Beyaz transitle aldılar, karakolda işkence yaptılar iddiası

İstanbul Sultangazi Mahallesi’nde önlerinde duran beyaz bir araçtan inen siviller tarafından gözaltına alınan iki gencin götürüldükleri karakolda işkenceye maruz kaldıkları iddia edildi. Polislerin gençlere ‘Beyaz torosların devri bitti artık beyaz transitler var’ dediği de iddialar arasında

Beyaz transitle aldılar, karakolda işkence yaptılar iddiası

İstanbul Sultangazi Mahallesi’nde 5 Ocak’ta gözaltına alınan Deniz Aydın (24) ve Taylan Gültekin’in (30), karakolda kaldıkları 4 saat boyunca işkenceye uğradıkları iddia edildi.

Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümü 4. sınıf öğrencisi Deniz Aydın ile işçi Taylan Gültekin, bir poşetin içinde bulunan bildirilerden dolayı 5 Ocak’ta Sultangazi mahallesinde gözaltına alındı.

Deniz Aydın ve Taylan Gültekin yaşadıklarını Cumhuriyet Gazetesi’nden Mehmet Kızmaz’a anlatttı. Mehmet Kızmaz’ın haberinde, Deniz Aydın “3 kat merdivenlerde sürükleyerek karakolda bizi özel bir bölüme çıkardılar. İşkence yaparken, ‘Bugün sporumu üzerinizde yaptım’ diyordu. 80’lerin işkencesini, beyaz torosları geri getirmek istiyorlar” derken; Gültekin ise “Sanki, özellikle kemiklerimizi kırmak istiyorlardı. Böbreğimizi sıkıyorlardı” diye konuştu.

 

‘Beyaz torosların devri bitti artık beyaz transitler var’

Saat 16.10’da önlerinde duran beyaz bir araçtan inen siviller tarafından ters kelepçeyle gözaltına alındıklarını kaydeden Aydın, o anları şöyle anlattı: “Çelik kapısı ve zili olan ama kameranın olmadığı bir bölümde bir grup, bizi yere atar atmaz tekme tokat üzerimize saldırdı. Kalıcı hasar verme amacıyla özellikle baldırlara ve omurgalara vuruyorlardı. Silahla tehdit ettiler. Vatan Emniyetine götürülmeden önce, ‘Beyaz torosların devri bitti, artık beyaz transitler var, bizi gördüğünüzde kaçın’ dediler. 80’lerin işkencesini geri getirmek istiyorlar” dedi. Gültekin ise yapılan darpların özellikle iç organlara zarar vermek amacını taşıdığını belirterek işkenceye ilişkin darp raporu aldıklarını söyledi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler