Aykut Erdoğdu: Saray’ın 13 günlük harcaması şekerin zararını karşılıyor

CHP'li Erdoğdu, 'şeker fabrikaları zarar ediyor' açıklamasına karşı 'Sarayın 13 günlük harcaması ile şeker fabrikalarının tüm zararı karşılıyor' dedi.

Aykut Erdoğdu: Saray’ın 13 günlük harcaması şekerin zararını karşılıyor

Hükümetin “Zarar ediyor, devletin sırtında yük” diyerek özelleştirmek istediği şeker fabrikalarının tüm zararı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın 13 günlük harcamasına eşit. 2016 yılında Türkşeker 76 milyon lira zarar ediyor gözükürken, aynı dönemde saray 650 milyon TL ve 1 milyar 650 milyon TL örtülü ödenek harcaması yaptı. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın MKYK toplantısında yaptığı, “Şeker fabrikaları devletin sırtında yük ve zarar ediyor. O nedenle özelleştireceğiz” sözlerine yanıt verdi. Şeker fabrikalarının 2.5 milyon insana iş ve aş sağladığına dikkat çeken Erdoğdu, şunları söyledi: “Devletin resmi rakamlarına göre, şeker fabrikalarının 2016 zararı 76 milyon. Aynı yıl saray 650 milyon TL ve 1 milyar 650 milyon TL örtülü ödenek harcaması yaptı. Yani devletin resmi kesin hesaplarıyla kıyaslarsak, sarayın 13 günlük harcaması ile şeker fabrikalarının tüm zararı karşılanıyor. Söz konusu dönemde saray günde 1 milyon 600 bin TL harcamış. Bu sarayın dakikada 4 bin 281 TL harcadığını gösteriyor. Rakamlar milletin sırtına kimin yük olduğunu gösteriyor. 2.5 milyonun ekmek kapısı şeker fabrikaları değil, israf batağındaki saray bu milletin sırtına yük.” 

'Fabrikalar iyi yönetilmiyor'

Sayıştay raporlarına göre şeker fabrikaları iyi yönetilmediği için 2016’da 22 milyon TL faiz ödediğini aktaran Erdoğdu, “Fabrikaların iyi yönetilmemesi ne işçilerin ne de pancar eken çiftçinin suçu. Oraya getirdiğiniz adamlar bu fabrikaları rantabl hale getirememiş. O adamların hatasını 2.5 milyon aileye ödetemezsiniz” diye konuştu.  

Pancardan üretilen şekerin dünyada hükümetler tarafından desteklendiğini anlatan Erdoğdu, 2016 yılında AB ülkelerinin şeker pancarı ve beyaz şeker bakımından Türkiye’nin 14 katına ulaşan oranlarda destek verdiğini bildirdi. 

Özelleştirmenin sonucunda sağlığa zararlı olan nişasta bazlı şekerin (NBŞ) iç tüketimde pancar şekerinin yerini alacağına dikkat çeken Erdoğdu, AB ülkelerinde NBŞ üretiminin çok sınırlı olmasına karşın Türkiye’de AB ülkelerinin 8 katı üzerinde olduğunu söyledi. Erdoğdu şöyle konuştu: “Ülkemizde, şeker, dünya ortalama büyüme hızının ancak yarısı düzeyinde büyürken, NBŞ üretimi dünya ortalamasının 4 katı, yüksek yoğunluklu tatlandırıcılar ise 10 katının üzerinde büyümekte. Bu da şeker fabrikalarının Cargill ve benzeri fabrikaların isteği üzerine kapatılmak istendiği iddialarını doğruluyor” diye konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler