Barış imzacısı 150 akademisyene dava açıldı

İstanbul'da Galatasaray, İstanbul, Marmara, Özyeğin, Kadir Has ve Arel Üniversitesi'ndeki toplam 150 akademisyene dava açıldı. Her akademisyene tek tek dava açılırken, açılan davaların ilk duruşması 5 Aralık'ta görülecek.

Barış imzacısı 150 akademisyene dava açıldı

11 Ocak’ta 89 üniversiteden 1128, yurt dışında 355’den fazla akademisyen ‘Bu Suça Ortak Olmayacağız’ adıyla imza kampanyası başlatmış, kampanyanın akabinde imzacı birçok akademisyen OHAL sonrası KHK’lar ile üniversitelerden ihraç edilmişti. Mart 2016’da akademisyenler adına basın açıklaması yapan Meral Camcı, Kıvanç Ersoy, Esra Mungan ve Muzaffer Kaya ‘terör örgütü propagandası’ suçundan tutuklanmış, daha sonra tahliye edilmişti.

4 Ekim’de ise barış akademisyenlerine imza kampanyası gerekçe gösterilerek ‘terör örgütü propagandası’ suçundan davalar açılmaya başlandı. Şu ana kadar açılan davalar 150’yi geçmiş durumda. İstanbul’da Galatasaray, İstanbul, Marmara, Özyeğin, Kadir Has ve Arel Üniversitesi’ndeki akademisyenlere dava açıldı.

Açılan davaların ilk duruşması 5 Aralık’ta görülecek. Davalar tüm akademisyenlere tek tek açılırken davaların bir seneden fazla devam etmesi bekleniyor. Ayrıca akademisyenler, KHK ile ihraç edilmiş veya edilmemiş; metne imza atan herkese dava açılacağını öngörüyor.

Galatasaray Üniversitesi öğrencileri ise akademisyenlere destek olmak için #HocamıDarlama hashtagiyle sosyal medyada 5 Aralık’taki ilk davaya çağrı yaptı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler