Bilim Kurulu Üyesi Özkan: İkinci pik noktasını yaşayabiliriz

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, her gün 1500 civarında açıklanan vaka sayılarına dikkat çekerek bunun artması durumunda ikinci pik noktasının yaşanabileceğini söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi Özkan: İkinci pik noktasını yaşayabiliriz

 

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, birinci dalganın nisan ayında pik noktasına ulaştığını, ikinci bir pik yaşanmaması için koruma önlemlerinin uygulanması gerektiğini belirtti.

Prof. Dr. Özkan, “Koruma önlemleri de maske, mesafe ve el hijyenidir. Maske için 52 ilde ‘maske takma zorunluluğu’ geldi. Bu durum hakikaten etkili oldu. Çevreme bakıyorum insanlar maske takıyor. Sıkıntı şu; burun ya da çenenin altında taşıma şeklinde oluyor. Bu maskeyi doğru takmamız gerekiyor. Eğer doğru takmazsak, vaka sayılarımız artabilir, kronik hastalıklı kişilerde ölümler görebiliriz. Kontrollü sosyal yaşama alışmamız gerekiyor” dedi.

 

“İkinci pik noktası yaşanabilir”

Salgının hala devam ettiğini belirten Özkan, son günlerde açıklanan vaka sayılarının ilerlemesi durumunda ikinci pik noktasının yaşanacağını kaydederken “Bize yakışmaz, biz bununla mücadele edebilecek bir toplumuz. Onun için biraz daha dişimizi sıkmalıyız. Sosyal hayata ve iş hayatına başlandı. Bu süreçte kurallara uyarak, işlerimizi yürütebiliriz. Bunu toplumumuz biliyor, ancak davranışına yansıtırken zorlanıyor. Bunları yapabilmek için çevre düzenlemesi de gerekiyor. Örneğin, ‘toplu taşımada mesafeye uyun’ diyorlar. Çok kalabalık olarak ve mesafeye uygulamıyor. Mümkün olduğunca mesafeye uymaya çalışmak, arkamızı dönmek ve kişilerle yüz yüze gelmemek gerekiyor. Bu önlemlere uyarak, bunları aşmaya çalışmalıyız. Kontrollü sosyal hayatımızda artık bir süre böyle yaşayacağımızı düşünüyorum. Onun için alışmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler