Avrupa’da eşcinseller için tarihi karar: Evlilik eşitliğini tüm ülkeler tanıyacak

Avrupa Adalet Divanı, eşcinsel AB vatandaşları için tarihi bir karara imza attı. Kara göre, birliğin, evlilik eşitliğine izin veren bir ülkesinde evlenenler, izin vermeyen bir ülkesinde de evli sayılacak.

Avrupa’da eşcinseller için tarihi karar: Evlilik eşitliğini tüm ülkeler tanıyacak

Avrupa Adalet Divanı, evlilik eşitliği için tarihi bir karara imza attı.

BBC Türkçe’nin haberine göre; AB’nin en üst hukuki organı olan mahkeme, tüm AB üyesi ülkelerin eşcinsel yurttaşlarının birlik dışındaki ülkelerde yaşayan eşleriyle yaptıkları evliliklerin resmen tanınması gerektiğine karar verdi.

Karar ile birlikte AB üyesi olup evlilik eşitliğine izin vermeyen Bulgaristan, Litvanya, Letonya, Polonya, Romanya ve Slovakya, başka ülkede evlilik eşitliğinden faydalanarak evlenen vatandaşlarının eşlerine oturma izni vermek zorunda oldu.

“İnsanlık onurunun zaferi”

Avrupa Adalet Divanı’nın bu tarihi kararına gerekçe olan dava, evlilik yapan Romanya vatandaşı Adrian Coman tarafından açıldı. Coman, ABD vatandaşı Clay Hamilton ile 2010’da Belçika’nın başkenti Brükel’de evlendi ancak Romanya makamları, evliliği resmi olarak tanımadığı için Coman’ın eşine oturma izni vermedi. Coman’ın başvurduğu yüksek mahkeme de benzer bir karar alınca dava Avrupa Adalet Divanı’na geldi.

Halen eşiyle birlikte ABD’de yaşayan Coman, mahkeme kararını “insanlık onurunun zaferi” olarak nitelendirdi. Coman, “Artık AB ve Romanya’daki yetkililerin gözünün içine bakarak ‘Bizim ilişkimiz de aynı derecede eşit ve değerli’ diyebileceklerini” söyledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler