Bangladeş'te Messi ve Neymar destekçileri birbirlerine palalarla saldırdı

2018 FIFA Dünya Kupası heyecanı alışılmadık bir şekilde Bangladeş'i sarmış gözüküyor. Ülkede Brezilya ve Arjantin takımlarını tutan taraftarlar birbirlerine palalarla saldırıken, iki ülkenin bayrağının çok sayıda yere asılmasından rahasız olanlar bu bayrakların yasaklanmasını talep etti.

Bangladeş'te Messi ve Neymar destekçileri birbirlerine palalarla saldırdı

Latin Amerika ülkeleri Arjantin ve Brezilya ile görünürde bir bağı olmayan ve ulusal takımları 2018 FIFA Dünya Kupası'nda yer almayan Bangladeş'teki futbolseverleri 'Dünya Kupası ateşi yakıyor'.

Neymar ve Messi destekçileri palalarla birbirine saldırdı

Bangladeş polisinin açıklamasına göre başkent Dakka'nın Bandar bölgesinde Arjantinli yıldız futbolcu Lionel Messi ve Brezilyalı yıldız Neymar'ı destekleyen taraftarlar birbirlerine palalarla saldırdı. 

Olay sonucunda bir erkek ile oğlu ağır yaralandı.

Diğer taraftan Brezilya bayrağını yol kenarındaki bir elektrik direğine asmaya çalışan 12 yaşındaki bir çocuk da elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.

Başkent Dakka'daki Arjantin bayrakları

Brezilya ve Arjantin bayrakları her yerde

160 milyon nüfuslu Bangladeş'te Rusya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek Dünya Kupası'ndan haftalar öncesinden Brezilya ve Arjantin bayrakları her yere asılmaya başlanmıştı.

Taraflar tuttukları takıma destek gösterileri de yaptı. Ülkenin kuzeyindeki Madarganj kasabasında iki taraftan da yüzlerce motorsikletli geçit düzenledi.

Polis yetkilisi Muhammed Rafik AFP'ye yaptığı açıklamada "Daha fazla çılgınlık planlamak için toplantılar yapıyorlar. Kasabanın her yerinde gerginliği ve heyecanı hissedebiliyorsunuz" dedi.

Bazı Bangladeşliler bu durumdan oldukça şikayetçi. Bangladeşli bir avukat Dünya Kupası'na katılan ülkelerin bayraklarının asılmasının yasaklanması için mahkeme emri çıkarılması başvurusunda bulunurken, Barisal Üniverstesi kampüsünde yabancı ülke bayraklarının asılması yasaklandı.

Üniversite rektörü S.M İmamül Hak "Hükümet Bangladeş genelinde yabancı bayrakların asılmasını tamamen yasaklamalı" diye konuştu.

Bangladeşli sosyologlar bu aşırı tutkuyu anlamlandırmakta zorlanırken, AFP, Bangladeş'te görülen bu bayrak tutkusunun 4 yılda bir her Dünya Kupası'nda tekrarlandığının da altını çiziyor. 

Başkent Dakka'da Brezilya bayrakları donatılan ve ulusal renklerle boyanan bir apartman

Arjantin ve Brezilya arasındaki ezeli rekabet Meksika'da yapılan 1986 FIFA Dünya Kupası'na kadar uzanıyor. Arjantinli futbol efsanesi Diego Maradona'nın üstün performansı Arjantin'in kupayı kaldırması ile sonuçlanmıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler