Beytüşşebap’ta 639 milyonluk vurgun: Maliye Bakanı’ndan sorulara cevap yok

Beytüşşebap’ta görevli polis memurunun Maliye Bakanlığı tarafından Beytüşşebap Mal Müdürlüğü’ne gönderilen 639 milyon liraya yaptığı vurgununu Maliye Bakanı Naci Ağbal’a soran HDP’li Birlik’in soruları yanıtsız kaldı.

Beytüşşebap’ta 639 milyonluk vurgun: Maliye Bakanı’ndan sorulara cevap yok

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 2017 yılının Ekim ayında Maliye Bakanlığı’ndan Beytüşşebap Mal Müdürlüğü adına 639 milyon lira gönderildi. Yüklü miktardaki para, İlçe Emniyeti Müdürlüğü’nde mutemetlik görevi yapan Selahattin D. İsimli polis tarafından herhangi bir izin alınmadan, yasalara aykırı şekilde Beytüşşebap Emniyet Müdürlüğü adına açılan başka bir hesaba aktarıldı. Mutemet Selahattin D., parayı almak için Şırnak merkezdeki banka şubesine gitti. Banka görevlileri, devasa miktardaki paranın 17 bin nüfuslu Beytüşşebap gibi küçük bir ilçe için ödenek olarak ayrılmasından şüphelendi. İşlem durdurularak Beytüşşebap Emniyet Müdürü durumdan haberdar edildi.

Soruşturma açıldı

Beytüşşebap Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma üzerine Beytüşşebap Mal Müdürü ile 3 kurum personeli gözaltına alındı, ifadeleri alınmasının ardından serbest bırakıldı. Polis Selahattin D. söz konusu paradan 7 milyon TL vurgun yaparak kaçmayı başardı. Öte yandan polisin daha önce “FETÖ” üyesi olduğu iddiasıyla görevden uzaklaştırıldığı da öğrenildi.

HDP’li birlik meclise taşıdı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ise vurgunu meclis gündemine taşıyarak, olayı Maliye Bakanı Naci Ağbal’a sordu. Yüksek meblağdaki paranın ilçede kontrol noktaları için gönderildiği yönünde iddiaların olduğunu belirterek, Bakan Ağbal’a şu soruları yöneltti:

*Beytüşşebap Mal Müdürlüğü adına gönderilen 639 milyon TL'lik ödenek, Beytüşşebap Emniyet Müdürlüğü adına açılan hesaba neden transfer edilmiştir?

*639 milyon TL'lik ödenek kim tarafından ve ne için kullanılmak üzere Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine gönderilmiştir?

*639 milyon TL’lik yüksek meblağlı paranın Beytüşşebap'ta kontrol noktalarına kurulan bariyerlere harcandığı iddiaları doğru mudur? Doğru ise kurulan bariyerler altın kaplama mıdır?

*Vurgun girişimine ilişkin bir soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise soruşturma ne aşamadadır? Olayda vurgun girişimi yapanlar ile Ankara Maliye Bakanlığı'nın iş birliği içinde olduğu iddiaları doğru mudur?

*Beytüşşebap İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde Fethullahçı Terör Örgütünden açığa alındıktan sonra geri dönen ve para işlerine bakan görevli bir polis memuru ile Maliye Bakanlığı’ndaki işbirlikçilerinin vurgun girişiminden dolayı bir adli ve cezai işlem uygulanmış mıdır?

*Beytüşşebap Kaymakamı Murat Şener, olaya ilişkin herhangi bir değerlendirme yapmamasının nedeni nedir? Bakanlığınız, vurgun girişimine ve yüksek meblağlı paranın akıbetine ilişkin kamuoyunu ne zaman bilgilendirecektir?

Bakan Ağbal soruları yanıtsız bıraktı

Bakan Ağbal, geçtiğimiz günlerde Birlik’in soru önergesine karşılık olarak, olayla ilgili Maliye Bakanlığı tarafından iki Maliye Uzmanı, İçişleri Bakanlığı tarafından bir Mülkiye Müfettişi ve bir Polis Başmüfettişi ile dört denetim elemanının görevlendirildiğini, olayla ilgili inceleme ve soruşturmanın devam ettiğini belirterek, Birlik’in sorularını yanıtsız bıraktı.

MA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler