'Barış Gelini' Pippa Bacca'nın hayatı sinemada

Çıktığı yolculukta Kocaeli’nin Gebze ilçesinde cinsel saldırıya uğradıktan sonra öldürülen İtalyan sanatçı Giuseppina Pasqualina di Marineo’nun hikâyesi, “I’m in Love With Pippa Bacca” adıyla film oluyor.

'Barış Gelini' Pippa Bacca'nın hayatı sinemada

 

SiyasiHaber

Şiddetin hakim olduğu ülkelere barış ve sevgi mesajı vermek için çıktığı yolculukta geldiği Türkiye’de öldürülen İtalyan sanatçı Pippa Bacca’nın ölümünün ardındaki gerçekleri anlatan Barış Gelini: Pippa Bacca filminden fragman yayınlandı.

 

Türkiye'de de yayınlanacak

Tüm dünyanın Pippa Bacca adıyla tanıdığı sanatçının kamerasından görüntülerin de yer aldığı filmin Türkiye’deki lisans haklarını alan Serpil Altın Film, filmi “Barış Gelini: Pippa Bacca” adıyla izleyiciyle buluşturacak.

 

Ne olmuştu?

Pippa Bacca ve arkadaşı Silvia Moro, 8 Mart 2008’de “Barış Gelini” adını verdikleri projeyle şiddetin hâkim olduğu ülkelere barış ve sevgi mesajı vermek için yola çıkmışlardı. Milano’dan başlayan yolculuklarını Slovenya, Hırvatistan, Bosna, Bulgaristan, Türkiye, Suriye, Lübnan, İsrail ve Filistin üzerinden sürdürerek, Tel-Aviv’de sonlandırmayı planlayan iki kadın, otostopla yaptıkları yolculuklarında “İnsanlara güvenmek” sloganını benimsemişlerdi.

Türkiye’ye geldikten sonra arkadaşı Silvia Moro’yla yolları ayrılan ve sonrasında tek başına yaptığı otostopta Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ortadan kaybolan İtalyan sanatçı Pippa Bacca’nın tecavüz edilip boğularak öldürüldüğü ortaya çıktı.

Sanatçının kayboluşu kendisinden haber alamayan ailesinin başvurusu üzerine 3 Nisan 2008’de medyada yer bulmaya başladı. Pippa’nın en son bindiği kamyonetin sahibi Murat Karataş, gözaltına alınarak tutuklandı.

 

Pippa Bacca davası

Dava Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde, aracına aldığı İtalyan gösteri sanatçısı Giuseppina Pasqualino di Marineo namı diğer Pippa Bacca'ya tecavüz ettikten sonra boğan Murat Karataş, "Vücut dokunulmazlığını ihlal", "Tecavüz", "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma", "Kasten öldürmek", "Yakalanmamak için delilleri ortadan kaldırmak" ve "Hırsızlık" suçlarından ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahkeme daha sonra Türk Ceza Kanunu'nn (TCK) takdiri indirim nedenlerinin yer aldığı 62'nci maddesi gereği uyarınca hafifletici sebepleri göz önünde tutarak cezayı ömür boyu hapis cezasına çevirmiş, böylece Karataş'ın cezası 36 yıldan 30 yıla düşmüştü. Temyize giden davayı ele alan Yargıtay 1. Ceza Dairesi cezayı onamıştı.

Mahkemenin “hafifletici sebeplerle” cezada indirime gitmiş olmasına, Pippa Bacca’nın ailesi ve kadın örgütleri tarafından tepki gösterilmişti.

 

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler