Baltimore protestoları ABD geneline yayıldı

Baltimore protestoları ABD geneline yayıldı

Baltimore’da siyahi bir gencin gözaltında ölümü sonrası başlayan protesto gösterileri ABD’nin diğer kentlerine de yayıldı. New York, Washington, Chicago ve Minnesota’da gösteriler düzenlendi.

New York’ta düzenlenen gösteriye polis saldırdı, 60’tan fazla gösterici gözaltına alındı. Boston’daki protesto yürüyüşüne 500’den fazla kişi katıldı. Başkent Washington, Chicago ve Minneapolis’te (Minnesota) gösteriler düzenlendi.

Baltimore’da bir siyahi gencin gözaltındayken ölmesi sonrasında başlayan olayların kontrolden çıkması üzerine olağanüstü hal ilan edilmiş, bir hafta boyunca 22:00 – 05:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklanmıştı. Dün gece yasağı delmeye çalışan yaklaşık 100 kişinin polisle çatıştığı, birçok kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Sokağa çıkma yasağı başlamadan düzenlenen bir gösteriye ise binlerce kişi katıldı. 2 bin Ulusal Muhafız ve bin polis olağanüstü güvenlik önlemleri aldı. Baltimore Orioles beyzbol takımının maçı, güvenlik kaygısıyla seyircisiz oynandı.

Kaynak: DW Türkçe

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler