Baluken’e atmadığı Twitten 3 yıla kadar hapis istemi

Tutuklu HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken hakkında atmadığı bir twit gerekçe gösterilerek açılan soruşturmada 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Baluken’e atmadığı Twitten 3 yıla kadar hapis istemi

Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken hakkında skandal bir soruşturma dosyası ortaya çıktı. Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturma kapsamında Baluken’in kendi resmi twitter hesabında atmadığı bir twit ile ilgili olarak 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istedi. 

Kişileri hedef gösterme iddiası 

Bingöl Cumhuriyet Başsavcısı tarafından açılan soruşturma ise iki köy korucusunun şikayetine dayandırıldı. “Mağdur” sıfatıyla Hüseyin Alkaç ve “Müşteki” sıfatıyla da Bayram Kalan’ın şikayetiyle açılan soruşturmanın dayanağı ise 14 Haziran 2014’te atılan faili belirsiz bir twit. Korucuların şikayetinden iki gün sonra açılan soruşturmada savcılık Baluken’in “terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek” suçunu işlediğini savundu.

Atıldığı iddia edilen twit dosyada yok

Savcılık soruşturmasında 14 Haziran 2014 günü Bingöl kent merkezinde bulunan Barış ve Demokrasi Partisi’nin il binasına yönelik saldırısının ardından Baluken’in “Bingöl’de polis gözetiminde BDP il binasına saldıranlar Bayram Kalan ve Hüseyin Alkaç, birisi korucu diğeri ülkücü” twitini attığı ileri sürüldü. Ancak atıldığı iddia edilen twitin herhangi bir ekran görüntüsünde de dosyada yer verilmedi. 

Baluken’in halen aktif ve Twitter tarafından onaylanmış olan resmi hesabında geçmişe dönük basit bir arama yönteminde Haziran 2014’teki tüm twitleri arasında da atıldığı iddia edilen twit görülmemekte. 

Baluken hakkında atmadığı twite rağmen açılan soruşturma ile dava dönüşen bu skandal durum karşısında 3713 sayılı TMK’nun 6/1 maddesi gereğince bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

Olmayan twite rağmen açılan dava kapsamında Baluken’in önümüzdeki dönemde yargılanmasına başlanacak.

(DİHABER)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler