'Bedelli askerlikle' ilgili 28 gün eğitim tartışması sürüyor: Maliyeti 1 milyar TL

AKP’nin TBMM’ye sunduğu bedelli askerlik teklifinde, '28 gün' tartışması sürerken, maliyet hesapları yapıldığı da ortaya çıktı. 28 günlük eğitimin masrafı 1 milyar TL.

'Bedelli askerlikle' ilgili 28 gün eğitim tartışması sürüyor: Maliyeti 1 milyar TL

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi beklenen bedelli askerlikte, 28 günlük eğitimin maliyeti 1 milyar, beklenen gelir 6 milyar lira olarak hesaplanıyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre; AKP, 25 yaşın üstünde bedelliden 15 bin lira ödeyerek yararlanacakların sayısını 1 milyon 324 bin olarak açıklamıştı. Bunlardan 400 bininin bedelli için başvuracağı hesaplanıyor. Beklenti gerçekleşirse, 15 bin lira olarak belirlenen bedelliden devlet, 6 milyar liralık gelir elde edecek.

400 bin kişiyi, ‘28 gün temel eğitime’ tabi tutmanın maliyetinin ise kulislerde, kişi başı aylık olarak 2-2 bin 500 lira olduğu dillendiriliyor. Bu durumda, temel eğitim için yaklaşık 1 milyar lira harcamak gerekecek. Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, askere alış, terhis işlemleri dahil, 7-8 ayrı grup halinde planlanan bu eğitimin, personel ve bürokrasi açısından yaratacağı külfetin de ayrı bir maliyeti olduğuna dikkat çekiyorlar.

Son kararı Erdoğan verecek

AKP kurmayları, ortaya atılan önerileri son olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la değerlendirdikten sonra önergelerle yapacakları değişikliklere karar verecekler. Partide, 28 günlük temel eğitimden vazgeçilmesi yönünde görüş oluşmaya başladı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler