‘Başkent Gaz, Ensar’a bağışta Kızılay’ı neden aracı olarak kullandı?’

Başkent Gaz’ın, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na gerçekleştirdiği yüklü miktardaki bağış gündemdeki yerini koruyor. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle Meclis’te soru önergesi verdi.

‘Başkent Gaz, Ensar’a bağışta Kızılay’ı neden aracı olarak kullandı?’

 

SiyasiHaber

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, kamuoyunda büyük tepkilere neden olan Başkent Gaz’dan Kızılay’a, Kızılay’dan Ensar Vakfına zincirleme bağış konusunu TBMM gündeminde taşıdı. Hatimoğulları, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplanası istemiyle bir soru önergesi verdi.

Tülay Hatimoğulları, soru önergesinde, yurttaşların doğalgaz faturalarını ödeyememe noktasında iken, Başkent Gaz’ın bu faturalardan aldığı paraları önce Kızılay'a, oradan da Ensar Vakfı'na aktarmasının kamuoyunda şüphe uyandırdığını ifade ederek, “Bağışın, çocuklara cinsel istismar davası ve kayıt dışı yurtları nedeni ile kamuoyunda algısı oldukça problemli olan bir Vakfa kabul etmesi ise Kızılay’ın güvenirliğinin sorgulanmasına neden olmuştur.” dedi. 29 Ocak’ta basına yaptığı açıklamada deprem vergileriyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, "Harcanması gereken yere harcadık. Bundan sonra da bu tür şeylerin hesabını vermeye zamanımız yok" dediğini hatırlatan Hatimoğulları, “Oysa Kızılay’a yapılan bu bağış konusunda olduğu gibi, devletin yurttaşlarına şeffaf olma yükümlülüğü vardır, demokrasinin gereği olarak.” dedi.

 

Tülay Hatimoğulları, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti.

 

1. Başkentgaz yurt yapılmak üzere bağışını neden direkt Ensar Vakfı üzerinden yapmamıştır ve Kızılay’ı aracı olarak kullanmıştır?

2.  Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfına yapmış olduğu bağışın nedeni, Kızılay’a yapılan bağışın vergiden düşmesi midir ya da Ensar Vakfının mali gücü mü artırılmak istenmiştir? Bu konuyu araştırmak üzere tarafınızca girişimde bulunulmuş mudur?

3. Başkentgaz’ın Kızılay’a yaptığı bağışın 7.925.000 USD kadarını Ensar Vakfı hesabına geçirilmesini istemesi olağan bir durum mudur?  Kızılay’a aynı yöntemle yapılan başka bağış/lar var mıdır?

4. Bağışlanan yaklaşık 47 Milyon TL ile Ensar Vakfı tarafından yapılan yurt nerededir? Yurt şu an hangi aşamadadır? Bu bilgi kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

5. 2013'te özelleştirilen ve Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından alınan Başkent Gaz’a,  yaptıkları bağışın ardından herhangi imtiyazlar tanınmış mıdır? Konuyu araştırmak üzere çalışmalarınız olacak mıdır?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler