Ayşe Gül Kafkas: ‘HDP, gücünü ve meşruiyetini Türkiye halklarından alan ‘Büyük İnsanlık’ projesidir’

HDP Sinop 1. Sıra Milletvekili Adayı Ayşe Gül Kafkas: “Artık ‘mış’ gibi yapacağımız bir demokrasi mümkün değildir. Ya gerçek bir demokrasiyi kuracağız ya da faşizme teslim olacağız. HDP sorumluluklarının farkındadır. Umarım diğer muhalif partiler de demokrasiye katkı sağlayacaktır.”

Ayşe Gül Kafkas: ‘HDP, gücünü ve meşruiyetini  Türkiye halklarından alan ‘Büyük İnsanlık’ projesidir’

Röportaj: SiyasiHaber

HDP Sinop 1. sıra adayı Ayşe Gül Kafkas Yeşil Gerze Platformu (YEGEP) ve Gerze Kadın Platformu kurucularındadır. Sinop Nükleer Karşıtı Platform’da (SNKP) aktif olarak görev yapmakta ve HDP Kadın Meclisi’nde yer almaktadır. Çalışma hayatında sendika işyeri temsilciliği yapmış olan, emekli öğretmen Ayşe Gül Kafkas ile yazılı bir röportaj gerçekleştirdik.

24 Haziran seçimlerinin, Türkiye’nin geleceğine nasıl bir etkisi olabilir? Bunda HDP’nin rolü ne olabilir?

Demokratik parlamenter sisteme geçmek ve parlamentoda demokratik siyaseti tasfiye etmeye yönelik iktidar çoğunluğunu sonlandırmak önceliklidir. Özgürlükçü laikliğin, çoğulculuğun, kuvvetler ayrımının merkezde olduğu çok dilli, çok inançlı, eşit yurttaşlık temelinde yeni bir demokratik anayasa ile demokratik bir cumhuriyet kurulmalıdır. Ve elbette özgür demokratik cumhuriyet ve parlamenter sistemin kurulabilmesi ve sürdürülebilmesi için atılacak en güçlü adım barıştır. Ortak vatanda bir arada yaşamamızdır.

Mevcut hükümetin yarattığı tahribatın telafisi ve toplumun barış içinde bir arada yaşama arzusunun yeniden inşası için bir olağanlaşma süreci gereklidir. OHAL rejimi ile ülkeyi yönetmeye çalışan hükümet meşruluğunu yitirmiştir.

HDP, bir Türkiye partisidir. Gücünü, meşruiyetini Türkiye halklarından alan “Büyük İnsanlık” projesidir. HDP’nin yeniden, ama gerçekten demokratik bir rejimin kurulmasında kritik bir rolü olacaktır. HDP kendi sorumluluğunun farkındadır.

Sinop’ta ekolojik sorunlar olduğunu biliyoruz. Siz de yaşam savunucusu bir aktivistsiniz. Partinizin çözüm önerileri nelerdir?

Sinop ilinde en önemli sorun, yapılması planlanan nükleer santraldir. HDP; Mersin Akkuyu ve Sinop nükleer santral projelerini iptal edecektir. HDP’nin enerji politikası, kirli enerji üretimlerini ve nükleer santralleri tamamen dışlar.

Gerze ilçesinde yapılması düşünülen termik santrale karşı, bir platform oluşturularak örnek bir sivil direniş gösterilmiş ve engellenmiştir. Bölgemizde HES’ler var ve onlarcası planlanıyor. Bu bağlamda biz, özel mülkiyete dayalı su kullanım hakkı anlaşmalarını iptal edeceğiz. Sular, dereler halkındır, orada yaşayan canlıların yurdudur.

Ayşe Gül Kafkas: ‘HDP, gücünü ve meşruiyetini  Türkiye halklarından alan ‘Büyük İnsanlık’ projesidir’


Sinop’ta yaşanan ekonomik sorunlar nelerdir?

Sinop iş olanakları olmayan küçük çapta yerli turizmin olduğu; esnaf, çiftçi, bürokratlarla dönen yetersiz bir ekonomiye sahiptir. Şişe Cam ve Söksa kapatılmıştır. Hiçbir sanayi üretimi yoktur. İşsizlik büyük bir sorun. Oysa Sinop, turizm ve tarımla kalkınabilir.

HDP, örgütlenme, grev ve toplu sözleşme haklarını temel hak görür. Hükümetlerin grev erteleme yetkisi kesinlikle ortadan kaldırılacaktır.

Bir kadın aday olarak kadın sorunları üzerine neler söylemek istersiniz? HDP’nin yaklaşımını açıklar mısınız?

HDP bir kadın partisidir. Eş başkanlık modelini getirerek dünyaya eşsiz bir eşitlik mesajı vermiştir. Bu konuda dünyada da öncü olmuştur. HDP kadın aday sayısında en çok adaya ve en yüksek orana ulaşmıştır. Militarist, tekçi, cinsiyetçi anlayış ancak ve mutlaka kadınlarla değişir. Muhtaçlıklara endeksli, şartlı yardımlar yerine vatandaşlık hakları ile cinsiyet ayrımcılığını kaldıracağız. Her mahalleye kreş açacağız. Çalışma hayatındaki kadın hareketlerinin ve feminist hareketin kazanımlarını, birikim ve deneyimlerini sahipleniyoruz. HDP Kadın Meclisinin ayrı bir seçim bildirgesi bulunmaktadır. Biz kadın bakanlığı kuracağız. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığından beslenen, emeğimize, bedenimize, irademize ve kimliğimize ipotek koymuş bu zihniyete karşı mücadele etmeye devam edeceğiz.

Sinop’taki seçmen eğilimlerini nasıl değerlendirirsiniz?

Millet İttifakı güçlü bir durumda. HDP’nin barajı geçmesi gerekliliğine bu kesimden de bir inanç ve destek var. Ancak yine de, HDP’nin seçim kampanyası yürütmemesi yönünde Millet İttifakı dâhil, tam bir “ittifak” söz konusu. Seçim bürosu, parti binası ve hatta stant açmak yaygın bir provokasyon tehdidi altında. HDP’ye bu konuda hiçbir destek bulunmadığı gibi, tehditler var. Yerel bir gazetede siyasi parti adayları tanıtılırken HDP adayları üzerine X konularak “PKK seviciler”, “bunlar da HDP adayları, PKK’nin siyasi uzantısı olan terörist sevici HDP’nin Sinop adayları” şeklinde haber yapıldı. Ama aynı gazete, CHP ve İyi Parti adaylarıyla da normal röportajlar yapıyor ve o adaylar bundan tamamen habersizmiş gibi davranabiliyor. Herkesin şunu bilmesi gerekiyor; artık “mış” gibi yapacağımız bir demokrasi mümkün değildir. Ya gerçek bir demokrasiyi kuracağız ya da faşizme teslim olacağız. HDP sorumluluklarının farkındadır. Umarım diğer muhalif partiler de demokrasiye katkı sağlayacaktır. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler