Berlin'de Luxemburg ve Liebknecht için binlerce insan yürüdü

FOTO GALERİ-Almanya'da 98 yıl önce faşistler tarafından öldürülen Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht için binlerce insan Berlin'de mezarlığa yürüyüş gerçekleştirdi.

Berlin'de Luxemburg ve Liebknecht için binlerce insan yürüdü

Siyasi Haber/Berlin

Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht 15 Ocak 1919'da Almanya'da Weimar Cumhuriyeti'nin desteklediği silahlı komünist karşıtı Freikorps adlı ekipler tarafından katledildi. Rosa Luxemburg ölene kadar dövülmüş ve ölü vücudu nehre atılmış, Liebknecht de başından yediği kurşunlarla ölü olarak bulunmuştu.

98 yıl sonra, Alman işçi sınıfı önderlerini anmak için Berlin'de binlerce insan bir araya geldi. Frankfurter Tor’da başlayan yürüyüş mezarlıktaki anıta karanfil bırakılarak son buldu. Yürüyüşe DKP, Sol Parti, MLPD, Arbeitemacht, Jugendwiderstand'ın yanı sıra, pek çok göçmen örgütü katıldı. İran Komünist Partisi, Komünist Parti, HAZİRAN, Partizan, MLKP, DİDF gibi çok sayıda örgüt de yürüyüşte yerlerini aldı. 

Sol Parti Eş Genel başkanları Berd Riexinger ve Katja Kipping. Meclis Grubu eş başkanları Sahra Wagenknecht ve Dietmar Bartsch da anmada hazır bulundu ve birlikte anıta çelenk bıraktılar.

Abdullah Öcalan bayrağına müdahale

Eylemde polis Abdullah Öcalan'ın resminin bulunduğu bayrağa müdahale etti. Çıkan arbedede birkaç kişinin gözaltına alındığı belirtildi. 

 

Berlin'de Luxemburg ve Liebknecht için binlerce insan yürüdü

 

Dün de Rosa Luxemburg Konferansı Junge Welt gazetesi öncülüğünde yapılmış ve katılımda rekor kırılmıştı. 

Her sene Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht'in ölüm yıldönümlerinde bir dizi etkinlikler gerçekleşiyor. Etkinlikler genellikle DKP, Die Linke veya Junge Welt öncülüğünde düzenleniyor.

 

Etiketler: Berlin, Rosa Lüxemburg

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler