BAE: S. Arabistan'la yeni bir askeri-siyasi ittifak kuruldu

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan'la yeni bir siyasi ve askeri ittifakın kurulduğunu açıkladı. BAE'nin açıkladığı yeni ittifakın Körfez İşbirliği Teşkilatı'nın yerine geçmeyeceği ona alternatif olacağı belirtilse de 36 yıllık ticari ve siyasi bloğun geleceği belirsiz.

BAE: S. Arabistan'la yeni bir askeri-siyasi ittifak kuruldu

Açıklama dün Kuveyt'teki Körfez İşbirliği Teşkilatı zirvesinde yapıldı. Suudi Arabistan ve bölge ülkelerinin Katar'a karşı ambargo kararı sonrası Körfez İşbirliği Teşkilatı'nın yoluna nasıl devam edeceği 6 aydır tartışma konusu. Körfez İşbirliği Teşkilatı, Suudi Arabistan, Katar, BAE, Bahreyn, Kuveyt ve Umman'dan oluşuyor.

Haziran ayından bu yana teşkilata bağlı 4 ülke, Katar'a karşı kara, deniz ve hava ambargosu uyguluyor. Şu ana kadar Türkiye dahil bölge ve Avrupa ülkelerinin ilişkileri yumuşatma çabaları sonuç vermedi.

Haziran 2017'de Suudi Arabistan ve aralarında Mısır'ın da bulunduğu müttefik ülkeler, Katar'ı terörizmin finansmanı, komşu ülkelerin içişlerine karışma, Müslüman Kardeşler ve Hamas'ı desteklemekle suçlayarak ambargoyu başlatmıştı.

Batılı ülkeler, ambargonun büyük bir ABD üssüne de ev sahipliği yapan Katar'ı İran'la yakınlaştırdığı endişesi taşıyor.

Suudi Arabistan ve BAE, bölgenin askeri açıdan güçlü ülkeleri ve İran'a karşı daha agresif bir yaklaşımın benimsenmesi taraftarı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler