Avukatları: Kavala'nın tutukluluğu meydan okuma, serbest bırakılmalı

Osman Kavala’nın avukatları, düzenledikleri basın toplantısında müvekkillerinin tutukluluğuna devam kararı verilmesinin bir 'meydan okuma'dan ibaret olduğunu söyledi.

Avukatları: Kavala'nın tutukluluğu meydan okuma, serbest bırakılmalı

Gezi Parkı olaylarına ilişkin dün İstanbul 30’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava duruşmasında müvekkilleri olan iş insanı Osman Kavala'nın tutukluluğunun devamına karar verilmesi üzerine avukatları bugün basın toplantısı düzenledi. Beyoğlu'nda bulunan Cezayir Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya 708 gündür tutuklu bulunan Kavala’nın ailesi de katıldı. 

Toplantının olduğu salona ise "Osman Kavala'ya özgürlük" pankartı asıldı.

Tahliye taleo eden mahkeme başkanları değiştirildi 

Dün görülen duruşmada müvekkilleri Kavala’nın tahliye edilmemesi üzerinde duran  Avukat Köksal Bayraktar, davanın bugüne kadar sadece 3 duruşmanın görüldüğünü kaydetti.

Bayraktar, önceki iki duruşmada olduğu gibi dün görülen duruşmada da mahkeme başkanının değiştiği belirtti. Bayraktar, “Böylelikle Gezi Davası’nda 3 ayrı hakimin arka arkaya başkanlık yaptığını görmüş olduk. Bu üç başkandan ikisinin Osman Bey’e her iki duruşmada tahliye vermesine karşın mahkemenin aksi oyu nedeniyle tahliyesi reddedilmişti. Fakat dün huzura çıktığımız son başkan ve her iki üye de tutukluluk halinin devamına karar verdi. Biz hakimlerden sadece birinin sürekli olarak kaldığını diğer ikisinin sürekli değiştiğini gördük. Biz bunun objektif ve yalın haliyle incelediğimizde hakimlerin dosyayı kavrayamadığını dosyaya yabancı olduğunu görmekteyiz" dedi.

'Savunmalarımız kesildi'

Yeni atanan mahkeme başkanının duruşmada ilk defa iddianamenin sorgu kısmına geçtiğini belirten Bayraktar, ilginç bir şekilde iddianamede yer alan başlıkların soruya çevrilerek müvekkillerine sorulmasına tanık olduklarını ifade etti. Bayraktar, iddianameye konu olan telefon görüşmelerinin de yine soru olarak Kavala’ya yöneltildiğini ekledi.

Avukatlar olarak yaptıkların savunmaların ise, heyet başkanı tarafından sürekli olarak kesildiğini ifade eden Bayraktar, savunma haklarının engellenip, tahliye taleplerinin reddedildiğini kaydetti.

Av. Bayraktar, Kavala’nın tutukluluğun devamına dair kararın ‘kaçma şüphesi var’ gerekçesiyle alınmasını da eleştirdi. Bayraktar, "Osman Kavala'nın kaçma şüphesi yoktur ve derhal serbest bırakılması gerekmektedir" dedi.

'Tahliye edilmesi gerekiyor'

Osman Kavala'nın tutukluluğuna devam kararı verilmesinin bir “meydan okuma”dan ibaret olduğuna söyleyen Avukat Deniz Tolga Aytöre ise, "Gezi Davası’nda yargılanan herkes aynı suçtan yargılanıyor. Osman Kavala'nın yargılandığı bizim bilmediğimiz başka bir madde mi var? Bize delil gösteremiyorlar. 'Kaçma şüphesi var' diyorlar. Osman Kavala'nın ne zaman kaçtığını gördünüz. Benim hukuken söyleyecek bir şeyim kalmamıştır. Ben bu dosyadan endişeliyim. Çünkü hukuka dayalı bir yargılanma yapılmıyor. Bir an önce bu karardan vazgeçilip, Kavala'nın tahliye edilmesi ve dosyanın bir an önce kapatılması gerekiyor" diye konuştu.  

"Osman Kavala gibi barışçıl, hümanist ve dürüst bir insanın bu şekilde mağdur edilmesine bir hukukçudan öte bir insan olarak karşıyım" diyen Aytöre, yargılamaya dair kaygılarını "Osman Kavala bu özgürlükçü çizgisine devam ettikçe, bu tutukluluk devam edecek gibi” sözleriyle dile getirdi. (MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler