Benzerlere değil, yeniye ve değişime oy ver

Benzerlere değil, yeniye ve değişime oy ver

TÜLAY HATİMOĞULLARI – Diğer Yazıları …

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine çok kısa bir zaman kaldı. Kimi yerlerde ‘Erdoğan’dan kurtulma umuduyla Ekmeleddin İhsanoğlu’na oy vermeliyiz’ mantığı hâkim. Yani denize düşen yılana sarılır misali. Yani dayatılan iki ölüm biçimi var: Biri boğularak ölmek, diğeri yılanın boğmasıyla ölmek. Neticede ölüyoruz. Bir de onurumuzla ölme (!) seçeneğimiz var.

Bu bir ajitasyon değildir. Şarkı sözlerinden uyarlanan duygusal bir yaklaşım hiç değildir. Adayların profiline, geçmişine ve ne yapmak istediklerine bakan samimi, gerçekçi, dürüst bir yaklaşımdır. Neden mi?:

Despotik Liderler Listesinde Erdoğan
Erdoğan’ın 12 yıllık icraatı hakkında o kadar yazıldı-çizildi ki, bu yazıda tekrara girmeye gerek yok. Uyguladığı Suriye politikasında, Türkiye’de sınırda yaşayan insanların mağduriyetine, tedirgin yaşamlarına bakmak yeterli olacaktır. Eğitimde, sağlıkta, sosyo-politik alanlarda kurmaya çalıştığı ve epey yol aldığı özgürlükleri fazlasıyla sınırlayan diktatöryal uygulamalarıyla Ortadoğu’nun despotik liderler listesine girmeyi başaracak. Fazla söze hacet yok.

Ya Ekmeleddin Efendi
Kutsal çatı adayı. Fethullah Efendi’nin Erdoğan ile çıkar çatışmaları yaşanmasaydı acaba Ekmeleddin Efendi aday olur muydu? Hiç sanmıyorum. CHP-MHP tabanı fazlasıyla bunun farkında. Kadrolar ise her şeyi biliyor. Kimi kadrolar bu adayı içlerine sindirmeyip çalışmıyor. Kimileri ise çeşitli adaylıkları garantilemek için çalışıyor gibi gözüküyor. Çünkü Ekmeleddin Efendi, Erdoğan’ın derinleştirmeye çalıştığı siyasal İslam konusunda (güncel siyasette olmasa da) daha derin bir kadrodur. Ne de olsa İslam Konferansı’na başkanlık etmiş. 12 sene boyunca sözde “yenilenmecilik” adına taşıdığı gericilik (kadınların kahkaha atmasından, yatak odasına kadar uzanan) Erdoğan’ı yıpratmıştır. Aynı projenin devamcısı olan Ekmeleddin Efendi yeni bir yüz olarak siyaset sahnesine sunulmuştur.

Onlar Alevi Değil Nusayri
Ekmeleddin Efendi’ye Meltem TV’de canlı yayın programında “Alevilikle ilgili ne düşünüyorsunuz? ‘Suriye’deki Alevi rejimle savaşmak caizdir’ fetvaları verildi. Bu konuda yani Alevilikle ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusuna şu yanıtı veriyor: “Bizim Aleviliğimiz ile Suriye’deki Alevilik çok farklı şeylerdir. İsim benzerliğinden başka bir şey değildir. Suriye’dekiler Nusayri. Buradaki Aleviler Türk örf ve adetleriyle Ehlibeyt sevgisinin, Horasan erenlerinin getirdiğidir…”

Bu yanıtı verebilen, bu konuşmayı yapabilen bir şahsiyet oy uğruna Samandağ’a gelip, Hz. Hızır Türbesi’ni ziyaret edince, onun nazarındaki ucube din (!) olan Nusayrilik, Alevilik olarak kabul edilmiş mi oldu? Ekmeleddin Efendi  “Savaş fetvaları yanlıştır. Bu toprak kana doydu. Ben barışa hizmet etmek için adayım. Alevi- Sünni herkes kardeştir.” mesajını veremedi. Veremez çünkü bu da Arap Aleviliği’ni sapkınlık olarak görüyor. Ve Suriye’de Esad’ın gitmesini istiyor. Bu kadar basit. Suriye konusunda duyarlılık gösteren Sayın Hatay milletvekillerine şu soruyu sormak durumundayım: Suriye konusunda emek ettiniz. Gündeme taşıdınız. Emeğinizin karşılığı Ekmeleddin’in adaylığı mıdır? Size sorulmadan aday gösterilmiş ise neden tavır koymadınız?

Tek Seçeneğimiz Demirtaş
Aslında en iyi aday. Ama “Kürtçüdür, 2. Turda oyları Erdoğan’a yönlendirecek, zaten kazanamayacak, Erdoğan gitsin de” gibi yaklaşımlar halk arasında sıklıkla dile getiriliyor.

Selahattin Demirtaş Kürt’tür. Ama Kürtçü değildir. Türkiye’nin dört bir tarafına hitap eden başarılı bir seçim kampanyası yürütmektedir. Bugüne kadar emek, kadın, gençlik, temel hak ve özgürlükler, barış için mücadele veren bir siyasetçidir. Ve zaten bu mantığın adayıdır. Ayrıca Kürtlerle bizim ne sorunumuz var? Kardeşlik demekten dilimizde tüy biterken, Kürtleri neden kardeşimiz olarak görmüyoruz ki? Bakın Suriye ve Irak’taki gelişmelere. Olaylar insanları çokça kardeşleştirir. Şu an IŞİD’e karşı Suriye hükümetiyle birlikte savaşan tek güç Demirtaş’a yakın Kürtler değil mi? (Kürtler de tek parça değil, bunu unutmayalım)
2. turda Erdoğan’a yönelecek. Bir aday cephesi şimdiden 2. Tur hakkında bilgi verirse iddiası yok demektir. Demirtaş bu cenahtan çıkan güçlü bir adaydır. Ve iddialıdır. O nedenle 2. Tur açıklaması yapmamaktadır. 2. Turda AKP’ye yönelim olmayacağı Demirtaş’a destek veren partiler arasında görüşülmüş ve bağlanmıştır. Böyle bir şeyin mümkünatı yoktur. Ve bu konuda hiç kimsenin iradesi ipotek altına alınamaz.

Erdoğan Gitsin de
Peki, kim gelsin? Ekmeleddin mi? İki benzer arasında tercih yapmak zorunda değiliz. Ekmeleddin Efendi’ye oy vermek ile Erdoğan’a oy vermek arasında bir fark yoktur. Buna dair yukarıda fikirlerimi ifade etmiştim.

O nedenle oylarımızı gerçek demokrat, halkların kardeşliğine inanan; özgürlüğün, eşitliğin, barışın anlamını bilen ve bu uğurda çalışmalar yapmış olan Demirtaş’a. Bu bizim için büyük bir şanstır. Çünkü bizler Hataylılar, özellikle bu günlerde çokça kardeşleşmeye, barışmaya ve dayanışmaya ihtiyacımız var. Türkiye’nin de benzerlere değil, yeni bir yüze ihtiyacı var.

TÜLAY HATİMOĞULLARI – Diğer Yazıları

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler