Beyaz Saray’dan Suriye açıklaması: Değerlendirme ve görüşmeler sürüyor

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye konusunda atılacak adımlara ilişkin değerlendirme görüşmeleri sürerken, henüz nihai bir karara varılmadığı açıklandı.

Beyaz Saray’dan Suriye açıklaması: Değerlendirme ve görüşmeler sürüyor

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Trump'ın Ulusal Güvenlik Konseyi ile bir araya geldiği ancak bu toplantıdan Suriye konusunda nihai bir kararın çıkmadığı belirtildi.

Açıklamada, Trump yönetiminin gelen istihbarat bilgilerini değerlendirmeyi sürdürdüğü ve Başkan'ın bu akşam Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşeceği açıklandı.

Trump gün içerisinde yaptığı açıklamalarda, Suriye konusunda bir dizi toplantı yapılacağını ve "yakında karar verileceğini" söylemişti.

Twitter üzerinden dün attığı mesajlarla, başkent Şam yakınlarında kimyasal saldırı düzenlendiği iddiaları üzerine Suriye'ye misilleme olarak bir askeri müdahale uyarısı yapmaya hazırlandığı görüntüsü veren Trump, bugün ise sosyal medyada daha muğlak ifadeler kullandı.

Trump dün dünyayı alarma geçiren twitlerinde "Füzeler gelecek" demiş, bugünkü mesajında ise "Hiçbir zaman Suriye'ye bir saldırının ne zaman gerçekleşeceğini söylemedim. Çok yakında olabileceği gibi hiç yakında da olmayabilir!" ifadesini kullandı.

ABD Başkanı daha sonra "Her hâlükârda, benim yönetimim altında Amerika Birleşik Devletleri bölgeyi IŞİD'den kurtarma konusunda büyük bir iş yapmıştır. Neden 'Teşekkürler Amerika' diyen yok?" diye sürdürdü.

Trump mesajı

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders ise gazetecilere askeri müdahale konusunda nihai bir karar alınmadığını ancak ABD'nin gerçekleştiği iddia edilen bu saldırıdan Rusya ve Suriye hükümetini sorumlu tuttuğunu söyledi.

ABD Savunma Bakanı James Mattis ise Suriye'deki iç savaşı Cenevre'deki barış süreci ile bitirmek istediklerini açıkladı.

Mattis ayrıca Rusya'nın, Suriye'de hâlâ kimyasal silah bulunmasının "suç ortağı" olduğunu vurguladı.

Mattis, ayrıca kimyasal saldırının gerçekleştiğine emin olduklarını ancak ellerinde bununla ilgili somut bir kanıt olmadığını belirtti.

USS Donald Cook

ABD donanmasına mensup güdümlü füzesavar donanımlı destroyer USS Donald Cook Akdeniz'de

Rusya BMGK'yı Cuma günü toplantıya çağıdı

Rusya'nın, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye konusunu ele almak üzere yarın toplantıya çağırdığı bildirildi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçisi Vassily Nebenzia, ABD'nin Suriye'ye yönelik olası bir müdahalesinin ABD ile Rusya arasındaki tehlikeli bir gerilim yaratacağını ve bu nedenle de önceliklerinin bu müdahalenin engellenmesi olduğunu söyledi.

Batılı liderler misilleme ihtimallerine hazırlanıyor görünürken, Rus yetkililer de müttefiki Suriye'ye yönelik bir saldırıya cevap vereceği uyarısında bulundu.

Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov bugün Suriye'ye herhangi bir askeri müdahalenin büyük tehlikeler taşıdığını vurguladı.

Rusya devlet televizyonuna telefonla bağlanan Kremlin sözcüsü Peskov, "Rusya Washington'dan gelen açıklamaları izliyor. Biz hala Suriye'de gerilimi tırmandıracak tüm adımlardan kaçınmanın hayati önem taşıdığına inanıyoruz. Bunun Suriye'de bir anlaşma sağlanması süreci üzerinde çok yıkıcı bir etkisi olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

İran yetkilileri de dün yaptıkları açıklamalarda Suriye hükümetinin yanında oldukları mesajını vermişlerdi.

Erdoğan Putin ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü ABD Başkanı Donald Trump ile, Perşembe günü de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

Esad ve Velayeti

Beşar Esad bugün İran dış politika danışmanı Ali Ekber Velayeti ile biraraya geldi

Reuters haber ajansı Cumhurbaşkanlığı yetkilisine dayandırdığı habere göre iki lider Suriye'deki gelişmeleri ele aldı ve yakın temas halinde kalacaklarını söyledi.

Diğer yandan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'nın Suriye'ye karşı düzenlenecek herhangi bir askeri operasyona katılmayacaklarını ama Batı'nın kimyasal silah kullanımına karşı çabalarına destek vereceğini ifade etti.

Hollanda Başbakanı Rutte de Suriye'nin Duma kasabasında geçen hafta sonu yaşanandan kimyasal saldırının ardında muhtemelen Esad rejiminin bulunduğunu söyledi.

Rutte, bu nedenle ABD'nin olası bir saldırısını anlayışla karşıladıklarını açıkladı. Hollanda Başbakanı'na göre, Rusya'nın BM Genel Kurulu'nda konunun araştırılması Öner'ini veto etmesi, gerçek sorumlunun ortaya çıkması şansını ortadan kaldırdı.

Esad'dan yeni uyarı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan da bugün yeni bir uyarı geldi.

Esad, savaş alanında kazandıkları her bir zaferden sonra, dengeleri yeniden değiştirmeyi amaçlayan Batılı ülkelerin seslerinin yükseldiğini ve faaliyetlerinin yoğunlaştığını söyledi.

Bugün İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in dış politika danışmanı Ali Ekber Velayeti ile görüşmesi sırasında açıklama yapan Esad "Bu sesler, ve her türlü muhtemel eylem sadece bölgedeki istikrarsızlığı daha da artırmaya yarayacaktır" diye konuştu.

'Suriye Duma'ya bayrak çekti'

Diplomatik planda bu gelişmeler olurken Rus haber ajanslarına göre Suriye silahlı kuvvetleri kimyasal saldırı iddialarına konu olan Duma kasabasını tamamen ele geçirdi ve uzun süre isyancıların kalesi konumundaki Doğu Guta'nın son bölgesini de denetimi altına almış oldu.

Bu haber bugün Rus haber ajansları tarafından "Devlet Başkanı Beşar Esad'ın büyük başarısının taçlanması" olarak sunuldu. Ancak bu haber henüz başka kaynaklar tarafından doğrulanmadı.

Rus RIA haber ajansı isyancılar ve aileleri de dahil yaklaşık 40 bin kişinin Duma'dan ayrılarak yapılan anlaşma gereğinde hükümetin denetiminde olmayan bölgelede geçmekte olduğunu bildirdi.

Doğu Guta'daki bir askeri yetkili Duma'dan tahliyelerin bugün tamamlanacağını kaydetti.

Reuters ajansının ulaştığı bir görgü tanığı Rus bayraklı yedi araç ve askeri polisin otobüslerle tahliye olanların geçişlerini kontrol ettiğini bildiriyor.

Hükümet karşıtlarına ait Orient TV kanalı da Türkiye yanlısı grupların kontrolündeki el Bab kasabasına bazı otobüslerin ulaştığını gösterdi.

BBC Türkçe

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler