Basın örgütlerinden Erdoğan'a: Farklı bir ülkede mi yaşıyoruz?

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklama yapan TGS, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün yayınladığı 10 Ocak mesajına atıfta bulunarak, "bizde farklı bir ülkede mi yaşıyoruz duygusu uyandırdı" ifadelerini kullandı.

Basın örgütlerinden Erdoğan'a: Farklı bir ülkede mi yaşıyoruz?

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla birer açıklama yayınladı. TGS, açıklamasında "Çalışan Gazeteciler Günü" olan 10 Ocak'ın uzun süredir gönül rahatlığıyla kutlanamadığını vurguladı. "Gazetecilerin yüzde 30’unun işsiz, düşük ücretlerle çalışanlarınsa güvencesiz olduğu; 141 meslektaşımızın tutuklu bulunduğu, haberlere-yorumlara yüzlerce davanın açıldığı bir dönemde bayram kutlamayı uygun bulmuyoruz" denilen açıklamada,  "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün yayınladığı 10 Ocak mesajı bizde 'farklı bir ülkede mi yaşıyoruz' duygusu uyandırdı. Sayın Erdoğan 'Son 16 yılda ülkemiz genelinde hayata geçirilen reformlar, Türk basınının zenginleşmesine, çeşitlenmesine, daha demokratik ve özgürlükçü bir yapıya kavuşmasına vesile olmuştur' diyor. Oysa herkes biliyor ki medyanın yüzde 95’i Saray’ın kontrolü altında, halkın haber alması engelleniyor ve gazeteciler işlerini yaptığı için hapis cezası alıyor" ifadelerine yer verildi. 

'Özgürlüğe götüren reformlardan haberimiz yok '

Türkiye'nin 180 ülke arasında basın özgürlüğü sıralamasında 156'ncı sırada yer aldığının hatırlatıldığı açıklamada, "Velhasıl; demokratikleşmeye, çok sesliliğe, özgürlük ortamına götüren reformlardan haberimiz yok. Bilakis son 16 yıldır bunun tam tersini yaşıyoruz. Ve bu iklimi değiştirecek olanın siyasetçiler değil bizzat gazeteciler olduğunu biliyoruz..." ifadelerine yer verildi. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) de yaptığı açıklamada, Türkiye’de son 10 yılda çalışan gazetecilerin üçte birinin işsiz kaldığına yer verilerek, "Çalışabilen gazetecilerin ise çoğu Basın İş Yasası kapsamında değildir. Yoksulluk sınırında maaş almaktadır. Gazeteciler,  ekonomik ve sosyal haklarını kullanamamaktadır. Avrupa’da yüzde 25 olan sendikalaşma oranı Türkiye’de yüzde 6’dır" denildi. 

'Gazetecilik suç olarak gösterilmektedir'

Eleştirel gazeteciliğe olanak tanınmadığına yer verilen açıklamada, "Gazetecilik 'suç' olarak tarif edilmekte ve gazeteciler hedef gösterilmektedir. 1 Ocak 2016 ile 29 Kasım 2018 tarihleri arasında 1954 basın kartı iptal edilmiştir. Yeni Basın Kartı Yönetmeliği ise önceki yönetmeliklerin gerisinde kalmıştır. Yayın yasakları, para cezaları, açılan davalar, gözaltılar, tutuklamalar, sansür, oto sansür artık günlük olaylar haline gelmiştir. Türkiye’de adil yargılanma hakkının ihlal edildiği bir ortamda, her gazeteci kendini mahkeme karşısında bulabilmekte ve hüküm giyebilmektedir. 142 gazeteci cezaevindedir. Gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel saldırılara karşı ‘cezasızlık’ yaklaşımı sürmektedir" ifadesi kullanıldı. 

Açıklamada, "Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak; gazetecilik mesleğini suç gören anlayıştan vazgeçilmesini, tutuklu gazetecilerin özgür bırakılmasını, gazetecilerin çalışmasının ve örgütlenmesinin önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Gazetecilerin çalışabilir ve görevlerini yapabilir olmasının bu ülkede demokrasinin yeşermesine katkı sağlayacağını hatırlatmayı sürdürüyoruz" denildi. 

(Mezopotamya Ajansı)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler