AYM kararının ardından Demirtaş’ın avukatları tahliye başvurusu yaptı

Selahattin Demirtaş'ın avukatları, Mahsuni Karaman, Benan Molu, Ramazan Demir, Aygül Demirtaş Gökalp ve Sertaç Buluttekin Anayasa Mahkemesi’nin verdiği hak ihlali kararını gerekçe göstererek tahliye başvurusu yaptı.

AYM kararının ardından Demirtaş’ın avukatları tahliye başvurusu yaptı

 

Anayasa Mahkemesi (AYM) 9 Haziran’da Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk süresinin makul süreyi aştığına, dolayısıyla kişi hürriyeti ve güvenliğinin ihlal edildiğine karar vermişti. AYM, kararı bilgi için Adalet Bakanlığı ve Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti. Kararın ardından Demirtaş’ın avukatları Mahsuni Karaman, Benan Molu, Ramazan Demir, Aygül Demirtaş Gökalp ve Sertaç Buluttekin, müvekkilleri hakkında tahliye başvurusunda bulundu.

 ‘Tutukluğuna son verilsin’

AYM’nin, Demirtaş’la ilgili verdiği hak ihlali kararını gerekçe gösteren avukatlar, taleplerini şu cümlelerle dile getirdi:

“Müvekkilin, şüphelisi olmadığı bir soruşturma kapsamında, halen Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dosya kapsamıyla gerekçe gösterilerek tutuklanması, Anayasa Mahkemesi’nin 9 Haziran 2020 tarih ve 2017/38610 başvuru numaralı karar ile müvekkilin makul süreyi aşan tutukluluğu nedeniyle verdiği hak ihlali kararının birlikte nazara alınarak özgürlük ve güvenlik hakkını ihlal eden bu tutukluluk durumuna son verilmesini talep ederiz.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler