Babasının iliği Öykü Arin'e yüzde 98 uyum sağladı: Kesin sonuçlar Pazartesi belli olacak

Öykü Arin için babası Çağdaş Yazıcıdan alınan ilik yüzde 98,5 oranında tuttu. Anne Eylem Şen: 'İlik tuttu 1. aşamayı geçtik, seviniyoruz. Aynı zamanda kampanyaya ve numunelerin işlenmesi için mücadeleye devam ediyoruz. '

Babasının iliği Öykü Arin'e yüzde 98 uyum sağladı: Kesin sonuçlar Pazartesi belli olacak

Löseminin nadir görülen bir türü olan JMML ile mücadele eden ve 6 aydır Antalya'da hastanede tedavi gören Öykü Arin için babası Çağdaş Yazıcı'nın verdiği ilik yüzde 98,5 uyum sağladı. Kesin sonuçlar Pazartesi günü belli olacak.

Eylem Şen: Seviniyoruz, aynı zmanda mücadeleye devam ediyoruz

Öykü Arin'in annesi Eylem Şen yaptığı açıklamada:'İlik yüzde 98,5 oranında tuttu ve çalışıyor. İlk bir ay içinde ilik savaşı riski ilk ir ay çok yüksek. Hastalığın bir daha geri dönmeyeceğini söyleyebileceğimiz nokta ise 5 yıl. İlk aşamayı atlattık. Seviniyoruz, ayn zamanda kampanyaya ve numunelerin işlenmesi için mücadeleye devam ediyoruz. Hepinizi çok seviyoruz.' ifadelerini kullandı.

İliği reddetme riski devam ediyor

Öykü yapılan ilik tutmuş olsa da bundan sonraki tedavi süreci oldukça yüksek riskler barındırıyor. İlik tutma aşaması geçildikten sonra ilik savaşı ihtimali devam ediyor. Bu aşamada ilk bir ay riks çok yüksek. İlk 6 ay ise yüksek olarak devam edecek.  2 yıl içersinde ise vücudun iliği reddetme olasılığı devam ediyor.

Ayrıca bu aşama da geçilirse Öykü Arin 5 yıl boyunca hastalığın geri dönme riskine karşı gözetim altında olacak.

Numunelerin hızlıca incelenmesi gerekiyor

Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖK) verilerine göre, kemik iliği nakli bekleyen yaklaşık bin 700 hasta ve 100 bine yakın kan örneğinin bulunuyor.

Bu numunelerin hızlıca incelenmesi Öykü Arin ve bin 700 ilik nakli bekleyen hasta için hayati önem taşıyor.

Dün İzmir’in Alsancak semti Kıbrıs Şehitleri Caddesi üzerinde toplanan yaklaşık 50 kişilik grup, Eylem Şen Yazıcı ile Çağdaş Yazıcı’nın Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) hastası olan ve Antalya’daki bir hastanede tedavi gören kızları Öykü Arin için başlatılan ‘Donör ol, umut ol’ kampanyası sonrası toplanan 100 bine yakın kan örneğinin işlenmesi için Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunmuştu.

Açıklamayı yapan Öykü Arin'in dayısı Erbil Şen örneklerin hızıca incelenmesi gerektiğii şu sözler ile ifade etti:

"Bu kan örnekleri işlendiğinde yaklaşık bin 700 hastasının belki de hayatını kurtaracak ve aynı zamanda gelecekteki olası lösemi hastaları için de umut olacak. Tedavi edilebilir bir hastalık olan lösemi ile ilgili, tüm hastalara umut olmanızı ve bizlerin umudunu arttırmanızı, taramanın acilen yapılması için çözüm bulmanızı istiyoruz. Kan örneklerinin hızlıca işlenebilmesi için uygun laboratuvarları –teknolojileri olan üniversite hastaneleri ile özel hastanelerin devreye sokulmasını talep ediyoruz. Yurt dışındaki laboratuvarlarda numunelerin çalışılması taleplerimiz arasında.'

SiyasiHaber

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler