Beyazıt'ta 10 Ekim anması: 'Katillerden hesabı gençlik soracak!'

Üniversite öğrencileri Beyazıt Meydanı’nda düzenlenen ortak bir eylemle 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı.

Beyazıt'ta 10 Ekim anması: 'Katillerden hesabı gençlik soracak!'

İstanbul Üniversitesi Beyazıt ana kapı önünde buluşan üniversite öğrencileri 10 Ekim Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı.

Üzerinde katliam sonucu yaşamını yitiren 103 kişinin resimlerinin ve “Katillerden hesabı genlik soracak” yazısının yer aldığı bir pankart açıp “10 Ekim’in hesabı sorulacak” sloganları atan üniversiteliler, katliamsız bir dünya dileğinde bulunup saygı duruşu ile eyleme başladı.

'Tek adam rejimine bu katliamlarla geçildi'

Üniversite öğrencileri adına basın açıklamasını okuyan Ezgi Ergin, üç yıldır süren dava sürecinde siyasal iktidarın katliamdaki sorumluluğunun açığa çıktığına dikkat çekerek, “Tek adam rejiminin inşasına giden dönemeçte, Suruç katliamından, 10 Ekim’den geçilmiştir” dedi.

Gençliğin geleceğinin savaş ve katliam politikalarıyla zapturapt altına alınmak istendiğini belirtilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Bir kez daha buradan söylüyoruz; egemenler ne yaparsa yapsın bizler, 10 Ekim katliamında ölen arkadaşlarımızı, yakınlarımızı unutmayacağız.

Savaştan beslenenlerin, gerilimle varlıklarını sürdürenlerin oyunlarını bozmak, 103 arkadaşımıza olan borcumuzdur!

Zorbalara, katliam düzeninin bekçilerine buradan bir kez daha söylüyoruz;

Hesabını soracağız; 103 insanın katledilmesini fırsata çevirenlerden de, ülkeyi çetelerin cirit attığı bir coğrafya haline getirenlerden de, eli kanlı çetelerden de hesap soracağız.

(Sendikaorg)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler