Bahadır Grammeşin'in katillerine müebbet hapis!

Kadıköy’de kadınlara yönelik tacizi engellemek isterken, çeteler tarafından katledilen Grammeşin’in katillerine müebbet hapis cezası verildi.

Bahadır Grammeşin'in katillerine müebbet hapis!

İstanbul Kadıköy’de 9 Mayıs 2015’te kadınlara yönelik tacizi engellemek isterken çeteler tarafından katledilen Özgürlük ve Dayanışma Partisi, (ÖDP) Birleşik Haziran Hareketi (HAZİRAN) ve Eğitim Sen üyesi öğretmen Bahadır Grammeşin’in katillerinin yargılandığı davanın karar duruşması bugün görüldü.

İleri'nin haberine göre, Kartal Anadolu Adliyesi 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada sanıklar Erkan Çınar, Yahya Burak Ataç, Murat Topraktepe, Mert Nikelay ve Cemal Diri'ye müebbet hapis cezası verildi.

‘Yerinde bir cezalandırma’

Duruşmanın ardından bir açıklama yapan Grammeşin’in avukatı Ayhan Erdoğan, kararın olumlu olduğunu kaydederek, şu açıklamayı yaptı:

"Karar aşamasına kadar yargılamada iki dönem geçti. 1'incisi mahkemenin ilk kararı ve sonrasında istinaf mahkemesine bizim yaptığımız başvuru. Bahadır'ın öldürülme olayında yalnızca bir sanık, Erkan Çınar asli fail olarak kasten öldürmeden cezalandırılmıştı. Bunun yanı sıra bizim diğer sanıklara yardım ve yataklık diye iddia edilen 39. maddeden hüküm kurulan sanıklar üzerinden istinaf mahkemesine yaptığımız başvuru, istinafta kabul edildi ve mahkeme sadece Erkan Çınar'ın asli fail olmadığını aynı zamanda Murat Topraktepe'nin, Mert Nikelay'ın, Kemal Diri'nin ve Yahya Burak Ataç'ın asli fail olarak mahkum edilmesini gerektiği yolunda bir bozma kararı verdi. Mahkeme bu yolda beş sanığın da kasten adam öldürmeden mahkumiyetini söz konusu ederek müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi. Ceza Kanunumuz bakımından en yüksek ceza miktarı bu. Dolayısıyla kararın bu yönünü adil buluyoruz. Mevcut ceza yargılaması içerisinde cezalandırmada yerinde bir karar olarak düşünüyoruz. Sadece indirim hükmüne ilişkin yapılan indirimin yerinde olmadığı gibi bir itirazımız var. Ama cezalandırma olarak yerinde bir cezalandırma. Takdiri indirime yer verilmemesi gerekiliyordu. Buna ilişkin de gerekçelerimiz var. Yaralama olaylarına ilişkin de katılmadığımız bir bölüm var. Bununla ilgili de istinafa bir başvurumuz olacak. Bahadır'ın öldürülmesi yönünden bu kararın istinafta onanarak kesinleşmesi ve sanıkların bu mahkumiyetlerini çekmesini umuyoruz. Ve takipçisi olacağız."

Ne olmuştu?

Kadıköy'de 9 Mayıs 2015 gecesi, çeteler tarafından bir grup kadın taciz edilmiş ve çete üyeleri tacizi engellemeye çalışanlara saldırarak, öğretmen Bahadır Grammeşin'i bıçakla katletmişti. Saldırıda 4 kişi de yaralanmıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler