Bakanın burnu uzadı: İdam ve kafa kesme videosu 2012’de hazırlandı

SİYASİHABER - Bakan Ziya Selçuk’un “içerikleri hazırlamak için ben ve ekibim büyük gayretle çalıştık” dediği, EBA TV’deki idam ve kafa kesme görüntülerinin yer aldığı animasyonlar 2011 ve 2012’de TRT Okul için hazırlandı. TRT Okul ve Diyanet TV’de yayımlandı. Bakan Selçuk’un bundan haberi yok mu?

Bakanın burnu uzadı: İdam ve kafa kesme videosu 2012’de hazırlandı

 

Adnan Menderes’in idam sahnesinin uzaktan eğitim kanalı EBA TV’de ortaokul çağındaki çocuklara izletilmesine ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ‘görüntüleri ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum” dedi.  Ziya Selçuk, ya bakan olduğunu unuttu ya da  ‘eğlenir bizimle’.  Şener Şen ve Kemal Sunal’ın Kibar Feyzo filmindeki Maho Ağa misali. Bakan Selçuk bizimle eylenedursun çok geçmeden ikinci skandal patladı. Bu kez de İlkokul 4’üncü sınıf öğrencilerine içinde kafa kesme sahnelerinin yer aldığı Selahaddin Eyyubi animasyonu izlettirildi.

 

Bakan’ın burnu uzuyor… Filmler yeni değil 2011 ve 2012’deTİF Yapım tarafından hazırlanmış

Ne diyor Bakan Selçuk, "Bir haftada üç yeni kanal kurup içeriklerini hazırlamak için ben ve ekibim büyük bir gayretle çalıştık. Dersleri merkez alarak yüzlerce çekimin tamamını kontrol ettik. Bu yoğun süreçte, üzülerek ifade ediyorum ki, görev dağılımında kendilerine güvenerek denetleme ihtiyacı duymadığım ekibin hazırladığı etkinlik saati görüntülerini ben de onaylamıyorum ve çocuklara uygun olmadığını düşünüyorum”. Bakan bir haftada üç yeni kanal kurduklarını ve içeriklerini hazırladıklarını söylüyor. Söz konusu görüntülerin yayımlandığı etkinlik saati bölümünün de denetleme ihtiyacı duymadığı güvendiği bir ekip tarafından hazırlandığını söylüyor.

Kısa bir araştırma sonrasında etkinlik saati bölümünde yayımlanan, içinden ‘adam asma’, ‘kafa kesme’ görüntülerinin fışkırdığı bu animasyon filmlerinin yeni hazırlanmadığı ortaya çıktı. Bu filmlerin hazırlanma tarihi 2011 ve 2012. Filmler TİF Yapım tarafından TRT OKUL kanalı için hazırlanmış.

Neyse ki uzaktan eğitimin ilk gününde bu videolar fark edildi. Çünkü bu videolar Kilometre Taşları başlıklı bir seri olarak hazırlanmış… 90 filmlik bu seride Adnan Menderes’ten, El Biruni’ye, Alparslan’dan Kanuni’ye, Pablo Picasso’dan Neil Armstrong’a Kemal Sunal’dan Metin Oktay’a birçok ismin hikayeleri anlatılıyor. Eğer daha geç fark edilseydi çocuklar kim bilir daha nelerle karşılaşacaktı?

 

TRT Okul’un filmleri hazırlattığı tarihte TRT Genel Müdürü kim?

Şimdi neren çıktı TRT Genel Müdürü demeyin. Kısaca değinelim. Filmlerin TİF Yapım’a yaptırıldığı tarihte TRT’nin Genel Müdürü tarikatlarla anılan, AKP’li kimi kalemşörlerin FETÖ’cü olmakla suçladığı bir isim: İbrahim Şahin. İbrahim Şahin TRT Genel Müdürü iken 2014’te Samsun Valiliği’ne atandı. Hakkında FETÖ soruşturması yürütüldü. Eşinin FETÖ’den gözaltına alındığı ve gizli tutulduğu, AKP yönetimdeki önemli isimler tarafından korunduğu iddia edildi. Bu kadar bilgi İbrahim Şahin’in nasıl biri olduğunu anlatmaya yeterli.  Sanırım hiç kimse bu animasyon filmlerinin ideolojik propaganda amaçlı hazırlattırıldığından şüphe duymayacaktır.

Bakan Selçuk güvendiği için mi denetlemedi, yoksa denetleyemediği bir ekip mi var?

Gelelim Bakan Selçuk’un denetleme ihtiyacı duymadığı, güvendiği ekibe… Bakan Selçuk,  söz ettiği ekibe güvendiği için mi denetleme ihtiyacı duymuyor, yoksa denetleyemediği bir ekip mi var? Milli eğitim camiası içinde tarikatların varlığı biliniyor. Özellikle 15 Temmuz sonrası FETÖ’cülerin büyük oranda tasfiyesinin ardından bu tarikatların milli eğitim içinde güç kapma savaşı içinde oldukları da biliniyor. Hatta işi birbirlerini FETÖ’cü olmakla suçlamaya kadar götürdükleri de.  Milli eğitimde bakanın neredeyse sıradan bir bürokrattan öte hükmü yok. Tarikat, vakıf mensubu okul müdürlerinin, çalışanların atamalarda ve kimi karar süreçlerinde daha belirleyici olduğu biliniyor. Bu vakıfların birçoğunun yönetimi ve kontrolü ‘oğul’ ve ‘damat’ta olduğundan başka türlü olması da beklenemez zaten. Buna bir de bakanlıkların yetkilerinin Cumhurbaşkanı’na aktarıldığı ve görevlerinin ‘hınk deyicilik’le sınırlandırıldığını ekleyelim.

Bugün öğlen saatlerinde Bakan Ziya Selçuk, animasyonun hazırlanmasında ve yayımlanmasında sorumluluğu olan görevliler hakkında soruşturma başlatılması talimatını verdi ve soruşturma başlatıldığı duyuruldu.  Bu animasyonlar, rejimin toplumsal tabakasının kemik katmanını yaratma ve gerici kadrolar var etme projesinin bir uzantısı. Bu soruşturmadan bir şey çıkmayacağını Bakan Selçuk’ta adı gibi biliyor. Bakan Selçuk Maho Ağa gibi bizimle eğlenmeyi bırak, ‘uzaktan eğitim’ini de al git ve bir an önce istifa et.

 

Aşağıdaki Adnan Menderes'in idam görüntülerin yer aldığı videonun sonundaki jenerikte filmin TİF Yapım tarafından 2012'de TRT Okul için hazırlandığı görülüyor.

 

Aşağıdaki Selahaddin Eyyubi animasyonunun jeneriğinde de filmin TİF Yapım tarafından 2011'de TRT Okul için yapıldığı yazıyor

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler