Avrupalı siyasetçiler: Demokrasi tramvayından ineriz sözü gerçekleşti

Türkiye’deki seçim sonucu değerlendiren Avrupalı siyasiler, sandıktan çıkan sonuçla Türkiye'de demokrasinin tehlike altına girdiğini belirtip, Tayyip Erdoğan'ın bir söyleşisinde sarf ettiği "Demokrasi bir tramvaydır, gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz" sözünün gerçekleştiğini ifade etti.

Avrupalı siyasetçiler: Demokrasi tramvayından ineriz sözü gerçekleşti

Türkiye’de gerçekleşen seçimlerin henüz resmi olmayan sonuçları Alman ve Avrupalı siyasilerin de gündeminde.  DW Türkçe’de yer alan haberde Avrupalı siyasilerin seçim sonuçlarına dair değerlendirmeleri yer aldı.

Dağdelen: Ne özgür ne de adil

Bu isimlerden Almanya'daki Sol Parti'nin Meclis Grup Başkanvekili Sevim Dağdelen, Türkiye'deki cumhurbaşkanı ve milletvekili seçim sürecine yönelik eleştiride bulundu. Federal Meclis'teki Türk-Alman Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olan Dağdelen, seçimler için "Ne özgür ne de adil" dedi. 

"Seçim gününden önce yapılan manipülasyon ile Erdoğan, otoriter bir başkanlık sistemi hedefine ulaştı" diyen Dağdelen, "Erdoğan'ın Türkiye'yi yeni bir gerginliğe itmesinden korkuluyor" diye konuştu.

Cem Özdemir: Erdoğan iktidarı bırakmak zorunda kalabilirdi 

Yeşiller Partisi eski Eş Genel Başkanı Cem Özdemir ise, Erdoğan'ın seçim başarısını Almanya'da kutlayan Türkleri eleştirdi. Özdemir, kutlama yapan Erdoğan taraftarları için “Sadece otokratlarına sevinç gösterisinde bulunmuş olmuyorlar, aynı zamanda liberal demokrasimizi reddettiklerini de ifade etmiş oluyorlar”  dedi.

HDP'nin yüzde 10 seçim barajını aşmış olmasına da değinen Özdemir, "Aldıkları iyi sonuç ve son haftalardaki atmosfer değişikliği, Türkiye'de birçok insanın Erdoğan'ın korku rejiminden bıktığını gösteriyor" yorumunda bulundu. Özdemir, "Eğer bu seçim mücadelesi biraz olsun adil bir biçimde geçmiş olsaydı Erdoğan iktidarı bırakmak zorunda kalırdı" diye konuştu. 

Özdemir, CHP ve HDP'nin seçim kampanyasının ötesinde rejime rahatsızlık vermeyi ve "Türkiye'de demokrasi ışığını yukarıda tutmayı" sürdürmesi gerektiğini de belirtti.

Weidel: Merkel'in utanç verici marifeti 

Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) Partisi Meclis Grup Başkanı Alice Weidel de Türkiye'deki seçim sonuçlarına tepki gösterdi. Alman haber ajansı dpa'ya açıklama yapan Weidel, Türkiye'de demokrasinin tehlike altında olduğunu ifade etti. 

"Parlamentarizm, demokrasi tehlike altında" diyen Weidel, Tayyip Erdoğan'ın yıllar önce bir söyleşide sarf ettiği ‘Demokrasi bir tramvaydır, gittiğimiz yere kadar gider, orada ineriz’ sözünü hatırlatarak, bu sözün şimdi gerçekleştiğini belirtti. Weidel, Erdoğan'ın bölgedeki “Yeni Osmanlıcı” nüfuzunun daha da artacağını söyledi.

Bu seçim sonuçları ile Türkiye içi çatışmaların Almanya sokaklarına daha da fazla taşınacağını da belirten Weidel, bu "sürdürülemez" durumun, "Erdoğan'ı iktidar sarhoşluğunda sürekli destekleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel'in utanç verici bir marifeti" olduğunu ifade etti.

Merkel'in Avrupa Birliği (AB) sınırlarına yatırım yapmak yerine Erdoğan'ı mali olarak desteklediğini belirten Weidel, göç sorununda Merkel'in kendisini Erdoğan'a bağımlı hale getirdiğini söyledi.

AP Türkiye Raportörü Piri: AB ile uyumlu olmayan bir sistem 

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri seçim sonuçlarıyla ilgili Twitter hesabı üzerinden yorum yaptı. Piri paylaşımlarında şunları yazdı:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan, Olağanüstü Hal, medyanın yanlı yayıncılık yaptığı ve eşit olmayan koşullarda cumhurbaşkanlığı erken seçimlerini kazanmayı başardı. Son derece demokratik olmayan cumhurbaşkanlığı sisteminin hayata geçirilmesinde son engel de kalkmış oldu. Bu, Avrupa Birliği üyelik müzakereleriyle kesinlikle uyumlu olmayan bir sistem."

Piri, HDP'nin barajı aşarak meclise girmesini de "kayda değer bir başarı" olarak niteledi. 

Son Haberler

Popüler Haberler