Bağımsızlık Yolu Partisi (Kıbrıs): Türkiye AKP ve MHP’den ibaret değil

Bağımsızlık Yolu Partisi Türkiye halklarına, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın açıklamaları üzerinden, AKP ve MHP cephesinden gelen Kıbrıslı Türk halkının siyasi iradesine yönelik saldırılara ve iç siyasete müdahalelerine karşı dayanışma çağrısı yaptı.

Bağımsızlık Yolu Partisi (Kıbrıs): Türkiye AKP ve MHP’den ibaret değil

 

SiyasiHaber

Geçtiğimiz günlerde The Guardian'a konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın değerlendirmelerine yönelik, AKP ve MHP cephesinden gelen saldırı niteliğindeki açıklamalara tepki gösteren Bağımsızlık Yolu Partisi Dış İlişkiler Sekreteri Nehir Özkızan yaptığı açıklamada, Türkiye halklarına Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine müdahalelere karşı dayanışma çağrısında bulundu. AKP ve MHP'nin savaş politikalarına eleştirel yaklaşmak, siyasi irademize ve kendi geleceğimizi kendimizin belirlemesi hakkımıza sahip çıkmak Türkiye'deki iktidar çevrelerince Türkiye halklarının düşmanı olmak olarak sunulmaya çalışılmaktadır” diyen Özkızan, Mustafa Akıncı'nın Guardian Gazetesi'ne verdiği röportaj sonrası, röportajdaki cevapların bağlamından koparılarak bir manipülasyon ve linç süreci yaratıldığını ifade etti.

Türkiye'de iktidarın yarattığı ekonomik krizin emekçiler üzerinde yarattığı intihara varan etkilerini gizlemek ve iktidarı ellerinde tutmak için sarıldığı milliyetçi histeri ve düşmanlaştırma politikalarının son hedefinin Kıbrıs olduğunu ifade eden Özkızan, Türkiye'deki iktidar çevrelerince Kıbrıslı Türk halkı ile Türkiye halkları arasına nifak tohumları ekilmeye, Kıbrıs'ın kuzeyinde yaşayan ve Kıbrıslı Türk halkının parçası haline gelmiş Türkiye kökenli göçmen emekçilerle, halkın geriye kalanının düşmanlaştırılmaya çalışıldığına dikkat çekti.

Bağımsızlık Yolu olarak Türkiye halklarına dayanışma çağrısında bulunan Özkızan, “Türkiye'deki siyasi iktidarın halklarımız arasında oluşturduğu düşmanlaştırma politikalarına, Kıbrıslı Türk halkının siyasi iradesine yönelik saldırılarına ve iç siyasetimize yönelik müdahale girişimlerine yönelik en anlamlı cevap Türkiye'nin AKP ve MHP'den ibaret olmadığını gösterecek dostane seslerin Türkiye'den adamıza ulaşması olacaktır. Bu çağrı, siyasi iradesi elinden alınmak istenen, dış müdahalelerle bölünmeye çalışılan bir halkın sesi olmanız çağrısıdır. Çağrımıza kulak verip Türkiye'deki iktidarı Kıbrıslı Türk halkının siyasi iradesine saygı göstermeye çağıracak, seçimlerimize yönelik müdahalelerine karşı çıkan bir açıklama yapmanız halklarımız arasındaki dayanışmayı güçlendirecek ve iktidarın oyununu bozacaktır” açıklamasında bulundu.

 

Bağımsızlık Yolu Partisi Dış İlişkiler Sekreteri Nehir Özkızan’ın açıklamasının tam metni şöyle:

“Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine müdahalelere karşı dayanışma çağrısı

Kıbrıslı Türk halkının seçilmiş lideri Mustafa Akıncı şahsında Kıbrıslı Türk halkının siyasi iradesi son günlerde Türkiye'de AKP ve MHP içerisinden gelen açıklamalarla saldırı altına alınmıştır.

Türkiye'de iktidarın yarattıkları ekonomik krizin emekçiler üzerinde yarattığı intihara varan etkilerini gizlemek ve iktidarı ellerinde tutmak için sarıldığı milliyetçi histeri ve düşmanlaştırma politikalarının son hedefi Kıbrıs olmuştur. Türkiye'deki iktidar çevrelerince Kıbrıslı Türk halkı ile Türkiye halkları arasına nifak tohumları ekilmeye, Kıbrıs'ın kuzeyinde yaşayan ve Kıbrıslı Türk halkının parçası haline gelmiş Türkiye kökenli göçmen emekçilerle, halkın geriye kalanı düşmanlaştırılmaya çalışılmaktadır.

Halkların kardeşliği, enternasyonal dayanışma, Türkiye halkları ile tarihsel bağlarımız üzerinden, Türkiye'deki iktidarın mezhepçi ve etnik milliyetçi savaş politikalarına, Türkiye’de iktidarın kendi halklarının demokratik haklarına dönük saldırılarına ve uyguladığı neo-liberal fakirleştirme politikalarına karşı, Kıbrıslı Türk halkının devrimci dayanışmasını pek çok kez deklere etmiş Partimiz Bağımsızlık Yolu olarak, sizlerin dayanışmasına ihtiyaç duymaktayız.

Türkiye'deki siyasi iktidarın halklarımız arasında oluşturduğu düşmanlaştırma politikalarına, Kıbrıslı Türk halkının siyasi iradesine yönelik saldırılarına ve iç siyasetimize yönelik müdahale girişimlerine yönelik en anlamlı cevap Türkiye'nin AKP ve MHP'den ibaret olmadığını gösterecek dostane seslerin Türkiye'den adamıza ulaşması olacaktır. Bu çağrı, siyasi iradesi elinden alınmak istenen, dış müdahalelerle bölünmeye çalışılan bir halkın sesi olmanız çağrısıdır. Çağrımıza kulak verip Türkiye'deki iktidarı Kıbrıslı Türk halkının siyasi iradesine saygı göstermeye çağıracak, seçimlerimize yönelik müdahalelerine karşı çıkan bir açıklama yapmanız halklarımız arasındaki dayanışmayı güçlendirecek ve iktidarın oyununu bozacaktır.

Yaşasın Halkların Kardeşliği”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler