Bahçeli, FETÖ’den hüküm giyen Mümtaz’er Türköne sahip çıktı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli, FETÖ'den tutuklu gazeteci ve yazar Mümtaz’er Türköne’nin davasının “tekraren” ve “titizlikle” gözden geçirilmesi çağrısı yaptı. Bahçeli, “adaletin tecellisini ümit ediyorum” diye yazdı.

Bahçeli, FETÖ’den hüküm giyen Mümtaz’er Türköne sahip çıktı

 

Bahçeli, Türköne’nin ağabeyi Mustafa Türköne’nin 41. ölüm yıldönümü dolayısıyla bir Twitter dizisi yayınladı. Bahçeli, ilk tweet’inde Mümtaz’er Türköne’yi öğrencilik yıllarından bu yana tanıdığını yazdı.

Bahçeli ikinci tweet’inde Mümtaz’er Türköne’nin “ülkücü davaya emek vermiş” biri olduğunu vurguladı.

Üçüncü tweet’te Bahçeli, Türköne’nin davasının “tekraren” ve “titizlikle” değerlendirilmesini istedi.

Bahçeli konuyla ilgili dördüncü ve son tweet’inde “Ahde vefa imandandır diyorum. Ve adaletin tecellisini ümit ediyorum” diye yazdı.

 

Ne olmuştu?

Zaman Gazetesi’nin eski yazarlarından olan Mümtaz’er Türköne 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından 5 Ağustos 2016’da tutuklandı. “Terör örgütüne yardım” ve “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarıyla yargılanan Türköne, 6 Temmuz 2018’de 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Türköne, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasından beraat etti. Anayasa Mahkemesi (AYM) Türköne için 10 Ocak 2020’de hak ihlali kararı verdi.

 

Bahçeli’den AYM’nin Demirtaş kararına tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş için “hak ihlali” ve “50 TL tazminat” kararlarına ilişkin açıklama yaptı.

Bahçeli şu ifadeleri kullandı: “Terörist Demirtaş ile ilgili hak ihlali kararı verilmesi, üstelik Türk devletinin 50 bin lira tazminat ödemesine hükmedilmesi haklı olarak vicdanları sızlatmıştır. Adalet suçu aklamak, suçluyu temize çıkarmak değil, hak ve hukuk neyi öngörüyorsa aynen yapmaktır. Osman Kavala’nın, Altan kardeşlerin, Nazlı Ilıcak’ın ve daha pek çok sorunlu kişinin masum gösterilmeye çalışıldığı bir yerde şehit ağabeyi Mümtaz’er Türköne’nin davası tekraren ve titizlikle değerlendirilmelidir.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler