Bask Bağımsızlık lideri Otegi için özgürlük kutlaması

İspanya'nın Bask bölgesinin bağımsızlık mücadelesi liderlerinden Arnoldo Otegi, 6.5 yıl hapis yattıktan sonra serbest kalmasının ardından 10 binlerle buluştu. konuşmasında Bask devleti kurma hedefine vurgu yapan Otegi, 6,5 yıl sonra onlar için hazırladıklarımıza hazır olsunlar” dedi.

Bask Bağımsızlık lideri Otegi için özgürlük kutlaması

İspanya’nın kuzey doğusundaki Bask bağımsızlık mücadelesinin en önemli liderlerinden Arnaldo Otegi’nin 6,5 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakılmasını binlerce kişi kutladı. Arnaldo Otegi 5 gün önce 1 Mart 2016’da serbet kalmıştı.
Otegi, San Sebastian kentindeki Anoeta veledromunda gerçekleştirdiği ilk mitingine geleneksel Bask halk dansı yapan bir grubun eşliğinde girdi.
10 binden fazla kişiye seslenen ve sık sık Bask devleti kurma hedefine vurgu yapan Arnaldo Otegi; “Bize ne olduğunu geri yansıtmalıyız. Benim düşünceme göre ki cezaevi size düşünmek için çok fazla zaman veriyor. Düşmanla nasıl daha iyi savaşılacağı düşünmek için. Onlar bunu bilmiyor. Eğer Martutene’de geçirdiğim 18 ay bize yeni stratejinin doğmasını sağlıyorsa 6,5 yıl sonra onlar için hazırladıklarımıza hazır olsunlar” dedi.

Bask Bağımsızlık lideri Otegi için özgürlük kutlaması


Bask bölgesinde yapılacak yerel seçimlerde Bildu adına Bask başkanlığına aday olması beklenen Otogi, aday olamayacak. Çünkü Otegi’nin 2021 yılına kadar kamusal görevde bulunma yasağı bulunuyor.

Bask Bağımsızlık lideri Otegi için özgürlük kutlaması


Otegi, ETA üyesi olmak ve örgütle bağlantılı Batasuna partisini yeniden kurmak suçlamalarından hapis cezası almıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler