Basın kartında 'ambargo listesi' meclis gündemine taşındı

CHP, bazı gazete ve televizyonların çalışanlarına basın kartı verilmemesi için ‘ambargo listesi’ hazırlandığı iddiasını Meclis'e taşıdı.

Basın kartında 'ambargo listesi' meclis gündemine taşındı

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, iktidar muhalif medya kuruluşunda çalışan gazetecilerin basın kartı başvurularının aylardır hiçbir gerekçe belirtilmeden bekletilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Tanal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda bazı gazete ve televizyonların çalışanlarına basın kartı verilmemesi için ‘ambargo listesi’ hazırlandığı iddiasının doğruluğunu sordu.

Muhalif gazetecilere 'uslu oturun' mesajı 

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Tanal, yıllardır “sarı basın kartı” olarak anılan basın kartlarının renklerinin "turkuvaz" olarak değiştirilmesinin sadece bir renk değişimi olarak görülmemesi gerektiğini, bunun yeni bir dönemin habercisi olduğunu söyledi. Kart başvurularının makul süreyi aşan bir uzunlukta Basın Kartı Komisyonu’nda bekletilmesinin muhalif gazetecilere mesaj niteliği taşıdığını kaydeden Tanal, “Basın kartları bekletilerek, muhalif gazetecilere karşı psikolojik yönden yıpratma politikası güdülüyor. Yani ‘İktidarı zor durumda bırakacak, rahatsız edecek haberlere imza atmayın. Uslu uslu oturun, cici çocuk olun. Aksi takdirde kartı alamazsınız’ mesajı veriliyor” dedi. 

'AKP'li belediye meclis üyesinin Basın Kartı Komisyonu'nda ne işi var?'

Basın Kartı Komisyonu üyelerinin iktidara yakın isimlerden oluştuğuna dikkat çeken Tanal, “Özgür basın, bir ülkenin demokrasi düzeyini gösterir. Medyayı iktidarın arka bahçesi haline getirmek, bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülüklerden birisidir. Allah aşkına AKP belediye meclis üyesinin Basın Kartı Komisyonu’nda ne işi var?” diye sordu. 

CHP İstanbul Milletvekili Tanal’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesi şöyle:

1- Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nda bazı gazete ve televizyonların çalışanlarına basın kartı verilmemesi için ‘ambargo listesi’ hazırlandığı iddiası doğru mudur?

2- Basın kartı başvuruları için yapılacak işlemlerden önce bakılan onaylanmayanlar listesi var mıdır? Şayet var ise böyle
bir listeye neden ihtiyaç duyulmuştur? Basın kartı başvuruları için dikkate alınan onaylanmayalar listesi yasalara, yönetmeliklere uygun mudur?

3- Basın Kartı Komisyonu, basın kartı için başvuran gazetecilerin başvurusunu değerlendirirken hangi kriterleri dikkat alıyor?

4- Bazı gazetecilerin basın kartı başvurusu 2 yılı aşkın süredir neden sonuçsuz kalmıştır? Başvuru değerlendirmesi konusunda makul süre nedir? Başvurular nasıl bir değerlendirmeye tabi tutuluyor ki aradan uzun süre geçmesine rağmen gazetecilerin basın kartı başvuruları sonuçlandırılamıyor?"

(Artı Gerçek)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler