‘Ayşe Öğretmen’in bebeği için yaşamsal risk var’

“Çocuklar ölmesin” dediği için hakkında verilen 1 yıl 3 aylık hapis cezasını çekmek üzere bebeğiyle birlikte cezaevine giren öğretmen Ayşe Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, “cezaevi şartları altı aylık bir bebek için yaşamsal riskler barındırıyor” diye konuştu. Karaman, “Ayşe Öğretmen için denetimli serbestlik talep edeceğiz” dedi.

‘Ayşe Öğretmen’in bebeği için yaşamsal risk var’

Yaklaşık 2,5 yıl önce Kanal D televizyonunda yayınlanan Beyaz Show programına telefonla katılıp o dönem yaşanan Doğu Anadolu'daki hendek savaşları ile güvenlik güçlerinin operasyonlarını kastederek "Çocuklar ölmesin” diyen ve "Ayşe Öğretmen” olarak bilinen Ayşe Çelik, "terör örgütü propagandası” suçlamasıyla hakkında açılan davadan aldığı 1 yıl 3 ay hapis cezasını çekmek üzere Cuma günü Diyarbakır E tipi Cezaevi’ne götürüldü.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne götürülen Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, DW Türkçe’den Aram Ekin Duran’a açıklamalarda bulundu.

“Tahliye umudumuzu kaybetmedik” diyen avukat Karaman, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Ayşe Çelik’in davasını gündemine aldığına ilişkin duyumlar aldıklarını ancak infaz gününe kadar AYM’den bir açıklama gelmediği için anne ve bebeğin hapse girdiğini söyledi ve “Ancak bu, her şey bitmiş demek değil. AYM bugün, yarın ya da 10 gün sonra kararını açıklayabilir. Bu da Ayşe öğretmen ve bebeğinin infazını durdurabilir” diye konuştu.

Ayşe Çelik ve çoklu alerji tanısı bulunan Deran bebeğin kalacağı Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde dört kadın koğuşu bulunduğunu ve koğuşların her birinin yaklaşık 30-40 kişilik olduğunu söyleyen Karaman, “Tahmin edersiniz ki cezaevi şartları sağlıklı bir yetişkini bile hasta etmeye yeterken, altı aylık bir bebek için yaşamsal riskler barındırıyor” dedi.

‘Ayşe Öğretmen ve bebeğinin bir saat dahi cezaevinde kalmaması gerekiyor’

Çelik’in her şeye rağmen söylediklerinin arkasında olarak cezaevine girdiğini belirten Karaman, bundan sonraki hukuki sürece ilişkin ise şunları söyledi:

“Yasalara göre iyi hâlli mahkûmlara uygulanan şartlı tahliye müessesesi, Terörlü Mücadele Yasası’ndan hüküm giymiş kişiler için cezanın dörtte üçü infaz edildikten sonra gündeme geliyor. Yani Ayşe Öğretmen’in şartlı tahliye olması için 11 ay cezaevinde yatması gerekiyor. Ama farklı il ve mahkemelerde farklı bazı kararlar alındığını biliyoruz. Biz de bazı emsal kararları topladık ve bunlarla birlikte hafta başında tekrar mahkemeye başvuracağız. Ayşe Öğretmen için denetimli serbestlik talep edeceğiz. Ama Ayşe Öğretmen ve bebeğinin bir saat dahi cezaevinde kalmaması gerekiyor. Asıl ve belirleyici kararı Anayasa Mahkemesi’nden bekliyoruz.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler