Bharara açıkladı: Erdoğan görevden alınmam için 'ısrarcı' oldu

17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının kilit ismi Rıza Sarraf’ı hapse atan eski New York Güney Bölgesi başsavcısı Preet Bharara, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görevden alınması için ‘ısrarcı’ olduğunu söyledi.

Bharara açıkladı: Erdoğan görevden alınmam için 'ısrarcı' oldu

ABD’nin saygın gazetecilerinden Washington Post yazarı David Ignatius, geçen günlerde yayınlanan yazısında şöyle demişti: “Erdoğan 21 Eylül 2016 tarihinde dönemin ABD başkan yardımcısı Joe Biden’la yaptığı özel görüşmede hem Sarraf’ın serbest bırakılmasını, hem de Bharara’nın görevden alınmasını istemişti.”

Ignatius görüşmede ağırlıklı olarak Sarraf davasının konuşulduğunu, ayrıca Emine Erdoğan’ın da o gece, Biden’ın eşi Jill Biden’a Sarraf’ın serbest bırakılması ve Bharara’nın kovulmasını istediğini öne sürmüştü.

‘Toplantıya katılan bazı isimleri tanıyorum’

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre Bharara dün akşam CNN’de katıldığı programda, “Sarraf davasının sizin kovulmanızla bir bağlantısı olabilir mi?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Hiçbir fikrim yok. Trump tarafından bizzat görevde bir dönem daha kalacağımın söylenmesine rağmen mart ayında kovuldum. Rıza Sarraf’ın davasını New York’taki eski ofisim yürütüyor. Son haberde, Erdoğan’ın 2016 yılının eylül ayında, Biden’la yaptığı görüşmede benim kovulmamı istemiş olduğu yazılı. Ben de bunun doğru olduğunu biliyorum. Toplantıya katılan bazı isimleri tanıyorum. Sarraf’la bazı şekillerde müttefik olan Erdoğan, benim görevden alınmam için ısrarcı oldu, bu şekilde Sarraf davasının boşa çıkacağını düşündü.”

‘Sert bir yol’

Bu durumun oldukça ‘incitici’ olduğunu söyleyen Bharara şöyle devem etti: “Türkiye cumhurbaşkanının ABD başkan yardımcısı nezdinde federal bir başsavcının kovulmasını istemesinin çok sert bir yol olduğunu düşünüyorum. ABD başkanının ulusal güvenlik danışmanı olan Michael Flynn’in de Türk hükümetiyle olan ilişkilerini biliyoruz. Kimseyi suçlamıyorum ama durum Türk hükümetinin adı geçen konularla ilgili talepleriyle alakalı gerçekten de çok daha fazla sorular sorulması gerektiğini gösteriyor.”

Bharara’nın görevden alınma süreci

Başkan seçildikten sonra Donald Trump’la geçen yılın kasım ayında görüşen Bharara, kendisinden görevine devam etmesinin talep edildiğini belirtmişti. Trump yönetiminin istifalarını istediği 46 savcı arasında Bharara’nın da olması ise “Trump, Obama’nın izlerini siliyor” yorumuna neden olmuştu.

ABD’yi dolandırma, İran yaptırımlarını ihlal, bankacılık sahtekârlığı ve kara para aklama suçlamalarından 75 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Sarraf davasının da savcılığını yürüten Bharara, bunun dışında birçok yolsuzluk davasına da bakıyordu.

Mart ayında görevine son verilen eski savcı, New York Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ders veriyor.

(DİKEN)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler