Beşiktaş saldırısı sonrasında yapılan gözaltı operasyonları Adana'da protesto edildi

SES Adana Beşiktaş saldırısı sonrasında yapılan operasyonları basın açıklamasıyla protesto etti. Açıklamada "Gözaltına alınanlar serbest bırakılsın" dendi.

Beşiktaş saldırısı sonrasında yapılan gözaltı operasyonları Adana'da protesto edildi

Adana’da Sağlık Emekçileri Sendikası’nın (SES) çağrısı ile Beşiktaş saldırısı sonrası şafak baskını ile gözaltına alınanların serbest bırakılması için eylem düzenlendi. Eylemde okunan basın açıklamasında, gözaltına alınan avukat Tugay Bek’in halkın çıkarları için mücadele ettiği ancak hukuksuz bir biçimde ve darp edilerek gözaltına alındığı belirtildi.

“Haksızlığa karşı durmak zamanıdır. Yoksa yarın çok geç olabilir” denilen açıklamada SES herkesi birlik beraberlik ve dayanışmayı büyütmeye çağırdı.

Yapılan açıklamanın tamamı ise şöyle:

Bilindiği üzere AKP, 14 yıllık iktidarı boyunca yüzlerce suç işlemiştir. Yolsuzluklar, onlarca katliam, iş cinayetleri, 90”lı yıllardaki köy yakmaları bile aşan şehir yakıp yıkmaları ve DAİŞ terör örgütüne silah sevkiyatları bu suçların en önemlileridir. Artık mızrak çuvala sığmamaktadır. Gizlenmesi saklanması artık imkansız olan bu suçları görünür kılan sol, sosyalist, yurtsever kesimlere karşı amansız bir saldırı furyası başlatılmıştır. Bu furya kapsamında muhalif sendika üye ve yöneticileri yargısız infaz ile memurluktan ihraç edilmekte, milyonlarca vatandaşın oyunu alan siyasi partiler fiilen kapatılmaya çalışılmakta, milletvekilleri tutuklanmakta belediyelerine kayyum atanmaktadır.

Bu faşist saldırıların bir örneği de ilimiz Adana’da yaşadık; Geçtiğimiz günlerde onlarca kişi şafak operasyonu ile gözaltına alınmıştır. Bu kişiler ailelerinin çocuklarının gözü önünde gözaltına alınarak itibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır. Avukatımız Tugay Bek bu kişilerden biridir. Biz emekçiler onlarca defa Tugay Bek’in halkın çıkarları için fedakarlıklar yaptığına şahit olduk. Bu nedenle avukatımıza sahip çıkmayı boynumuzun borcu olarak görmekteyiz.

Tugay Bek kimdir? Sorusuna vereceğimiz cevap nettir.

Tugay bek 10 Ekim Ankara Katliamında tesadüfen hayatta kalan barış elçilerinden biridir. Aynı zamanda Ankara Katliamı davasının avukatlarından biridir. Pozantı cezaevinde çocuklara taciz-tecavüz olayını açığa çıkaran kişidir. Tarım işçilerinin yaşadığı trafik kazalarını gündeme getirerek işçilerin kamyon kasalarında işe gidip gelmelerine engel olan kişidir. Azadiya Welat gazetesi çalışanı Kadri Bağdu cinayetinin ilgili makamlarca aydınlatılmamasını kamuoyuna duyuran avukatıdır.

Tüm bu nedenlerden ötürü AKP iktidarı avukatımızı engellenmesi gereken hedef olarak belirlemiş ve gözaltına almıştır. Adli Tıp da muayene olurken Av. Tugay Bek ters kelepçe ile bağlanarak darp edilmiş ve tekrar Adli Tıp doktoruna muayene olmuştur. Bu saldırıya cevabımız “ İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” sloganımızda gayet yeterli ve açıktır.

Gelinen aşamada devletin bütün ideolojik ve zor aygıtlarını elinde tutan AKP hükümeti; ülkede çatışmalı ortamı derinleştirmektedir. Bunun için üniversiteler olmak üzere, basın yayın iletişim araçları, ideolog ve teorisyenleriyle ayrıştırmayı derinleştirerek ülkemizi içerde ve dışarda bir savaşın içine sürüklemektedir. Bunun için çaresizliği yayarak; biatçı, direnmesiz, verilenle yetinen, hak aramayan, itaatkar sessiz bir toplum yaratmaya çalışmaktadır. Tugay Bek gibi avukatlar bu zulmün karşısında susmayarak ezilenlerin avukatlığını yaptığı için gözaltına alınmıştır. bu durumu kınıyorum bu hukuksuzluğa neden olanların bir an önce hesap vermeye çağırıyoruz.

En son adana da askeri yetkililerin; IŞİD’in alevi köylerine saldıracağı bilgisini paylaşmasını bu çerçevede değerlendirmek gerekir. İlerde olanaklarının göstergesidir. Halkları inançları karşı karşıya getirip, korku salarak muhalif kesimi, teslim almak istemektedir. Olabilecek bir katliamda AKP hükümeti sorumludur.

Zaman kabuğuna çekilip sessiz kalarak kendini koruyacağına inanmanın zamanı değildir. “Susma sustukça sıra sana gelecek “ sözünü haykırmak, haksızlığa karşı durmak zamanıdır. Yoksa yarın çok geç olabilir.

Yürüttüğü mücadele nedeniyle şube eş başkanı ve mali sekreteri ihraç edilmiş Ses Adana Şubesi olarak tüm hukuksuz uygulamalara karşı ezilenlerin yanında olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz. Adana’nın vicdanı olan sendika avukatımız Tugay Bek’e özgürlük talebimizi dillendiriyoruz. Ve tüm halkımızı, sol, sosyalist, yurtsever kurumları böylesinde zorlu süreçte birlik beraberlik ve dayanışmayı büyütmeye çağırıyoruz.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler