'Barış Bildirisi'ne imza atan bir akademisyen daha beraat etti

"Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiriye imza attıkları gerekçesiyle üniversitelerdeki görevlerinden ihraç edilen ve haklarında "örgüt propogandası yapmak" suçlamasıyla dava açılan akademisyenler biri daha beraat etti.

'Barış Bildirisi'ne imza atan bir akademisyen daha beraat etti

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Chris Stephenson hakkında beraat kararı verildi. Böylece Anayasa Mahkemesi (AYM) kararı sonrası beraat eden akademisyenlerin sayısı 38'e yükseldi.

Stephenson dün görülen ilk duruşmada "Türkiye Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi iddianamemde söz konusu edilen metin hakkında ifade özgürlüğü kapsamına girdiğine yönelik bağlayıcı bir karar verdi. Beraatımı talep ediyorum" demişti.

Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu Temmuz ayında verdiği kararla, “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyi imzaladıkları için akademisyenlerinin “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçundan cezalandırılması nedeniyle ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetmişti.

89 üniversiteden 1128 akademisyen imzalamıştı

Barış için Akademisyenler’in 2016'da hazırladığı bildiriyi Türkiye ve yurt dışından 89 üniversiteden 1128 akademisyen imzalamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın akademisyenleri eleştiren açıklamaları üzerine dayanışma imzalarıyla bu sayı 2 bini aşmıştı.

Bu akademisyenlerin yüzlercesi işten atıldı, pasaportlarına el konuldu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu hizmetinden men edildi veya tutuklandı.

Barış için Akademisyenler’in internet sitesine göre bu akademisyenlerin hepsine bireysel olarak dava açıldı.

(BBC TÜRKÇE)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler