Avusturyalı gazeteci Max Zirngast tutuklandı

Türkiye’de gözaltına alınan Avusturyalı gazeteci Max Zirngast tutuklandı.

Avusturyalı gazeteci Max Zirngast tutuklandı

Zirngast’ın da aralarında bulunduğu dört kişi, bir hafta önce gözaltın alınmıştı. Avusturya’da sol eğilimli ‘re:volt’ adlı dergide çalışan gazeteciye ‘TKP Kıvılcım’ örgütüyle bağlantılı olarak ‘Kampüs Cadıları’ ve ‘Her Yer Çocuk’ etkinliği yapma suçlaması yöneltilmişti.

Kıvılcımlı kitaplarına açıklama

Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler dün mahkemeye çıkarıldı.

Cumhuriyet’in aktardığına göre Max Zirngast, sorgusunda şunları söyledi: “Ben sosyalist bir insanım. Evrensel değerleri savunuyorum. Üç senedir Türkiye’de yaşıyorum. Hiçbir şekilde gizli faaliyette bulunmuş değilim. Şimdi de hayatımı kurmak için ev aldım. Bunun dışında suçlandığım örgütü ben bilmiyorum. Herhangi bir illegal örgüt adına faaliyet yürütmüş değilim. Almanca, İngilizce ve Türkçe dilleri arasında tercüme yapıyorum. Yazılar yazıyorum. Evimde bulunan kitapların çoğu Hikmet Kıvılcımlı’ya aittir. Ben ODTÜ’de okurken Hikmet Kıvılcımlı üzerine sunum yaptım. Kitapların evimde bulunma sebebi budur.” 

Ankara 4’üncü Sulh Ceza Hâkimliği, sorgularının ardından aralarında gazetecinin de bulunduğu üç kişiyi tutuklandı.

Avukat Tamer Doğan, gazetecinin haricinde tutuklanan kişilerin Hatice Göz ve Mithatcan Türetken olduğunu söyledi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü de tutuklama kararını duyururken gazeteciyi ‘insan hakları savunucusu’ olarak tanımladı ve serbest bırakılmasını talep etti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler