Baroların ‘Savunma Yürüyüşü’ne Ankara girişinde polis engeli!

İktidarın çoklu baro tasarısına karşı ‘Savunma Yürüyüşü’ne geçen 80 baro başkanı bugün Ankara’ya ulaştı. Polis, baro başkanlarının Ankara’ya girişine izin vermiyor. Polis müdahalesinde çok sayıda avukatın tartaklandığı görüntülere yansıdı.

Baroların ‘Savunma Yürüyüşü’ne Ankara girişinde polis engeli!

 

'Savunma Yürüyor' diyerek çoklu baro sistemine karşı cuma günü bulundukları kentlerden Ankara’ya doğru yürüyüşe başlayan baro başkanları bugün Ankara’ya ulaştı. Baro başkanlarının Ankara’ya girişine izin vermeyen polis, avukatlara müdahale etti.

Baroların yapısı ve seçim sisteminde yapılmak istenilen düzenlemeye baro başkanları “Savunma Yürüyüşü” başlattı. Yürüyüşün 4. gününde Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ile baro üyesi yüzlerce avukat, diğer kentlerden gelecek baro başkanları ve üyelerini cübbeleriyle Eskişehir yolu girişinde beklemeye başladı. İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da yürüyüşe destek verdi. Baro üyelerinin ellerinde "Baro yoksa adalet yok”, “Savunmadan elini çek”, “Bağımsız yargı”, “Savunma yürüyor “, “Savunmaya özgürlük” ve “Baroma dokunma" dövizleri yer aldı.

 

Polis, avukatların Ankara’ya girişini engelledi

Polis yoğunluğunun olduğu Eskişehir yolunda baroların karşılama noktasına ulaşması ile birlikte açıklama yapılması beklenirken, diğer baro başkanları ve üyelerinin önü karşılama noktasına kısa bir mesafe kala polisler tarafından kesildi. Polis amirleri "kamu düzeni bozulduğu" gerekçesiyle yürüyüşe izin verilmeyeceğini belirtti.

Bu engelleme üzerine Eskişehir yolu girişinde bekleyen Ankara Barosu yönetimi ve üyesi avukatlar, baro başkanlarının durdurulduğu noktaya doğru yürümeye başladı. Fakat onların da önü polislerce kesildi. İki grubun buluşması engellenirken, bu engelleme girişimi nedeniyle baro başkanları ile polis amirleri arasındaki görüşmeler devam ediyor.

 

Barolar, yürüyüşe izin verilmesi halinde önce Anıtkabir'i ziyaret edip, ardından yürüyüşle Meclis’e giderek temaslarda bulunacak. Ankara’ya doğru yapılan yürüyüşte 55 baro başkanı yer alırken, 5 baro başkanı da Anıtkabir’de yürüyüşe dahil olacak.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler