Avrupa’da hava kirliliği en yüksek 10 kentin 8’i Türkiye’de

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Avrupa’nın havası en kirli 10 kentinden 8’i Türkiye’den. Hava kirliliği en önemli halk sağlığı sorunu olarak gösterilirken, Türkiye’de sadece bir ilin havası limite uygun.

Avrupa’da hava kirliliği en yüksek 10 kentin 8’i Türkiye’de

İngiltere’nin Guardian gazetesi, DSÖ’nün şehirlerdeki hava kalitesini güncel olarak gösteren veri tabanını kullanarak, kentlerde hava kalitesi üzerine özel bir analiz yayınladı. Analiz, Avrupa’dan ABD’ye, Afrika’dan, Asya’ya hava kirliliğinin en yoğun yaşandığı kentlere dair bilgileri içeriyor. Yapılan çalışmaya göre; her gün milyarlarca insan, kirli hava soluyor.

DSÖ’nün PM 2,5 verilerine (çapı 2,5 mikron ve altında olan partikül madde) dayanarak yapılan çalışmaya göre; dünyanın en kirli şehirleri Hindistan ve Çin’de yer alırken, Avrupa’da ise hava kirliliği konusunda Türkiye’deki kentler ön plana çıkıyor.

Avrupa’da hava kirliliğinin en çok yaşandığı ilk 10 kent arasında, Türkiye’den 8 kent yer alıyor. Avrupa’daki en kirli 2. şehir Batman, 3. şehir ise Hakkari. Bu şehirleri, Gaziantep, Siirt, Afyon, Karaman, Iğdır ve Isparta izliyor. İlk ona giren diğer kentler ise Makedonya’daki Tetevo şehri ile Bosna Hersek’teki Tuzla şehri.

İstanbul’un da hava kalitesi tehlikeli boyutlarda

Hava kirliliği çağımızın en önemli çevresel sorunları arasında gösteriliyor. Uzmanlar, hava kirliliğinin solunum, dolaşım ve sinir sistemi üzerinde kalıcı hasarlar konusunda uyarıyor. DSÖ’ye göre PM 2.5’in yıllık ortalamasının 10 μg/m3 daha yüksek olması solunum, dolaşım ve sinir sistemi üzerinde kalıcı hasarlar bırakıyor.

Avrupa’nın havası en kirli on şehri arasında yer almasa da, İstanbul’da da hava kalitesi tehlikeli boyutlara ulaşmış durumda. DSÖ verilerine göre, İstanbul’da PM 2.5 yıllık ortalaması 33 μg/m3 seviyesinde seyrederek, İstanbulluların yaşam kalitesini olumsuz etkilemeye devam ediyor.

81 ilde sadece birinin havası DSÖ limitlerine uygun

Türkiye’de çevre ve sağlık alanında çalışan sivil toplum kuruluşlarını bir araya getiren Temiz Hava Hakkı Platformu da, Türkiye’de hava kirliliği ölçümü yapılan tüm istasyonlardan alınan veriler ışığında “Türkiye’de Hava Kirliliği: Kara Rapor” adlı çalışmayı yayınlamıştı. Mart 2016’da yayınlanan “Kara Rapor”a göre, 81 il içinde sadece Çankırı’nın hava kalitesinin DSÖ’nün limitlerine uygun olduğunu bulmuştu.

Kömürlü termik santrallerin sağlık alanına maliyeti ağır

Çevre ve Sağlık Birliği (HEAL) ise, 2015 yılında kömürlü termik santrallerin sosyal ve ekonomik maliyetleri üzerine bir analiz yayınlamıştı. Yayınlanan, “Ödenmeyen Sağlık Faturası” raporuna göre kömürlü termik santrallerden kaynaklı hava kirliği her yıl 2.876 kişinin erken ölümüne ve 7 milyon 976 bin hasta geçirilen güne sebep oluyor. Ortaya çıkan hava kirliliğinin sadece sağlık alanında yıllık maliyetinin ise yıllık 3.6 milyar avro olduğunu ortaya koymuştu. (SENDİKA.ORG)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler