Başbakan, bir talimatla interneti kesebilecek

Başbakan, bir talimatla interneti kesebilecek

Anayasa Mahkemesi, Ulaştırma Bakanı ve TİB Başkanı’na ‘sakıncalı’ içeriği 4 saat içinde engelleme yetkisi veren düzenlemeyi iptal ettikten sonra hükümet yeni düzenleme için harekete geçti. Bu sefer de “milli güvenlik ve kamu düzeninin korunmasının gerektiği hallerde” Başbakan ve Ulaştırma Bakanı’nın talimatıyla engellenebileceğinin yer alması bekleniyor.

Haber Merkezi-Milliyet gazetesinde yer alan habere göre, hükümet, Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiği düzenlemeler doğrultusunda, internete erişimin hangi acil hallerde nasıl engellenebileceğini yeniden düzenlemek için harekete geçti. Alınan bilgiye göre, Yüksek Mahkeme’nin iptal ettiği, TİB Başkanı’nın kamu düzeni ve milli güvenlik için 4 saat içinde erişimi engelleme yetkisi Başbakan ya da bakana devredilecek. Engelleme kararı daha sonra mahkemeye sunulacak.

Meclis’e hemen getirilmesi beklenen düzenlemelere göre, mahkeme kararını uygulamayan servis sağlayıcılara ağır para cezaları verilecek ve cezalar yabancı şirketler için de geçerli olacak. TİB de zararlı gördüğü içerikle ilgili olarak savcılıklara suç duyurusunda bulunabilecek.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler