Bağdat'ta hükümeti protesto eden halka ateş açıldı: 1'i gazeteci 17 ölü

Irak'ın başkenti Bağdat'ta kimliği belirsiz kişilerce hükümeti protesto eden halka ateş açıldı. Saldırıda 16 kişi öldü. Eylemler sırasında bir gazeteci de bıçaklanarak öldürüldü.

Bağdat'ta hükümeti protesto eden halka ateş açıldı: 1'i gazeteci 17 ölü

Bağdat'ta hükümet protestolarının sürdüğü Tahrir Meydanı yakınlarındaki Hallani Meydanı karşısında bulunan ve uzun süredir protestocular tarafından kullanılan 7 katlı otopark binasına kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından ateş açıldı.

Hastane kaynakları, halka açılan ateş sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 16'ya yükseldiğini, onlarca kişinin ise yaralandığını aktardı.

Güvenlik güçleri saldırganlara müdahale etmedi

Öte yandan görgü tanıkları, saldırıdan kısa süre önce bölgedeki elektriğin kesildiğini ve “yakında bulunmalarına rağmen güvenlik güçlerinin saldırganlara müdahale etmediğini” ileri sürdü.

Plakasız sivil araçlardan ateş açıldı 

Plakasız sivil araçlarla olay yerine gelen silahlı grubun önce otopark binasını molotofkokteyli atarak ateşe verdiği, daha sonrasında binada bulunanlara ateş açtığı belirtilmişti. Iraklı yetkililer ise olaya ilişkin resmi bir açıklama yapmadı.

Bıçaklanan gazeteci öldü 

Öte yandan Hallani Meydanı'nda da bir gazeteci bıçaklanarak öldürüldü. Bağdat Emniyet Müdürlüğünde görevli bir kaynaktan alınan bilgiye göre, foto muhabiri Ahmed Muhenne, eylemin sürdüğü Tahrir Meydanı yakınlarındaki Hallani Meydanı'nda uğradığı bıçaklı saldırıda hayatını kaybetti.

Başkentteki protestoları takip eden gazeteci Muhenne'nin, Hallani Meydanı'na kimliği belirsiz kişiler tarafından yapılan silahlı saldırı sırasında çıkan kargaşada bıçaklandığı belirtildi.

Öte yandan, foto muhabiri Zeyd Muhammed Hafaci'nin de dün eylemleri takibinin ardından gittiği evinin önünden kimliği belirsiz silahlı bir grup tarafından kaçırıldığı aktarıldı.

Bölgedeki AA muhabirinin aktardığı bilgilere göre, 16 kişinin ölümüne, 70 kişinin yaralanmasına neden olan kanlı saldırıya rağmen eylemlerin sürdürülmesi için kentin birçok noktasından Hallani Meydanı'na akın sürüyor. 

(AA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler