Bakan Eroğlu, İstanbul'un yüzde 44'ünün 'orman' olduğunu iddia etti

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'un yüzde 44'ünün orman olduğunu söyledi. Eroğlu, "İstanbul'un alanının yüzde 44'ü ormandır. Bu kadar büyük ormanı olan başka bir il yoktur. Siz sadece şehir içini görmeyin"dedi.

Bakan Eroğlu, İstanbul'un yüzde 44'ünün 'orman' olduğunu iddia etti

Kuzey Marmara Otoyolunu ağaçlandırma projesi kapsamında Çekmeköy - Kuzey Marmara bağlıntısındaki alana 39 bin fidan dikilmesi için düzenlenen törende konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Bizim ormanların çoğu bozuktur. Ama İstanbul ormanlarının yüzde 94'ü verimli ormandır. Bir de bu şansımız var. Sadece yüzde 6'sı bozuk. İşte o yüzde 6'yı da Karayollarına, yol yapan firmalara rica edeceğiz, mecburiyetiniz 5 katı fidan dikeceksiniz" diye konuştu.

‘Beykoz’a iki ekolojik köprü’

Yol iznini verirken 5 katı fidan dikme şartı getirdiklerini hatırlatan Bakan Eroğlu, "Biliyorsunuz buradan yollar geçerken tabi burada yaban hayatı var. Ormandaki canlılar var. Bu canlıların geçişi için ekolojik köprü yapılmasını şart koştuk. Teşekkür ediyoruz. Sarıyer tarafında çok güzel bir ekolojik köprü yaptılar. İki yakayı yaban hayatı bakımından birbirine bağladılar. İnşallah Beykoz tarafında da en az iki tane daha ekolojik köprü kazandıracağız" dedi.

‘Dünyada başka yerde yok’

İstanbul'da 4 bin 614 hayvan ve bitki çeşidi olduğunu söyleyen Eroğlu, bunlardan 53 tanesinin sadece İstanbul'a özel endemik tür olduğunu söyledi. Eroğlu bu sayının yeni tespit edilen İstanbul Soğanı bitkisiyle 54'e çıktığını açıkladı. Eroğlu," Dünyada başka yerde yok. İstanbul Soğanı adıyla yeni bir endemik tür bulundu. Sayı 54'e yükseldi. 54 tane dünyada olmayan muhteşem tür İstanbul'da. Bu da başka bir şehirde yok" diye konuştu.

İstanbul’a 30 milyon fidan direktifi

Konuşmasının sonunda Orman Genel Müdürüne talimat veren Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "21 milyon fidan İstanbul için yetmez. Geri kalan bütün bozuk alanları tamamen ağaçlandıracaksınız. Bütün okul bahçelerini, hastane yollarını, bütün mezarlıkları. Şehri güzelleştireceğiz. Vatandaşa istediği kadar fidan vereceğiz. Ücretsiz. Tamam mı ? Neticede bu 21 milyon fidanı, 2019'a kadar 30 Milyona çıkarmak için bir çalışma yapın" şeklinde konuştu.

DHA

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler