Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatında binlerce işçi eylemde

İstanbul İkitelli’de yapımı devam eden Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatında çalışan 4 bin işçi yemekhanedeki sorunlar nedeniyle eylem gerçekleştirdi.

Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatında binlerce işçi eylemde

İstanbul İkitelli’de yapımı devam eden Başakşehir Şehir Hastanesi inşaatında çalışan işçiler eylem yapıyor.

Yemekhanede yaşanan sorunlar nedeniyle bugün öğle yemeğinden sonra başlayan eylemde şu an işçi temsilcileri ile ana firma yetkilileri görüştüğü belirtildi.

Bu hak mücadeleyle kazanılacak

DİSK Dev Yapı İş konu hakkında yaptığı açıklamada, ”Şaniyeler de besleyici doyurucu yemek haktır. 6331 sayılı işçi sağlığı ve iş güvenliği yasasında besleyici doyurucu sağlıklı yemek hakkı var. Ama bu haklara biz işçiler sahip çıkmaz ise kağıt üzerinde kalıyor. İşçileri kaliteli yemek için direnişe geçti. Hak verilmez alınır. İnsanca yemek insanca barınma ve insanca çalışma koşulları mücadele ile kazanılır. Bu hak mücadele ile kazanılacak” ifadesinde bulundu.

'Yemekler kötü'

İşçilerin yemekhaneden yönetim binasına yürüdüğünü belirten hastane şantiyesinden bilgi veren bir işçi, ''Uzun bir dönemdir yemeklerin kötü ve sağlıksız olmasından dolayı problem yaşanıyordu. Sabah kahvaltısı da çok kötüydü, öğlen yemeğinin kötü olaması üzerine işçiler yürüyüşe başladı'' dedi.

Kötü yemek v.b sorunların tüm şantiyelerde işçilere dayatıldığını belirten Dev Yapı İş Başkanı Özgür Karabulut, ''Öğle yemeği yemeyip, eylem yapan bazı işçilere, firma yetkilileri tarafından pide alındığı söyleniyor''şeklinde konuştu. Karabulut, firmanın, işçilerin taleplerinin karşılayacağını, yarın da seçilmiş işçi temsilcileri ile firmanın toplantı yapılacağını belirtti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler