Bangladeş'te ayda sadece 67 dolar alan tekstil işçileri için imza kampanyası başlatıldı

Bangladeş'in hazır giyim endüstrisindeki asgari ücreti ayda sadece 67 dolar. Bu ücret 2013'ten beri sabit ve en az bir sene daha değişmemesi öngörülüyor. 2016'da enflasyon neredeyse% 6,5 oranında artmış durumda. Bu sebeple, işçileri için uluslararası bir imza kampanyası başlatıldı.

Bangladeş'te ayda sadece 67 dolar alan tekstil işçileri için imza kampanyası başlatıldı

Bagladeş'te ayda sadece 67 Dolar asgari ücretle çalışan işçiler temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak duruma geldi. İşçiler taleplerinin karşılanması için çok sayıda fabrikada ş bırakma eylemi yaptılar. Bu eylemlerde en az 24 işçi tutuklandı ve kefalet talepleri reddedilerek, hapsedildi.

Bazıları işkence veya ölüm tehdidine maruz bırakıldı. 3000 kadar işçinin, işten atıldığı ve fişlendiği bildirildi.    

İşçilerin durumunun düzelmesi için uluslarası bir imza kampanyası başlatıldı. Bu imza kampanyasında toplanan imzalar: H & M, Gap Inc (Banana Cumhuriyeti ve Eski Navy'in sahibi), C & A, Inditex (Zara ve Bershka'nın sahibi) ve VF 'ye (Kuzey Yüz, Jansport ve Lee dahil olmak üzere 30 markanın sahibi) gönderilecek.

Temiz Giysi Kampanyası, Uluslararası alanda işçi hakları için mücadele eden Clean Clothes Campaign'nin Türkiye kolu. Türkiye'de özelikle tekstil sektöründe işçilerin koşullarının düzelmesi için mücadele ediyor.

İmza kampanyasına şu linkten ulaşabilirsiniz: https://actionnetwork.org/petitions/hapsedilen-emek-aktivistlerine-ozgurluk

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler