Bangladeş'te islamcılara dev operasyon: 900 kişi gözaltında

Bangladeş'te laik yazar ve eylemcilere, azınlıklara saldıran islamcılara yönelik baskın düzenlendi. Son 3 yılda, blog yazarı, akademisyen, dini azınlık mensubunun da bulunduğu 40 kişi saldırılarda öldürülmüştü.

Bangladeş'te islamcılara dev operasyon: 900 kişi gözaltında

Bangladeş polisi, son dönemde laik yazar ve eylemciler ile azınlıklara yönelik artan saldırılarla ilgili düzenlediği baskınlarda 900 kişiyi gözaltına aldı.

Bangladeş'te polis dün gece bu saldırılara karıştıkları şüphesiyle radikal İslamcı militanlara yönelik baskın düzenledi.

Son 3 yılda laik blog yazarları, akademisyenler ve dini azınlık mensuplarının da aralarında 40 kişi saldırılarda öldürülmüştü.

Nisan ayı sonunda ise iki gün içinde üç kişi saldırılar sonucu hayatını kaybetmişti.

Kurbanların çoğu palalı saldırılarda bazıları ise başları kesilerek can verdi.

Cuma günü bir Hindu manastırı çalışanı palalı saldırıda öldürüldü. 60 yaşlarındaki Nityaranjan Pande, birkaç kişinin karıştığı saldırıda olay yerinde can verdi.

Sayılar artabilir

Geçen hafta Hindu bir rahip, Hristiyan bir manav ve bir polisin eşi öldürüldü. İddialar ise bu zamana kadar böyle büyük operasyon gerçekleşmeyip şimdi böyle bir operasyon yapılmasının polisin eşinin öldürülmesiyle ilgisi olduğu yönünde.

BBC'ye açıklama yapan bir polis yetkilisi, istihbarat raporlarına dayanarak son üç yılda 40'ın üzerinde saldırının sorumlularıyla ilgili bir liste hazırladıklarını söyledi.

Yetkili şimdiye kadar 900 şüphelinin gözaltına alındığını ve bu sayının artabileceğini belirtti.

Bazı şüphelilerin sorguları sonrasında serbest bırakılmaları bekleniyor.

Bangladeş'in nüfusunun çoğu Müslüman, Hinduların oranı ise yüzde 8 civarında.

Ülkede laik blog yazarları, akademisyenler, eşcinsel hakları eylemcileri, Şii, Sufi, Ahmedi Müslümanlar, Hristiyanlar ve Hindular saldırıların hedefindeydi. Saldırıların bir bölümü IŞİD ve El-Kaide ile bağlantılı gruplar tarafından üstlenilmişti.

Bangladeş hükümeti ise saldırıların, yerel İslamcı grupların ve İsrail'in de parçası olduğu bir uluslararası komplo kapsamında düzenlendiğini söylüyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler