'Bakur'un yönetmenleri Mavioğlu ve Demirel'e 4'er yıl 6'şar ay hapis cezası

‘Terör propagandası’ yapmakla suçlanan ‘Bakur’ (Kuzey) belgeselinin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’na 4’er yıl 6’şar ay hapis cezası verildi.

'Bakur'un yönetmenleri Mavioğlu ve Demirel'e 4'er yıl 6'şar ay hapis cezası

Batman 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi, bugün görülen yedinci duruşmada ‘Bir Gerilla Belgeseli: Bakur (Kuzey)’ adlı belgeselle PKK propagandası yapmakla suçlanan iki yönetmene gıyabında ve son savunmaları alınmadan ceza verdi.

Kararı açıklayan mahkeme heyeti 3’er yıl hapis cezası verilen davada ‘suçun basın yoluyla işlendiği gerekçesiyle’ cezayı yarı oranda artırarak 4’er yıl 6’şar aya yükseltti.

İki yönetmene, ayrıca, yurt dışına çıkış yasağı şeklinde adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verildi.

Bakur’un yapımcısı Sürela Film Yapım tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Avukatların mazeret bildirmiş olmalarına rağmen savunma hakkını hiçe sayarak kararını açıklayan mahkeme ayrıca Çayan Demirel’in Bakur belgeselini bitirdikten hemen sonra geçirdiği rahatsızlık nedeniyle verilen yüzde 99 sürekli engelli raporunu dikkate dahi almayarak ‘yeniden suç işlemeyecekleri yönünde olumlu kanaat oluşmaması… infazdan kaçma ihtimalleri’ gibi gerekçelerle her iki yönetmene de yurtdışı yasağı koydu.”

Yarın, Beyoğlu Sineması’nın fuayesinde saat 13:00’te karara ilişkin bir basın açıklaması yapılacağı belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Yönetmenler Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu tanığı oldukları barış ihtimalinin belleği olmak için çektiler Bakur belgeselini. Onların şahsında, barış talebini, fikir ve sanatsal ifade özgürlüğünü düşman ceza hukukuyla hiçe sayan mahkeme, verdiği bu kararla tüm sinemacılara ağır bir yaptırımda bulunmuştur.”

‘Sakın enseyi karartmayın’

Mavioğlu, karar sonrası sosyal medyada henüz son savunmalarını bile yapmadıklarını vurgulayarak şu paylaşımı yaptı: “Film çekene, yazı yazana, hakikatin peşine düşene, sözünü esirgemeyene verilen bu ağır cezalar başkaları ibret alsın diye. Sakın ibret almayın, sakın cümlenizi eksiltmeyin, sakın enseyi karartmayın. Nelerin üstesinden geldik, bu zorbalık da aşılır elbet!”

Ne olmuştu?

Ertuğrul Mavioğlu ve Çayan Demirel imzalı belgesel, gösterimine üç saat kala festival yönetimi tarafından programdan çıkartılmış gerekçe olarak da belgeselin Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan kayıt tescil belgesi alamamış olması gösterilmişti.

Belgesele sansür uygulandığı belirten 20’yi aşkın isim filmlerini Uluslararası İstanbul Film Festivali’nden çektiğini açıklamıştı. Bu gelişmelerin ardından bir basın toplantısı düzenleyen festival komitesi ulusal ve uluslararası yarışmaların ve kapanış töreninin iptal edildiğini duyurmuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler