Bağdadi öldü iddiası: Mazlum Kobani'den ABD ile 'ortak operasyon' mesajı

Amerikan birliklerinin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün lideri Ebu Bekir el Bağdadi'ye Suriye'de özel operasyon düzenlediği bildirildi. Operasyon ile ilgili açıklama yapan Mazlum Kobani, "ABD ile ortak istihbarat çalışması sonucu başarılı ve tarihi bir operasyon gerçekleştirildi" dedi.

Bağdadi öldü iddiası: Mazlum Kobani'den ABD ile 'ortak operasyon' mesajı

Amerikan birliklerinin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün lideri Ebu Bekir el Bağdadi'ye Suriye'de özel operasyon düzenlediği bildirildi. Bağdadi’nin operasyonda öldüğü ancak teyit için DNA testinin beklendiği iddia ediliyor. Operasyon Türkiye sınırına yakın Brişa köyünde gerçekleşti.

Amerikan televizyonu CNN ve Reuters ajansı Amerikan askerlerinin IŞİD lideri Ebubekir el-Bağdadi'ye Suriye’nin İdlib kentinde özel operasyon düzenlediğini duyurdu. Aynı kaynaklara göre Bağdadi öldü; ancak bu durum DNA testinden sonra açıklığa kavuşacak. Irak devlet televizyonu da Bağdadi’nin yerinin tespit edilmesine Irak istihbaratının yardım ettiğini bildirdi.

Amerikan savaş uçağı ve helikopterlerin de katıldığı operasyonda çatışmalar yaşandığı bildirildi. Reuters’e konuşan Iraklı ve İranlı yetkililer de Suriye’deki kaynakların Bağdadi’nin öldürüldüğünü teyit ettiğini söyledi.

Diğer yandan, ABD Başkanı Trump'ın Twitter hesabından "Az önce çok önemli bir şey oldu." şeklindeki paylaşımı dikkat çekti ancak Trump detay vermedi.

Mazlum Kobani'den ABD ile 'ortak operasyon' mesajı

Bu arada Suriye Demokratik Güçleri'nin (QSD) Genel Komutanı Mazlum Kobani, El-Bağdadi'ye yönelik operasyon hakkında twitter hesabından bir mesaj paylaştı. Operasyonu "Başarılı ve tarihi" olarak nitelendiren Kobani, bunun "Amerika Birleşik Devletleri ile istihbarat paylaşımının bir sonucu" olduğunu yazdı.

Kobani "ABD ile ortak istihbarat çalışması sonucu başarılı ve tarihi bir operasyon gerçekleştirildi" dedi.

(Artı Gerçek)

Son Haberler

Popüler Haberler