Benim Kedilerim

Gürbüz Doğan Ekşioğlu, insanların ev arkadaşı olarak gördüğü kedileri, kendi düşlerinde çizdi. Eskişehir, Ankara ve Antalya’da sergiler. İstanbul’da, Caddebostan Kültür Merkezi’nde 11 Nisan’da açılan sergi 8 Mayıs’a kadar sürecek.

Benim Kedilerim

Korkut Akın

“Köpekler düz yazıdır, kedilerse şiir”

Gürbüz Doğan Ekşioğlu, günümüzün en çalışkan ve üretken sanatçılarından… Kedili bir illüstrasyonu New Yorker kapağında yer alınca kedilere ilgisi artar sanatçının. Diğer hayvanlardan daha fazla sever ve çizer, üzerinde çalışır.

Kedilerin asi olarak nitelendirilmesi eski Mısır’a kadar uzanıyor. Firavunun yüzüne bakmak kesinlikle yasaktır ve tüm canlılar o kurala uyar. Kediler dışında. Ne yaparlarsa yapsınlar, ne kadar zorlarlarsa zorlasınlar, kediler gözleri dikip, gözlerinin içine dik dik bakar firavunların. O nedenle de ayrı bir özelliği ve konumu vardır kedilerin.

30 yıl sonra dört sergi

Kedi temelli çalışmaları yıllar içinde sergi açacak çoğunluğa ulaşınca Gürbüz Doğan Ekşioğlu, insanların ev arkadaşı olarak gördüğü kedileri, kendi düşlerinde çizer ve Eskişehir, Ankara ve Antalya’da sergiler. İstanbul’da, Caddebostan Kültür Merkezi’nde 11 Nisan’da açılan sergi 8 Mayıs’a kadar sürecek.

K yapıtlarının yanı sıra kediler üzerine söylenmiş özlü sözlerin insanları etkilediği sergi sırasında, denk gelirseniz Gürbüz Doğan Ekşioğlu ile de tanışın ve kediler üzerine sohbet edin.

Kedileri siz de seveceksiniz.

Benim Kedilerim

 

Etiketler: Kedi, ev hayvanları

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler