Berlin'de Sol Partili bakan 'Doğu Almanya'da görev yaptı' diye istifa ettirildi

ÇEVİRİ-Berlin’de eyaletin İnşaat Bakanı Andrej Holm, Stasi (Doğu Almanya istihbarat örgütü) için geçmişte görev yaptığı için istifa ettirildi. Andrej Holm’a destek için ve Holm'u hedef gösteren SPD’li Başkan Michael Müller’e karşı Berlin’de protestolar düzenleniyor.

Berlin'de Sol Partili bakan 'Doğu Almanya'da görev yaptı' diye istifa ettirildi

ÇEVİRİ-Siyasi Haber

Andrej Holm kentsel dönüşüm, soylulaştırma ve konut projeleriyle ilgilenen bir sosyolog. Humboldt Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapıyordu. İlk kez 2016 seçimlerinde Berlin Eyalet Parlamentosu’na Sol Parti’den girdi ve Hükümet 3’lü koalisyonla kurulunca (SPD, Yeşiller, Sol Parti) Sol Parti tarafından İnşaat Bakanlığı’na önerildi.

Andrej Holm Berlin halkının çilesi haline gelen konut sorununu çözmek için sosyal alternatifler sunan bir siyasetçi.

Berlin’de halk konut bulmakta zorluk çekiyor, emlak şirketlerinin insafına ve inisiyatifine bırakılıyor. Andrej Holm’un başında bulunduğu bakanlık ise bu sorunları çözmekle yükümlüydü. Ancak Holm liberaller tarafından ‘Ev işgalcilerine yatırımcılardan daha çok değer veren biri’ diye hedef gösteriliyordu.

SPD’li Berlin Belediye Başkanı Michael Müller, Andrej Holm’un bakanlıktan atılmasını parlamentoya önerdi.

Müller bu öneriyi  Sol Parti ile hiçbir diyalog kurmadan yaptı.

Holm hakkındaki tek ‘büyük’ sorun ise Holm’un Demokratik Almanya Cumhuriyeti (Doğu Almanya) döneminde Stasi (Doğu Almanya istihbarat örgütü) için çalıştı. Humboldt’a ilk girdiği yıllarda ise göreve alınmama korkusuyla Stasi’de çalıştığını söylemeyen Holm, Doğu Almanya’da sadece askerlik yaptığını belirtti.

Andrej Holm 16 Ocak Pazartesi günü görevinden istifa ettiğini açıkladı. İkinci koalisyon partisi Yeşiller,  istifadan çok memnun. Yeşiller ‘Gerçekten şimdi hükümette işe başlayabiliriz’ diyor. Sol Parti ise böyle bir hükümette kalıp kalmamayı tartışıyor.

Andrej Holm Stasi’de görev yaptığı için hedef gösterildi ve istifa etmesi sağlandı ancak Almanya’nın pek çok yerinde Hitler faşizminden kalan insanlar görevlerine devam edebildiler. Onlar hakkında bir sorun olmazken, Doğu Almanya’da görev yapmış bir insanın, bakanlıkta önüne geçmek neden böyle bir sorun oldu?

Holm için Gorki Tiyatrosu önünde ve Humboldt Üniversite Senatosu’nda eylem

Dün akşam Gorki Tiyatrosu önünde 200 kişi toplandı “Holm muss bleiben”  (Holm görevinde kalmalı) sloganıyla toplandı. Bu sabah ise Humboldt Üniversitesi Senato toplantısını basan öğrenciler Holm’u üniversiteden atmayı konuşacak senatoyu protesto etti.

Senato içinde yapılan protestodan bir fotoğraf. Senato kararını yarın açıklayacak. 

Bütün bunların yanında, Sol Parti’den net bir karşı tutum geliştirilmiş değil. Eylemler sol gruplar tarafından örgütleniyor ancak Sol Parti’nin hiçbir eylem çalışması bulunmuyor. Ancak attıkları twitle sol parti Holm’un istifasına saygı duyduğunu açıkladı.

Doğu Almanya ve Stasi

Doğu Almanya, resmi adıyla Demokratik Almanya Cumhuriyeti, Hitler faşizminin yenilgisinin ardından, Doğu-Batı diye bölünen Almanya’da Doğu’da kurulan ve başkenti Berlin olan sosyalist bir cumhuriyettir.  1949-1990 arası varlığını sürdüren Demokratik Almanya, Berlin Duvarı nedeniyle büyük protestolara maruz kalmıştı.  Stasi ise Alman Demokratik Cumhuriyeti'nin güvenlik ve istihbarat organizasyonudur. Stasi için kullanılan bir başka ifade ise Staatssicherheitsdienst, yani Devlet Güvenlik Servisi idi.

Kaynak: Zeit-Online von Marion Detjen

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler