Bilgen: AKP, yerel seçimi ertelemenin yollarını arayacak

Yerel seçimlerin erkene alınmasına dönük tartışmalar devam ederken ekonomideki gelişmelere dikkat çeken HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, AKP'nin seçimlerin 1 yıl ertelenmesi arayışında olabileceğini iddia etti.

Bilgen: AKP, yerel seçimi ertelemenin yollarını arayacak

Yerel seçimlerin erkene alınmasına dönük tartışmalara değinen HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen bir başka iddiayı gündeme getirdi. Bilgen’e göre yerel seçimlerde genel seçimlere göre daha az oy alan AKP, 24 Haziran seçimlerinde düşen oyları da dikkate alarak, yerel seçimi 1 yıl ertelemeye dönük bir arayış içine girmiş olabilir.

Gazete Duvar’dan Nergis Demirkaya’ya konuşan HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, Türkiye’de seçim takviminin tamamen iktidarın kaygıları gözetilerek esnetildiğine dikkat çekti. Bu duruma erkene alınan 24 Haziran seçimlerini örnek gösteren Bilgen, “24 Haziran’da olan 2. kez de olabilir” dedi. Bilgen şu değerlendirmeleri yaptı:

“Yerel seçim için normal seçim tarihi dışında 2 alternatif var. Biri seçimin erkene alınması, diğeri ertelenmesi. Öne çekmenin de, tarihi ileri atmanın da hukuki yolu bellidir. Öne çekmek için anayasa değişikliği lazım. CHP veya başka partilerin toplamının 400’ü bulması gerekiyor. Bizim gündemimizde böyle bir şey yok. CHP de bu konuda çok kararlı ve netse bu ihtimal tamamen kapalı görünüyor. Diğer yandan ilkbaharda yapılacak seçimin iktidar için anlamı az çok fark edilebilir. Bu ekonomik krizin kısa vade sonuçlarını ekim, kasım aylarında yaşayacağız. Orta vadede sonuçlarını ise kışın ilerleyen aylarında ocak, şubatta göreceğiz. İktidar bu krizin sonuçlarını yönetilebilir görüyor mu, bilmiyoruz.”

İttifak tartışmaları

İttifak tartışmalarına da değinen Bilgen, “İktidarın ittifak yapmayı başarması, diğer partilerin de ittifak yapmamayı başarması gerekiyor ki yerel seçimden başarıyla çıksınlar. Bu da muhalefetin öngörüsü, süreci iyi yönetmesine bağlı. Bu mümkün olmadığında, ikisini birden başaramadıklarında yerel seçimi ertelemenin yollarını arayacaklarını düşünüyorum ben.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler