 1 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Akciğerde tümör, kalp, böbrek, prostat, bel fıtığı gibi birçok rahatsızlığı var. 

* Cengiz Sinan Halis Çelik: İstanbul/Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası, omurgada ve başında şarapnel parçaları var.  Ayrıca mesane kanseri hastası.

* Cihan Kurnaz: İstanbul/Silivri 2 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Felç nedeniyle yürüyemiyor. Yüzde 43 engelli.

* Devrim Burakmak: İstanbul/Silivri 1 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası.

* Dilek Öz: İstanbul/Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi. Lenf kanseri, kalp, bel ve boyun fıtığı, kronik astım hastalıkları var.

*Ekrem Şaşmaz: İstanbul/Maltepe 1 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası. Dönem dönem saldırgan olabiliyor.

* Erhan Özel: İstanbul/Maltepe 1 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. 1999’da kalp ameliyatı oldu. Yüksek tansiyon hastası.

* Fatma Tokmak: İstanbul/Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi. Kalp, mide ve tansiyon hastası. Tüm vücudunu kaplayan varis. İki kalp kapakçığı yerine yapay kalp kapakçığı takılmıştır.

* Fatih Gül: İstanbul/Silivri 7 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Tüberküloz hastası. (MDR tedavisi görmüş)

* Görgin Oktar: İstanbul/Maltepe 1 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Akciğerinde sönme; ameliyatla akciğerin bir bölümü alınmış, solunum cihazıyla yaşıyor. Ayrıca behçet hastasıdır.

* Hüseyin Aslan: İstanbul/Metris R Tipi Kapalı Cezaevi. Panik bozukluğu (kapalı alan korkusu.), yüzde 60 engelli.

* Hasan Yıldırım: İstanbul/Silivri 3 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Tüberküloz ve astım hastası.

* İmam Çelik Demir: İstanbul/Silivri Kapalı Cezaevi. Hafıza kaybı, yardım almadan tuvalete bile gidemiyor. Kendisine yemek verilmezse günlerce yemeyi unutabiliyor.

* Memduh Kılıç: İstanbul/Maltepe 1 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Akciğerinin bir bölümü alınmış (verem), nefes alıp vermede güçlük çekiyor (cihaz takıyor). Bel ve boyun fıtığı, diz altında tümör tespit edilmiş, mide reflüsü var.

* Mahmut Aslan: İstanbul/Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp yetmezliği (Kalbi yüzde 22 çalışıyor) nedeniyle morarma yaşayıp sık sık hastaneye kaldırılıyor. Ayrıca Koah, tansiyon ve şeker hastası.

 

* Mehmet Tapar: İstanbul/Maltepe Kapalı Cezaevi. İleri derecede tüberküloz, tedavisi yapılmıyor.

* Mehmet Baki Kaplan: İstanbul/Maltepe 2 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası. Bacak baldır kaslarda çürüme, şişme; yürümekte zorluk çekiyor. Kol ve eklemlerinde, boynunda şiddetli ağrı oluyor, midesi hiçbir şeyi hazmetmiyor.

* Mehmet Ali Bağır: İstanbul/Üsküdar Paşakapısı Kapalı Cezaevi. Kalp hastası-Bypass olmuş, yeniden ameliyat olması gerekiyor, hayati risk nedeniyle yapılmıyor. 

* Mustafa Sain; İstanbul/Silivri Kapalı Cezaevi. Ciddi psikolojik sorunlar yaşamakta bu nedenle tekli hücrede tutuluyor.  İhtiyaçlarını karşılayamıyor, görüşlere çıkmıyor. Birkaç kez hastaneye yatıp tedavi görse de düzelme olmamıştır. 

* Özkan Kırıcı: İstanbul/Silivri 2 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Her iki kolunda hasar var (çok küçük yaşta harman makinesine kaptırmış) ve ellerini kullanamıyor. Yüzde 85 engelli. Ayrıca ateşli silahla yaralanmadan kaynaklı karnında ve bacağında hasar ve akciğerlerinde de sorun var.

* Rauf Erdem: İstanbul/Silivri L Tipi Kapalı Cezaevi. Wernice Korsakoff, tüberküloz, beyincik eti uzaması, dizlerde ur, kaburgalarındaki sorundan dolayı iç organlara basınç yapması nedeniyle acı ve ağrılar ve psikolojik sorunları mevcut.

* Rafet Selvitopu: İstanbul/Maltepe 2 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Psikolojik ve sinirsel rahatsızlıkları mevcut.

* Süreyya Bulut: İstanbul/Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi. Kafasında şarapnel parçası bulunmaktadır. Bir gözü görme fonksiyonunu yitirmiştir. Aynı zamanda Wernicke Korsakoff hastası. 

* Sevcan Atak: İstanbul/Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi. Rahim kanseri. Ayrıca gözlerini kaybetmesine neden olabilecek bir hastalığı da mevcut.

* Tamer Kapucu: İstanbul/Metris 1 Nolu Kapalı Cezaevi. Prostat kanseri.

* Tayyip Çiftçi: İstanbul/Silivri Kapalı Cezaevi. Kolon kanseri ve akciğerinde sorun var.

* Tekin Dönmez: İstanbul/Silivri 6 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofren ve ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

* Yılmaz Kahraman: İstanbul/Silivri 5 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Beyninde tümör var.

* Zeki Turan: İstanbul/Silivri 2 Nolu L Tipi Kapalı Cezaevi. Böbrek hastası. Bu nedenle diyalize giriyor. Kalp rahatsızlığı, enfeksiyon ve mide hastalıkları var.

İzmir 

* Abdullah Onğulu: Balıkesir Bandırma 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Kronik astım hastası. Bir kulağı duymuyor, bir gözünde yüzde 60 hasar var. Bir ayağı yüzde 90 engelli.

* Ali Kurban: İzmir/Menemen T Tipi Kapalı Cezaevi. Diyaliz hastası. Ayrıca astım, bronşit, ülser, hemoroit, yüksek tansiyon, bacaklarda ağrı ve uyuşma var.

* Abdurrahman Fidan: İzmir-Aliağa/Şakran 4 Nolu T Tipi Hapishanesi. Epilepsi,  bel fıtığı hastası, karaciğerinde mermi çekirdeği bulunmakta ve tüm yemeklere karşı alerjik durumu var.

* Abdullah Batı: İzmir-Aliağa/Şakran T Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp hastası. Ameliyatla 4 kalp damarı değiştirilmiştir.

* Abdullah Ateş: İzmir-Aliağa/Şakran Kapalı Cezaevi. Akciğerde çürüme ve iltihaplanma, astım hastalığı var.

* Abdullah Gür: İzmir-Aliağa/Şakran 4 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Vücudunun büyük bir bölümünde yanık bulunuyor. 

* Ehmedê Xami: İzmir/Menemen R Tipi Cezaevi. Felçli (Tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşıyor. 2001 doğumlu. 

* Abdulkadir Aksoy: İzmir-Ödemiş T Tipi Kapalı Cezaevi. Diyabet, yüksek tansiyon, Koah, bel fıtığı, mide, bağırsak hastalığı, sürekli baş dönmesi ve boyun ağrısı hastalıkları var. 

Aygül Kapçak: İzmir-Aliağa/Şakran Kadın Kapalı Cezaevi. Vücudunda şarapnel parçaları var. Jinekolojik sorunları var.

* Aynur Epli: İzmir-Aliağa/Şakran Kadın Kapalı Cezaevi. Prolaktinoma tanısı (hipofiz bezinde prolaktin salgılayan tümör), tiroid, mide ve bağırsak şikâyetleri var.

* Barış Akay: İzmir-Buca/Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Akciğerde lezyon, kalp sağ kapakçık bozukluğu var

* Bülent Koç: İzmir-Buca/Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Dudak kanseri.

* Burhan Babaoğlu: İzmir-Buca/Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Omurgasında tümör teşhisi nedeniyle iki kez ameliyat oldu; ikinci ameliyatı olmayı bekliyor. Göz hastalığı nedeniyle bir gözü görmüyor ve psikolojik rahatsızları var.

* Cömert Bozkurt: İzmir-Aliağa/Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi. Demans ( Alzheimer), astım ve bel fıtığı hastası. 

* Dicle Bozan: İzmir/Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi. Bir bacağı kesik, diğer bacağı ve karnında yaralar var. Bağırsakları dışarıda, tedavi olmayı bekliyor.

* Ergin Aktaş: İzmir/Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi. İki eli yok, koah hastası ve yaşamını tek başına idame ettiremiyor.

* Faysal Yacan: İzmir/Aliağa 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Mide, bağırsak hastalıkları, alerjik reaksiyonları var.

* Fethullah Demirtaş: İzmir-Buca/Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Boyun fıtığı, mide ülseri. Çene eklemlerinde erime olduğu için sürekli sıvı gıda almak zorunda olduğu yönünde raporu var.

* Gıyasettin Sevmiş: İzmir/Şakran T Tipi Kapalı Cezaevi. Wilson hastalığı (Vücutta aşırı miktarda bakır birikimi sonucu oluşan kalıtsal bir hastalık) bulunuyor. 

* Hüseyin Sırmalı: İzmir-Buca/Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. İki eli yangında yandığı için kullanamıyor; tek başına ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

* Hulki Güneş: İzmir-Aliağa/Şakran 4 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Ankiloza spondilit tanısı var. Omurga tutulumunun ve hareket kısıtlılığının Ramatoloji ve fizik tedavi açısından sürekli takip edilmelidir.

* Hasip Gün: İzmir-Aliağa/Şakran 3 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp (Kriz sonrası açık ameliyat oldu) hastası.

* İdris Çalışkan: İzmir-Aliağa/Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Belinden boğazına kadar yüzde 80-90 yanık, damarlarında tıkanıklık, sol burun deliği kökten tıkalı, midesinde rahatsız yemek yiyemiyor, yiyince vücudunda kırmızı noktalar çıkıyor ve yanık yerlerde şişlik oluşuyor. 

* İ.Y: İzmir Aliağa/Şakran Çocuk Cezaevi. Yaralanmadan kaynaklı kemiklerinde kırılma ve parçalanma var.

* Lütfü Kelekçiler: İzmir/Aliağa-Şakran 2 Nolu Kapalı Cezaevi. Kalpte (pil takılı) damar tıkanıklığı, bel fıtığı, dizde sakatlık, bronşit hastalıkları var. 

* Murat Bülbül: İzmir/Aliağa-Şakran 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Yüzde 80 engelli, psikolojik sorunları var.

* Mehmet Şerif Öner: İzmir-Aliağa/Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Nörolojik rahatsızlık yaşıyor, diz kapağı yok.

* Mehmet Okur: İzmir-Buca/Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. KOAH, kronik bronşit, farenjit, mide ülseri hastası.

* Mehmet Nuri Özen: İzmir-Buca/Kırıklar 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası.

* Mahmut Yıldız: İzmir-Aliağa/Şakran 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası.

* Meral Ekin Ayata: İzmir-Aliağa/Şakran Kadın Kapalı Cezaevi. Kronik astım hastası, somlunum cihazı kullanıyor.

* Mahfuz Dorudemir: İzmir-Aliağa/Şakran T Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi, böbrek, KOAH, astım, prostat, spastik kolon, akciğerde kist, reflü, hemoroid, bel fıtığı ve göz kayması hastalıkları var.

* Mevlüde Başdaş: İzmir-Aliağa/Şakran Kadın Kapalı Cezaevi. (1948 doğumlu) Böbrek (böbrek nakli yapılmış), diyabet, kalp (anjiyo olmuş) ve şeker (Şekerden kaynaklı bir gözü görmüyor.) sorunları mevcut.

* Ömer Sürer: İzmir/Ödemiş M Tipi Kapalı Cezaevi. Cezaevinde asılı olarak bulunmuş. Bu nedenle beyin damarları ile ilgili sorun yaşanmış ve akli dengesini kaybetmiş. Tuvalet ihtiyacını dahi bilmiyor. 

* Sekvan Becerikli: İzmir-Aliağa /Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası. Ayrıca orta derecede nörolojik episist hastası. Kafatasının sağ bölümünde 5 cm.lik çökme mevcut. Aynı zamanda vücudunun yarısı felçli ve ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor.

* Siraç Toğluk: İzmir-Buca/Kırıklar 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp hastası (ameliyat olmuş), yüksek tansiyon, ülser, troit hastası. 

*Şemseddin Ekinci: İzmir-Aliağa/Şakran 1 Nolu Kapalı Cezaevi. Şeker ve tansiyon hastası. Beyin kanaması geçirdi, vücudunun sol tarafı felçli. 24 Şubat'ta hastanede tedavi altına alındı. 

* Ufuk Keskin: İzmir-Aliağa/Şakran 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Diyabet (tip 1), çölyak, dermatisis herpotifermis ( gıdadan kaynaklı ciltte kabarcıklanma), süt-toz-küf alerjisi, bel-boyun fıtığı, raynound (el-ayak parmaklarında koyu renk) , gastrit vb. hastalıkları mevcut.

* Yılmaz Suncak: İzmir-Aliağa/Şakran 4 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Tiroit bezi kanseri, eklem romatizması,  Sinüzit, kronik faranjit, ülser, astım, reflü, hemoroid, kallentrol ve gizli şeker hastalıkları var.

* Yusuf Bulut: İzmir/ Menemen R Tipi Kapalı Cezaevi. (1950 doğumlu) İnce bağırsak kanseri ve yatağa bağımlı durumda yaşıyor.

* Zülfikar Bayram: İzmir Aliağa/Şakran 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Bacağından kurşunla yaralanmış, kol ve çenesinde kırıklar var. Akciğerinde enfeksiyon oluşuyor, böbrek, şeker ve tansiyon hastalıkları var.

Karabük

* Sebgetullah Güler: Karabük T Tipi Kapalı Kapalı Cezaevi. Felç geçirmiş. Engelli. 

Karaman 

* Faik Altın: Karaman M Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp hastası. Kalbinde pil takılı

* Mehmet Öztekin: Karaman/Ermenek M Tipi Kapalı Cezaevi. Hepatit B hastalığına bağlı olarak sürekli kusma, yemek yiyememe, vücudunda morarma ve şişme gibi sorunları var. Bu nedenle uykusuzluk problemi de yaşamaktadır. 

Kayseri 

* Ebedin Abi: Kayseri/Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp (anjiyo olmuş) ve şeker hastası.

* Mehdi Boz: Kayseri/Bünyan T Tipi Kapalı Cezaevi. Tiroid kanseri, böbreklerinde protein kaçırma sorunu, yüksek tansiyon, mide ülseri ve koah hatalıkları mevcut.

* Mehmet Yamaç: Kayseri/Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Göğüs kafesinde kırıklar var, kaburgalar üst üste geçmiş, kalbin sol üst köşesinde kemikler kaynamış. Ayrıca ciğerlerinde ve yanıktan kaynaklı vücudunda sorunları var.

Kırıkkale 

* Ali Teke: Kırıkkale F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernice Korsakoff hastası ve hafıza kaybı yaşamaktadır.

* Cihat Özdemir: Kırıkkale/Hacılar F Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp hastası, sağ böbreğinde 8 mm. Nodül var. Prostat hastası, sağ epidiminde 3-4 mm. kist, sol böbreğinde lezyonlar, pankreası çalışmadığından sindirim bozukluğu, midede gastrit, vertigo, damar sorunu ve kronik duodenitis (onikiparmak bağırsak yangını). Ayrıca sol bileğine platin takılmış.

* Mustafa Polat: Kırıkkale /Hacılar F Tipi Kapalı Cezaevi. Böbreklerinde ve akciğerinde şarapnel parçaları var.

* Orhan Eroğlu: Kırıkkale/Hacılar F Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası, karaciğerde parçalı yağlanma (siroz şüphesi netlik kazanmamıştır), kurşunla yaralanma nedeniyle beyinde hasar oluşmuş (ameliyat olmuş) buna bağlı olarak sağ tarafında kısmi felç meydana gelmiştir. Ayrıca fıtık (2 kez ameliyat olmuş), guatr, kronik bronşit ve gözle ilgili sorunları var.

* Resul Kocatürk: Kırıkkale /Hacılar F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernicke Korsakoff Sendromu. Astım bronşit, gastrit, yemek borusu iltihabı ve peptik ülser tanıları konulmuştur. 

* Sinan Akbayır: Kırıkkale/Hacılar F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernicke Korsakoff Sendromu, şeker, reflü ve kronik bronşit hastalıkları mevcut.

* Zeynel Karabulut: Kırıkkale/Hacılar F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernicke Korsakoff Sendromu, yürüyemiyor koltuk değneğine bağlı yaşıyor.

Kilis

* İsmet Yalçın: Kilis E Tipi Kapalı Cezaevi. 1943 doğumlu. Kalp hastası. İki kez ameliyat olmuş ve ileri yaşından kaynaklı çeşitli rahatsızlıkları mevcut.

Kocaeli 

* Ayfer Ayçiçek: Kocaeli/Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası.

* Abdullah Kalay: Kocaeli/Kandıra 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernice Korsakoff hastası, iki kez anjiyo oldu. Kalbi yüzde 30 çalışıyor.

* Ali Çabuk: Kocaeli/Kandıra 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. 1995’ten beri kafasında şarapnel parçası var. Sinirlere çok yakın olduğu için ameliyat edilmiyor, ayakta duramıyor ve sürekli baş dönmesi var.

* Bayram Yaruk: Kocaeli/Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Gözleri görmüyor, KOAH, bel fıtığı, astım ve psikolojik sorunları var.

* Beşir Demirağaç: Kocaeli/Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Böbreklerinde şarapnel parçaları var.

* Cemal Yılmaz: Kocaeli/Kandıra 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Siroz, tansiyon ve şeker hastası.  2008’de karaciğer nakli yapıldı.

* Diren Yaşa: Kocaeli Kandıra 1 No'lu F Tipi Kapalı Cezaevi. Akciğerlerinde ve omurilik bölgesinde şarapnel parçaları var.

* Ergül Çiçekler: Kocaeli/Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernice Korsakoff hastası.

* Güneş Tekin: Kocaeli/Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi. Akciğerinde, sırtında ve kaburgalarında şarapnel parçaları var. Göğsünde de mermi olmasından kaynaklı oturup kalkmada sorunlar yaşıyor.

* Hazine Alçı: Kocaeli/Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi. Ateşli silahla yaralanma sonucu sağ bacağında dizden kalçaya kadar platin takılmış. Kalça kemiği parçalandığı için 2000 yılından beri iç protezle yaşıyor. 

* Havva Ak: Kocaeli/Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi. Meme kanseri. Ameliyat geçirdi yeniden cezaevine götürüldü. 

* İsmail Maral: Kocaeli/Kandıra 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Kalın bağırsak kanseri, yüzde 75 engelli.

* Kamil Turanlıoğlu: Kocaeli/Kandıra 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernice Korsakoff hastası. Ateşli silahla yaralanmadan dolayı sol ayağı dizden biraz aşağıdan kesik. 

* Maşallah Emre: Kocaeli/Kandıra 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Lösemi hastası. 

* Mehmet Emin Sarıkaya: Kocaeli/Kandıra 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Tüberküloz, mide kanaması, bel fıtığı hastalıkları ve görme sorunu var.

* Recep Çitikbel: Kocaeli/Kandıra 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Beyninde omur çekilmesi mevcut.

* Sami Özbil: Kocaeli/Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernicke Korsakoff hastası. Ayrıca kronik inflamatuvar bağırsak hastalığı tanısı var.

* Tarkan Uğurlu: Kocaeli/Kandıra 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernicke korsakoff hastası. 

* Ulaş Deniz: Kocaeli/Kandıra 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Tüberküloz hastası. 

* Zeliha Bulut: Kocaeli /Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi. Eklem yerlerinde yanma, ağrı, elinden bileğine kadar kasılma, dirsek ve omuzda ağrı ve güç kaybı, ayak tabanlarında yanma, kasılma (kasıklardan itibaren tüm bacaklarda varis) , alerjik astım ve jinekolojik rahatsızları var.

Malatya 

* Aziz Serkaya: Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi. Böbrek yetmezliği, şeker, tansiyon hastası. Ayrıca Behçet hastalığı var. 

* Ahmet Aras: Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp yetmezliği sonucu kısmi felç, yüksek tansiyon hastası.

* Candaş Bozkurt: Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi. Psikolojik problemleri var. İntihara meyilli.

* Gökhan İmer: Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi. Ağır psikolojik rahatsız, sürekli ilaç kullanıyor.

* Hasan Kaymaz: Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi. Kanser vücudunun yüzde 80’nine ve böbreklerine sıçramış. Ayrıca epilepsi hastasıdır.

* Muharrem Menek: Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi. Akciğer kanseri.

* Mehmet Avcı: Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi. Anti sosyal kişilik bozukluğu yüzde 65 engelli

* Mustafa Ilgar: Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi. Yüzde 70 oranında engelli. Ayrıca aterosklerotik kalp rahatsızlığı ile kronik (obstrüktif) akciğer rahatsızlığı var. 

* Mazlum Balta: Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi. Tüberküloz hastası. 

* Ramazan Doğan: Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi. 1940 doğumlu ve şeker hastası. İnsülin iğnesi kullanmakta. Öz bakımını kendisi yapamamaktadır.

* Sertaç Korkmaz: Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi. Anti - sosyal kişilik bozukluğu mevcut. Ayrıca yüzde 30 engelli.

Manisa 

* Abdulvahap Ekmen: Manisa Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası ve yüzde 45 engelli raporu var.

* Hüseyin Sarı: Manisa/Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi. Parkinson, kalp, hipertansiyon, sematorfrom bozukluklar (psikolojik olarak ortaya çıkan fiziksel yakınma), boyun fıtığı, kas zayıflığı, diz ve ayaklarında (diskler arasında daralma) ülser, reflü ve ödem gibi birçok hastalıkları mevcut.

* Hasan Şaşmaz: Manisa/Akhisar T Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp, dip diyabet (düşük şeker), böbrek (7mm.kitle var), sol böbrekte tanısı konulmayan rahatsızlık, sağ böbrekte sürekli taş oluşumu, bel ve boyun fıtığı, kolesterol, menüsküs, kıl dönmesi şikayetleri var.

* Hacı Mustafa Türk: Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi. 1927 doğumlu. Birçok kronik hastalığın yanı sıra büyük abdestini tutamıyor.

* Mehmet Gülmez: Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi. Akciğerinde 6 mm'lik nöron (ALS hastalığı. Sinir hücreleri bozukluğu) bulunuyor. 

* Yılmaz Gerçel: Manisa E Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası. 2004-2006 arası infazı ertelendi. Durumunda değişme olmadığı halde yeniden tutuklandı. 2008-2012 arasında Bakırköy Ruh Ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde kaldı. Şu anda hapishane revirinde kalmakta; Ayrıca sol elini kullanamamaktadır.

Maraş 

* Aysel Koç: Maraş/Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası.

* Ekin Sabur: Maraş/Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi. Bacağına saplanan şarapnel parçaları halen çıkarılmamıştır.

* Mehmet Emin Akdağ: Maraş/Elbistan E Tipi Kapalı Cezaevi. Kafa travması geçirmiş, 2 kez sağ hemiparezi gelişmiş, günlük ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor.

* Ömer Gündem: Maraş E Tipi Kapalı Cezaevi. Yaralanmadan dolayı iç organları dışarıda, özel aparatla tutuluyor. Olması gereken 4 ameliyat var. 

Mardin 

* Adil Kıpçak: Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası.

* Emrullah Ermin: Mardin/Midyat M Tipi Kapalı Cezaevi. Yaralı olarak tutuklandı. 3 ameliyat geçirdi. 4 ameliyat daha olması gerekiyor aksi halde kolunu kaybedebilir.

* İbrahim Doğru: Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası.

* Mervan Dağ: Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası. 

* Nesimi Kalkan: Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi. Çölyak hastası. Hastalığı nedeniyle glütensiz gıdayla beslenmesi gerekiyor ama idare vermiyor. 

* Yavuz Okur: Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası.

* Hasan Aşa: Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi. Yüzde 90 engelli, haftada 3 gün diyalize giriyor.

Mersin 

* Aslıhan Gencay: Mersin/Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi. Wernice Korsakoff,  boyun ve sırtta ağrı, migren, kronik bronşit ve astım, bacaklarda dizden aşağıda sinir ölümü, göz sinirlerinde ölüm ve solgunluk oluşmuş. Ayrıca psikolojik sorunları var. 

* Elif Ezgi Karadoğan: Mersin/Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi. Lösemi hastası (Kan Kanseri).

* Hadi Elçiçek: Mersin/Tarsus 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Kanser ve kalp hastası.

* Nergiz Okkan: Mersin/Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi. Yaralı (kolundan ameliyat edilip platin takılmış ancak yeniden ameliyat olması gerekiyor) olarak tutuklandığı için ciddi sağlık sorunları var.

* Songül Bağatur: Mersin/Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi. İlerlemiş bel fıtığı nedeniyle acilen ameliyat olması gerekiyor. Günlük hayatını dahi idame ettiremiyor.  

* Seyran Demir: Mersin/Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi. İlik kanseri, hepatit B, boyun fıtığı, solunum yetmezliği ve ağızda oluşan kist nedeniyle diş kaybı yaşıyor. Mama ile besleniyor ve aşırı kilo kaybı yaşıyor.  

* Sisê Bingöl: Mersin/Tarsus T Tipi Kadın Kapalı Cezaevi. 1933 doğumlu. Kalp, akciğer, tansiyon ve jinekolojik rahatsızlıkları var.

* Yunus Şeker: Mersin/Tarsus 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp, damar hastalıkları mevcut, yüzde 70 engelli. 

Nevşehir

* Kazım Ataş: Nevşehir Kapalı Cezaevi. Beyin damarlarından üçü tıkalı, ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

Ordu

* Hakkı Turgay: Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi. Ayağından yaralı. 2 defa ameliyat geçirdi. Fizik tedavi görmesi gerekiyor. 

* İrfan Özenken: Ordu E Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp, epilepsi, astım, hemoroit hastalıkları var.

Osmaniye

* Abbdulhakim Eşiyok: Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. 1994 yılından beri kafasında aldığı darp sonucu 1.8 mm. demir parçası var ayrıca mide ülseri.

* Adem Amaç: Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Bağırsak bölgesinde şarapnelden kaynaklı parçalanma var.

* İkbal Akar: Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Ateşli silahla yaralanma sonucu kollarında kurşun var. Ayrıca ürolojik rahatsız (ameliyat olacak).

* Cemil Nart: Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Böbrek ve bağırsak hastalıkları var.

* Harun Açık: Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Kurşunla kalbinin 2 cm üzerinden yaralanmış, tedavilerinde sorun yaşıyor.

* İsa Gürbüz: Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Koah hastası.

* Murat Bayram: Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Beyin damarlarında kanamaya bağlı tıkanıklık var.

* Mehmet Sait Engin: Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Yakalandığında sol bacak diz üzerinde yumuşak dokuda vurulmuş. Tedavisi aksatıldığı için sol ayağını diz altından hareket ettiremiyor.

* Mehmet Sait Bakır: Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. 9 defa kalp krizi geçirmiştir. Kalp damarlarında 8 adet stend takılıdır. Geçirdiği kalp krizlerinde 4 defa kalbi durmuştur. Halen bacaklarımdaki 3 atardamarda tıkalıdır. Yüzde 65 oranında kalp yetmezliği yaşamaktadır.

* Osman Bozkurt: Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Bir gözünü kaybetmiş ve vücudunun çeşitli yerlerinde şarapnel parçaları var.

* Seyithan Baydar: Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Yaralı halde tutuklanmıştır.

* Sadık Yılmaz: Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. İleri derecede şizofreni hastası.

* Savaş Sönmez: Osmaniye 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Kobanê’de yaralandı. Çenesi parçalanmış durumda ancak tedavisi yapılmıyor. 

Rize

* Avni Uçar: Rize/Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi: 2016 yılında malignite nedeniyle sağ böbreği alınmış. 2011 yılında mesane kanseri tanısı konulmuş, 2012 yılında sol böbrekte lezyon saptanmıştır.

* Aydın Çubukçu: Rize/Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi. Siroz, hepatit B hastası, akciğer ameliyatı olmuş ve bir gözü görmemektedir. Hapishanede kalamaz raporu var.

* Emer Evsen: Rize/Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi. Hepatit B hastası.

* Fesih Sayak: Rize/Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi. Yüzde 51 kronik kalp yetmezliği ve mide problemi var.

* Halit İzer: Rize /Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp, şeker, hipertansiyon ve kolesterol hastası.

* Veysel Akkurt: Rize /Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası. 

Sakarya

* Sabahattin Kara: Sakarya/Ferizli L Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp, böbrek, koah, akciğer, ankilizon spondolit hastası. Yüzde 96 engelli.

Samsun 

* Hacı İsa Sezek: Samsun/Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi. 1936 doğumlu. İleri yaştan kaynaklı ciddi rahatsızlıkları var.

* Okan Ocak: Samsun/Bafra T Tipi Kapalı Cezaevi. Psikolojik sorunları var. Makattan cisim sokulması suretiyle bağırsakları yırtılmış ve hastanede iltihap kapmış. Bu nedenle bağırsakları dışarı çıkarılarak torbaya alınmış.

* Salih Çıtırık: Samsun/Vezirköprü M Tipi Kapalı Cezaevi. 1947 doğumlu. Geçirdiği ameliyat sırasında sinir damarlarının kesilmesi nedeniyle sol bacağını kullanamıyor.

Siirt 

* Belli Salt: Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi. Kanser hastası.

* Osman Özüm: Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi. Koah, kronik astım, bronşit ve kolesterol hastası. Ayrıca beyninin sol temporal bölgede kist mevcut.

Şırnak

* Abdurrahman Yıldırım: Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi. Kafasında bulunan şarapnel parçasından kaynaklı sürekli ağrı ve yüzünde kısmi felç var.

* Cihat Başak: Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası.

* Halil Aşan: Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi. 1932 doğumlu. Psikolojik Sorunları var.

* Hınış Menderi: Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi. Beyinde Tümör var.

* Ramazan Toğurlu: Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi. 1957 doğumlu. Gözünün biri yok, diğer gözünde yüzde 40 görme kaybı var. Ayrıca tansiyon ve mide rahatsızlıkları bulunmakta.

* Mehmet Behem: Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi. Böbrek küçülmesi, böbrek yetmezliği var.

* Necman Öner: Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp, mide rahatsızlığı ve kemik erimesi var. Sürekli kilo kaybediyor.

* Zeki Çelik: Şırnak T Tipi Kapalı Cezaevi. Bel fıtığı nedeniyle verilen iğneler revirdeki sağlıkçılar tarafından değil de gardiyanlar tarafından yapıldığı için sol bacağını kaybetmiştir.

Tekirdağ 

* Alaaattin Han: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Boynunda, şah damarının üzerinde kanser tümörü var.

* Abdulkadir Fırat: Tekirdağ 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Yüzde 90 felçli, yürüyemiyor ve konuşamıyor. ATK kalamaz raporu vermiştir.

* Alaattin Öğet: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofren. Kendisine ve diğer tutuklulara zarar verebilecek düzeyde.

* Adnan Öztel: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Behçet hastası. Bir gözünde görme yetisi yok, diğer gözü de yüzde 50 görmekte. Tedavi olmazsa iki gözünü de kaybedecek.

* Ali Şimşek: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Sağ bacağındaki varisin ilerlemesi, işkenceden kaynaklı kaburgalarındaki ezilme ve bel fıtığı nedeniyle yürüyemiyor.

* Bülent Özdemir: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernice Korsakoff hastası, kalp hastası ve ayrıca aşırı kilo kaybı var. 

* Cemil Erdem: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Gırtlak kanseri, şeker, yüksek tansiyon, kolesterol hastası.

* Erdal Özel: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası.

* Emin Akçaeren: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası ve zihinsel engelli.

* Ferhat Dalkavuk: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. 2014’de beyin kanaması geçirmiş ve şeker komasına girmiştir.

* Hasan Tahsin Akgün: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Ağır tecrit koşullarının yarattığı psikolojik sorunlar yaşıyor. Yaşamını tek başına sürdüremiyor.

* Halis Tekin: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. İşkenceden kaynaklı testisleri patlamış. Akciğerde nodül, bel fıtığı, astım, reflü, spastik kolon, kronik transilit, faranjit, bağırsak, işitme sorunları var.  psikiyatrik tedavi görmüş. 

* İhsan Kartal: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Ankilozan Spondolit, hareket etmekte zorlanıyor.

* İnan Çoban: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernice Korsakof hastası.

* İnan Gök: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernice Korsakof hastası.

* İbrahim Er: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Kalçasındaki şarapnel parçası nedeniyle sol kalçada hasar, bacakta kısalma oluşmuş, yürümekte zorluk çekiyor. Ayrıca kronik bronşit ve nefes darlığı var.

* Kemal Özçelik: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Açık kalp ameliyatı (3 damar tıkalı) ve 2 kez anjiyo olmuş, yüksek tansiyon, kronik şeker hastası. 

* Lokman Akbaba: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. ALS tanısı var. ALS kas gruplarının tutulmaso ile yutma güçlüğü, solunum sıkıntısı nedeniyle hayati risk taşımaktadır.

 

* Mehmet Ali Çelebi: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Wernice Korsakoff hastası ve ileri derecede şizofren.

* Mehmet Başçı: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Sol bacağı dizden kesik, dalağı alınmış, sol kolu sakat kullanamıyor, sağ bacağında platin var, sol kulağında yüzde 100 işitme kaybı var.

* Mesut Deniz: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Ağır şizofreni hastası.

* Menderes Leyla: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Tüberküloz, migren hastası. Böbreklerde iltihaplanma, ülser ve prostat var. Sağ tarafında güç kaybı, el ve kol titremesi var.

* Mehmet Nur Çelebi: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Genetik akciğer kanseri, kalp, böbrek, solunum, kalça daralması, göz rahatsızlığı var.

* Ramazan Çetedir: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Şarapnel parçalarına bağlı yaralanma sonrası çenesine platin takılı. Hem darbeden kaynaklı güç kaybı hem de sadece 6 dişi olduğu için yiyip içmede sorun yaşıyor. Şarapnel parçaları omurgaya çok yakın olduğu için felç riski var. Sağ kulak zarı yırtılmış ve soğuk yanığına bağlı olarak 4 ayak parmağı kesilmiş durumda. 

* Ramazan Durmaz: Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Kafasına isabet eden gaz bombası nedeniyle kafatasının bir bölümü yok, derisinin altından beyni görünüyor. Ameliyat edilerek platin takılması gerekiyor.

* Sezgin Baci: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Koah, bel ve boyun fıtığı hastası. Fıtık ameliyatı sonrası felç geçirmiş.

Suphi İsmail: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Mayın patlaması sonucu sağ bacağı kasıktan itibaren kesilmiş.

* Süleyman Acar: Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi ve hipertansiyon hastası.  Ayrıca kafasında platin var. 

* Yaşar İnce: Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi. Lenf kanseri riski, kalp, hepatit B, bel fıtığı, böbreklerinde taş ve karaciğerinde iltihap var.

Tokat

* Aydın Değirmenci: Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi. 1997’de kalın bağırsak kanseri olduğu için ameliyatla bağırsağından 12 cm. alınarak torba takılmıştır. Gerekli tedavi yapılmıyor.

* Cebrail Vural: Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi. Akciğerlerinde iltihaplanma, kanama; KOAH, gastrit, hemoroit, prostat ve sebebi belli olmayan sürekli bir kaşıntı.

* İzzet Yılmaz: Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi. 1946 doğumlu. Yüksek tansiyon, kolesterol, yaygın anksiyete bozukluğu, sol kolunu kısmi felçten dolayı kullanamıyor.

* Şehmuz Koç: Tokat T Tipi Kapalı Cezaevi. Kolu ve burnu kırık. El parmakları kopmuş. Kalan parmaklardaki kemiklerde kırılma ve iltihaplanma olmaktadır. 

Trabzon 

* Serdar Gülmez: Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi. Kanser hastası.

Urfa 

* Cafer Cengiz: Urfa /Siverek 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Kollarını kullanamıyor, bel fıtığı, uyuşma, unutkanlık, ciltte ve yumurtalıklarda kanama olmaktadır.

* Ferzende Çiçek: Urfa/Siverek 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Kafatasında çökme ve şarapnel parçası var. Bir kulağı duymuyor. Hepatit B hastası.

* İsmet Esen: Urfa E Tipi Kapalı Cezaevi. 1946 doğumlu. Hapishanede gözlerini kaybetmiş, hiçbir işini tek başına yapamıyor.

* Kasım Karataş: Urfa/Siverek 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi. Kalpten 2 kez anjiyo olmuş, hipertansiyon ve şeker hastası.

Van 

* Adil Gül: Van F Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası.

* Abdi Aslan: Van F Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası.

* Emrah Abi: Van F Tipi Kapalı Cezaevi. Şizofreni hastası. Kalp hastası. Yüzde 50 engelli raporu var.

* Ensari Bor: Van T Tipi Kapalı Cezaevi. Sol böbreği ameliyatla alınmış, sağ böbreğinde taş,  akciğerlerinde sorun var. 70 engelli raporu var. 

* Fahri Işık: Van T Tipi Kapalı Cezaevi. Boğaz (gırtlak) kanseri. Yüzde 80 engelli ve ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanıyor.

* Hasan Aslan: Van M Tipi Kapalı Cezaevi. 85 yaşında. Akciğer kanseri, hepatit B, koah, nefes darlığı, astım, mide rahatsızlığı, göz, iltihaplı romatizma, ayak ve dizlerde şişkinlik ve şiddetli ağrılar. Hiçbir ihtiyacını karşılayamıyor. 

* Hikmet Kara: Van Yüksek F Tipi Kapalı Cezaevi. Kalp hastası. Mide kanaması, safra kanaması, geçirmiş.

* İbrahim Özgen: Van F Tipi Kapalı Cezaevi. Kronik böbrek yetmezliği, kalp hipertansiyon ve mide hastalığı var.

* Mahmut Abi: Van M Tipi Kapalı Cezaevi. 1932 doğumlu. Felçli, kendi ihtiyaçlarını kendi karşılayamıyor.

* Mücahit Orhan: Van F Tipi Kapalı Cezaevi. Belden yüzüne kadar yanık. Yüzde 75 engelli ve ihtiyaçlarını karşılayamıyor.

* Siyavuş Bala: Van M Tipi Kapalı Cezaevi. Polisitemia vera hastası (Kemik iliğinde alyuvar hücrelerinin çoğalması).

* Seyhan Korkusuz: Van F Tipi Kapalı Cezaevi. Aterosklerotik Kardiyovasküler hastalığı var. Ayrıca epilepsi hastası.

* Suat Aşkan: Van F Tipi Kapalı Cezaevi. Epilepsi hastası.

* Suat Çelik: Van Yüksek F Tipi Cezaevi. Elazığ Ruh-Sinir Hastalıkları Hastanesinde tutuluyor. Ağır psikolojik rahatsızlıkları mevcut.

Etiketler: Hasta tutsaklar, İHD

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler