Barış imzacısı Tolga Tören ve Hakan Mertcan Mersin Üniversitesi'nden atıldı

Barış İçin Akademisyenler tarafından hazırlanan "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriyi imzalayan akademisyenler Tolga Tören ve Hakan Mertcan Mersin Üniversitesi'nden atıldı. Rektörlük gerekçe olarak YÖK kararıyla açılmış bir idari soruşturmayı ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılan bir adli kovuşturmayı gerekçe gösterdi.

Barış imzacısı Tolga Tören ve Hakan Mertcan Mersin Üniversitesi'nden atıldı

Mersin Üniversitesi, Barış İçin Akademisyenler tarafından hazırlanan "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriyi imzaladığı için akademisyenler Tolga Tören ve Hakan Mertcan'ın, sözleşmelerini yenilemedi. Akademisyenler hakkında YÖK kararıyla açılmış bir idari soruşturma ve İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından açılan bir adli kovuşturma gerekçe gösterildi.  

Akademisyenlerin sözleşmeleri 26 Mart 2017 tarihinde sona eriyor. Üniversiteden yazılan ilişiğin kesilmesine dair tebligat her iki akademisyene de ulaştı.
 
Ne olmuştu?
 
Türkiye’de 89 üniversiteden farklı unvan ve yaşlardaki 1128 akademisyen ve araştırmacı ile yurtdışından Noam Chomsky, Judith Butler, Etienne Balibar ve David Harvey gibi isimlerin yer aldığı 355’i aşkın isim, Ocak 2016'da ''Bu suça ortak olmuyoruz'' adlı bir metne imza atmıştı. Metin kamuoyunda eoeyce yer etmiş, AKP hükümetinin büyük tepkisi ile karşılaşmıştı. 
Bugüne de yüzlerce akademisyen üniversitelerden atılırken, birçoğu da soruşturma geçirdi. 
 
İmza metni yayımlandığından bu yana Mersin Üniversitesi’nden bir araştırma görevlisi (Esin Gülsen), iki uzman (Galip Deniz Altınay ve Bermal Aydın) ve onbir öğretim üyesi (Yasemin Karaca, Mustafa Şener, Veli Mert, Bediz Yılmaz, Melehat Kutun, Eylem Çığ, Ali Ekber Doğan, Ertan Zereyak, Esra Ergüzeloğlu Kilim, Hakan Mertcan ve Tolga Tören) olmak üzere toplamda 14 akademisyen imzacı oldukları için işten çıkarıldı. Selim Çakmaklı ise baskılar, davalar  ve soruşturmalar nedeniyle istifa etmek zorunda kaldı. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler